Basket League: Πήρε το ντέρμπι με Προμηθέα η ΑΕΚ - "Λύγισε" τον ΠΑΟΚ ο Απόλλων στο φινάλε!

Τόσο ο "Δικέφαλος", όσο και η ομάδα της Πάτρας, πέτυχαν σπουδαίες νίκες

4 Δεκεμβρίου 2021 22:52
Basket League: Πήρε το ντέρμπι με Προμηθέα η ΑΕΚ -

Καταθέτοντας ψυχικά χαρίσματα και με τον Ανγκόλα να είναι ασταμάτητος, η ΑΕΚ επικράτησε 81-77 του Προμηθέα και πανηγύρισε τη 2η συνεχόμενη νίκη της στη Stoiximan Basket League (5-4).

Ο Κολομβιανός γκαρντ σταμάτησε στους 26 πόντους με 6/8 τρίποντα και μοίρασε 4 ασίστ, μεταξύ αυτών και την καθοριστική προς τον Χάμερ στην τελευταία επίθεση της ομάδας του.

Θλίψη στο ελληνικό μπάσκετ: Απεβίωσε ο Δημήτρης Καρβέλας

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Κολόμ (19 πόντοι) και Φλιώνης (12 πόντοι, 6 ασίστ).
Από την άλλη, για τους Αχαιούς, που υποχώρησαν στο 6-3 και υπέστησαν την πρώτη ήττα τους με τον Ζούρο στον πάγκο, ξεχώρισαν οι Γκραντ (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Μάιλς (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να βρίσκει περισσότερες λύσεις και να αποκτά μικρό προβάδισμα (12-8 στο 4’). Η απάντηση του Προμηθέα ήρθε με 5-0 (12-13 στο 6’), αλλά η Ένωση βρήκε τις λύσεις με Γκρίφιν και Ανγκόλα στο φινάλε της περιόδου, την οποία έκλεισε με +3 (25-22).

Με τον Χαντ να μπαίνει στην εξίσωση και να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα, οι Αχαιοί πέρασαν μπροστά στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (31-32 στο 14’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με πιεστική άμυνα, έτρεξαν σερί 10-0 και ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (41-32 στο 16’).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater δίποντο του Ανγκόλα, που έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο +8 (51-43).

αεκ-προμηθεασ

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Προμηθέα βελτίωσαν την αμυντική συμπεριφορά τους και εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευαν σωρηδόν, πλησίασαν στο -3 (54-51 στο 24’). Η ΑΕΚ είχε μπλοκάρει κάπως, αλλά διατήρησε μικρό προβάδισμα (61-55) κι έκλεισε την περίοδο με +4 (67-63) χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Πετρόπουλου.

Στην 4η περίοδο, το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ, με τον Μάιλς να παίρνει μπρος για τους Αχαιούς και να μειώνει στον πόντο (70-69 στο 33’).

Από την άλλη, η Ένωση βρήκε λύσεις σε Μαυροειδή και Φλιώνη, με τον δεύτερο να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο για το 79-74 (38’).

Ο Μάιλς απάντησε εκ νέου (79-77), αλλά ο Ρέι αστόχησε σε τρίποντο κι έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Με καλάθι του Χάμερ στα 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, η ΑΕΚ έφτασε στο 81-77 και σφράγισε την επικράτησή της, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν στόχο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 51-43, 67-63, 81-77.

MVP: Ο Μπράιαν Ανγκόλα ήταν ο άνθρωπος που έκανε τη διαφορά και κουβάλησε την ΑΕΚ στις πλάτες του. Ο Κολομβιανός ευστόχησε σε μεγάλα σουτ (26 πόντοι) και παράλληλα έδωσε «πάρε-βάλε» καλάθι στον Χάμερ στο φινάλε του αγώνα για το 81-77.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Η διαφορά των δύο ομάδων στα τρίποντα: η Ένωση είχε 12/27, ενώ ο Προμηθέας μόλις 8/27.

Έτσι, πήγε στράφι η κυριαρχία των φιλοξενούμενων στον τομέα των ριμπάουντ: 48 (21 επιθετικά) έναντι 32 των γηπεδούχων.

Με καταιγισμό τριπόντων και ήρωα τον Δίπλαρο λύγισε τον ΠΑΟΚ σε ματσάρα ο Απόλλων Πάτρας

απολλων-πατρασ

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο Απόλλων Πάτρας λύγισε τον ΠΑΟΚ (95-91) και ανέβηκε στο 4-4.

Η ομάδα του Βετούλα είχε 17/35 τρίποντα (!) και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τσαλμπούρη (25 πόντοι, 6 ασίστ), Κόλεμαν (20 πόντοι) και Δίπλαρο (12 πόντοι, 6 ασίστ), με τον τελευταίο να πετυχαίνει 4/4 βολές στο φινάλε διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 2-6 και παραμένουν δίχως εκτός έδρας νίκη στη Stoiximan Basket League.

ΝτιΛέο (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Λοβ ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους, αν και ο δεύτερος αποδείχθηκε μοιραίος, αφού έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο… διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, με συνέπεια να αποκτήσουν μικρό προβάδισμα (8-2 στο 3’). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον ΝτιΛέο να δίνει λύσεις (10-10 στο 5’), αλλά κάπου εκεί άρχισε ο καταιγισμός εύστοχων σουτ από τους παίκτες του Βετούλα, που πέτυχαν 5 τρίποντα στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου και ξέφυγαν με +7 (27-20).

Το επιθετικό κρεσέντο του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο: με τον Κόλεμαν να μπαίνει στην εξίσωση, έφτασε στο +12 (34-22 στο 13’), την ώρα που οι Θεσσαλονικείς έψαχναν τα πατήματά τους. Με διαδοχικά τρίποντα από Ντέιβις και Τσαλμπούρη, οι Αχαιοί έκλεισαν το ημίχρονο με «αέρα» 16 πόντων (53-37) κι ενώ είχαν 12/19 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

απολλων-παοκ

Το 3ο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική μορφή, αφού οι παίκτες του Βετούλα σίγησαν επιθετικά. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έσφιξε αμυντικά και βρήκε λύσεις στον ΝτιΛέο, με συνέπεια να επιστρέψει στο ματς. Με επιμέρους σκορ 17-1, η ομάδα του Λυκογιάννη βρέθηκε από το -21 (65-44 στο 23’) στο -5 (66-61 στο 27’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6 (74-68), αλλά το μομέντουμ του αγώνα είχε αλλάξει τελείως.

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι.
Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν τούμπα το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά (80-83 στο 36’), με τους Μάντζαρη και Ογκμπέιντε να αναλαμβάνουν δράση. Με λέι-απ του Λοβ έφτασαν μέχρι και το +4 (85-89 στο 38’), αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των Αχαιών.

Με τρίποντα των Ντέιβις και Δίπλαρου, ο Απόλλων ανέτρεψε την κατάσταση (91-89 στο 39’), όμως ο Χριστοδούλου ισοφάρισε εκ νέου.

Δύο βολές του Δίπλαρου στα 6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έφεραν την ομάδα του Βετούλα στο +2 (93-91) και ακολούθησε το λάθος του Λοβ, που υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, από το οποίο προήλθαν δύο ακόμα εύστοχες βολές για το τελικό 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91.