Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Basket League: Σε θέση Ευρώπης ο Κολοσσός - Νίκη οκτάδας ο Άρης

Ανέβηκαν στον βαθμολογικό πίνακα τόσο οι Ροδίτες, όσο και οι Θεσσαλονικείς

5 Δεκεμβρίου 2021 22:59

Ο Κολοσσός νίκησε άνετα 76-59 τον Ηρακλή στη Ρόδο για την ένατη αγωνιστική της Basket League και έφτασε στο 6-3 το ρεκόρ του, παραμένοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και αφήνοντας τους «κυανόλευκους» στο 1-6 στην τελευταία και με ένα ματς λιγότερο.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έφτασαν στο +20 στο δεύτερο ημίχρονο και δεν ανησύχησαν, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις στο πρώτο δεκάλεπτο από τους «κυανόλευκους».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ποτ με 20, Ουίλιαμς με 14 και Μομίροφ με 11 πόντους. Για τους Θεσσαλονικείς, διασώθηκε ο Αγραβάνης με 12 πόντους.

Θυμίζουμε τα χθεσινά (4/12) αποτελέσματα της αγωνιστικής.

Με πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμς και πολλές λύσεις από περιφέρεια και ρακέτα, ο Κολοσσός προηγήθηκε 11-2 του Ηρακλή, που δεν είχε βρει τις λύσεις σε αυτό το διάστημα.

Οι ξένοι του Κολοσσού εκμεταλλεύτηκαν τα ριμπάουντ τους και τα λάθη των «κυανόλευκων» και έφτασαν στο 16-7 και στο 18-0, με τον Αγραβάνη να σκοράρει μόνος του για τους Θεσσαλονικείς. Με ένα σερί 4-0, ο Ηρακλής μείωσε σε 18-13 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

κολοσσοσ-ηρακλησ

Με προσωπικό 4-0 του Φλόιντ, ο Κολοσσός έφτασε στο 22-13 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Με τα συνεχόμενα τρίποντα, οι «θαλασσί» έκαναν σερί 7-0 και έφτασαν στο 29-15, μοιράζοντας συνεχώς ασίστ και παίρνοντας πολλά ριμπάουντ, αν και οι Θεσσαλονικείς είχαν τα μισά λάθη.

Ο Ποτ πήρε την κατάσταση στα χέρια του την ώρα που ο Σκορδίλης μείωσε στο -11 και βοήθησε με σερί 5-0 να γίνει το 36-20, ενώ ο Μαργαρίτης ολοκλήρωσε τα ημίχρονο στο 38-21.

Με 8-0 σερί στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Κολοσσός έφτασε στο 46-21 και φαίνεται πως το ματς τελείωσε ουσιαστικά.

Το τρίποντο του Ουίλιαμς έφερε το 39-25 στην προσπάθεια του «Γηραιού» να μειώσει. Με περισσότερες λύσεις, ο Ηρακλής μείωσε 51-34 και 53-39 με σερί 5-0 και τελικά το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 55-41.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Κολοσσός διατηρούσε το +14 με τις σωστές επιλογές των παικτών του Ηλία Καντζούρη μέσα στη ρακέτα. Με σερί 7-0, ο Κολοσσός έκανε το 64-43 με λύσεις από την περιφέρεια.

Τα περισσότερα ριμπάουντ και τα λιγότερα λάθη των «κυανόλευκων», μετά τη χαλάρωση των γηπεδούχων, έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Κώστα Μέξα να κάνουν σερί 8-0 με τα συνεχόμενα τρίποντα και να μειώσουν στο 64-51. Το 5-0 σερί του Ποτ και το τρίποντο του Μομίροφ έδωσαν τα καλύτερα ποσοστά και έφεραν τον Κολοσσό στο +20 και τελικά το ματς ολοκληρώθηκε στο 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-21, 55-41, 76-59.

Κυρίαρχος Άρης στο Αλεξάνδρειο

αρησ-περιστερι

Με ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, οι «κίτρινοι» συνέτριψαν 87-68 το Περιστέρι, πετυχαίνοντας την τρίτη τους διαδοχική νίκη στη Stoiximan Basket League που τους ανέβασε στο 4-4.

Οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν… σόου στο δεύτερο 20λεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +27 (73-46).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κέλι με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Γουίλιαμς να είχε 14π. και τον Τζούστον 10π.

Στο ίδιο ρεκόρ πλέον και η ομάδα των δυτικών προαστίων, με τον Κόζι στο ντεμπούτο του να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Με περισσότερη ενέργεια και πρωταγωνιστή τον Κέλι, ο Άρης μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 11-5, στα πρώτα πέντε λεπτά. Η αντίδραση του Περιστερίου ήρθε με τον Πέτεγουεϊ για την ισοφάριση (11-11), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ από την περιφέρεια και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-15).

Με τους ΜακΚρί και Κόζι, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν (21-21) το ματς στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, οι «κίτρινοι» ανέκτησαν το προβάδισα (25-21) και χάρη στους Γουίλιαμς και Κέλι πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (34-28).

Πολύ κοντά ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή του δεύτερου μέρους (36-34), με τον Άρη να βγάζει απανωτές άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο να κάνει σερί 9-0 για το +11 (45-34), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Καστρίτη είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με μπροστάρη τον Λόκετ έστειλαν την υπέρ τους διαφορά στο +20 (62-42), με τη μία βολή του Μπράουν να διαμορφώνει το 62-43 της τρίτης περιόδου.

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «κίτρινους» να πηγαίνουν στο +27 (78-51), το οποίο διατήρησαν μέχρι το 35’. Έκτοτε, ο Άρης χαλάρωσε, με το Περιστέρι να ρίχνει τη διαφορά (80-64) με τα τρίποντα στο 38’ και το τελικό σκορ να ήταν το 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68