Basket League: "Περίπατος" Ολυμπιακού με... κατοστάρα στην Λάρισα

Τρίποντη... βόλτα των "ερυθρολεύκων"

6 Δεκεμβρίου 2021 17:49
Basket League:

Επέστρεψε στις νίκες με… περίπατο ο Ολυμπιακός. Με πλουραλισμό στην επίθεση και με μεγάλη όρεξη στην περιφέρεια, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 101-70 τη Λάρισα, για το 7-1 στη Stoiximan Basket League, ωστόσο στο πρώτο μέρος έχασαν τον Μουσταφά Φαλ με τραυματισμό.

Θυμίζουμε αποτελέσματα από τα χθεσινά (5/12) παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Με 17/32 τρίποντα ολοκλήρωσαν το ματς οι Πειραιώτες, με τον Ντόρσεϊ να ήταν κορυφαίος με 20 πόντους και τον ακολουθεί ο Βεζένκοφ με 17π. Περίπου 18 λεπτά αγωνίστηκε ο Κουίνσι Έισι, αλλά δεν σκόραρε.
Στον αντίποδα, η ομάδα της Θεσσαλίας υποχώρησε στο 1-7, με τους Γκριν και Χάντσον να ξεχωρίζουν, με 20π. και 16π. αντίστοιχα.

ολυμπιακοσ-μπασκετ

Το νωθρό και άνευρο ξεκίνημα του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε η Λάρισα, η οποία αρχικά προηγήθηκε 9-5 και εκμεταλλευόμενη τα επιθετικά ριμπάουντ πήγε και στο +5 (15-10), στο 6’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν αμυντικά με τους Βεζένκοφ-Πρίντεζη στην επίθεση να «ζεσταίνονται», έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (18-23).

Μέσα από την άμυνά του, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο στην αρχή της δεύτερης περιόδου για το +9 (21-30). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο +4 (31-35), στο 16’. Ακολούθησε η αντίδραση των Πειραιωτών με Βεζένκοφ για το +11 (31-42), με τη Λάρισα να απαντά με ένα 4-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-42).

Πολύ φορτσάτος ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός και με πολυφωνία στην επίθεση ξέφυγε στο +21 (42-63), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, παίζοντας και δυνατά στην άμυνα, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο +24 (53-77).

Τα τρίποντα έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +28 (58-86), στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Όπως είναι φυσικό, η αναμέτρηση είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα εξακολουθούσαν να ήταν συγκεντρωμένοι, διατηρώντας τη μεγάλη τους διαφορά μέχρι τη λήξη, με το τελικό σκορ να ήταν το 101-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101