Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024

Ούνικς-Ολυμπιακός 84-87: Θρύλος πορθητής!

Καρδιά πρωταθλητή σε όλη την Ευρώπη!

3 Δεκεμβρίου 2021 20:21

Ο φετινός Ολυμπιακός έχει ομάδα εξαιρετική και... καρδιά πρωταθλητή, με τους «ερυθρολεύκους» να κερδίζουν με 87-84 και στο Καζάν την Ούνικς, προχωρώντας σε δεύτερη σερί νίκη εκτός έδρας και αυτή την φορά με τη διαδικασία της παράτασης (75-75 κ.α.), μετά την απόδραση από το Μιλάνο, μένοντας ψηλά στη Euroleague.

Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Μάριο Χεζόνια που αστόχησε σε τρίποντο για να στείλει τον αγώνα στην δεύτερη παράταση. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, μπορεί να μην ήταν το ίδιο καλοί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στα… κρίσιμα η παρουσία των Σλούκα και Βενένκοφ, αλλά και οι βοήθειες από Μάρτιν τους οδήγησαν σε μια τεράστιας σημασίας επικράτηση, δείχνοντας πως μπορούν να κερδίσουν ακόμα και στην κακή τους μέρα.

Ο αγώνας στο Καζάν ξεκίνησε με τις δύο ομάδες αρκετά άστοχες και τους Ερυθρόλευκους να φαίνεται πως δυσκολεύονται με τις αλλαγές στην άμυνα των Ρώσων. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είδαν τον Χεζόνια… καυτό στην αρχή του αγώνα και με δύο δικά του τρίποντα και λέι απ του Μπράουν θα προηγηθούν νωρίς με 8-4. Οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν πολλά προβλήματα στην επίθεση, καθώς έπαιζαν χωρίς αποστάσεις και κάνοντας τρία λάθη σε περίπου 5,5 λεπτά αγώνα θα δουν την Ούνικς να "χτυπάει" στον αιφνιδιασμό και να φεύγει με +7 (13-6). Η ελληνική ομάδα ήταν… τυχερή, μιας και οι Ρώσοι ήταν αρκετά άστοχοι προς το τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ με την σειρά της οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπορούσαν και έβρισκαν εύκολους πόντους από την γραμμή τρων βολών και με πέντε συνεχόμενες εύστοχες του Βεζένκοφ και δύο του Παπανικολάου θα φτάσουν στο καλάθι (15-13). Οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν όμως να… τρέξουν ένα γρήγορο 5-0 για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-17.

Η παρουσία του Σλούκα στο παρκέ έδωσε την δυνατότητα καλύτερης δημιουργίας στον Ολυμπιακό, ενώ παράλληλα βοηθούσε σημαντικά και στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να βρίσκουν δύσκολα διαδρόμους. Παρά όμως την αστοχία των γηπεδούχων, οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν να έχουν πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ, κάτι που έδινε δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στους Ρώσους που μπορούσαν με αυτό τον τρόπο να είναι κοντά στο σκορ. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα θα βάλουν στην… εξίσωση και τον Ζαν Σαρλ και δικούς του πόντους, αλλά και τρίποντο από τον Σλούκα θα περάσουν μπροστά στο σκορ και με δικό τους 5-0 σερί θα ξεφύγουν με +5 (24-29). Οι γηπεδούχοι όμως θα επανέλθουν και πάλι στο σκορ και με δικό τους αντίστοιχο σερί θα φτάσουν το σκορ στον πόντο (31-32). Λαρεντζάκης και Σλούκας με συνεχόμενα τρίποντα θα δώσουν αέρα +7 (33-40) στους Πειραιώτες, με την Ούνικς όμως να αντιδρά και να κλείνει το ημίχρονο με 40-42.

Η ελληνική ομάδα δεν θα ξεκινήσει καλά στο δεύτερο μέρος καθώς με δύο εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75, με τον Κάναν, οι Ρώσοι θα προηγηθούν με 46-42. Θα ακολουθήσει ένα κρεσέντο τριών πόντων και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να συνεχίσουν να έχουν προβάδισμα +4 (55-51), ενώ η κακή άμυνα των Ερυθρολεύκων, ειδικά στα ριμπάουντ, θα δίνει εύκολους πόντους. To ντέρμπι θα συνεχιστεί καθώς τα λάθη θα έρθουν και από πλευράς γηπεδούχων, όμως η ευστοχία τους στα τρίποντα θα τους δώσει την ευκαιρία να προηγηθούν με +5 (62-57) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 62-59.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα θα ξεκινήσει με τον Ολυμπιακό... καυτό και με δύο τρίποντα, αλλά και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Σλούκα θα προηγηθεί με 64-67. Ο Χεζόνια θα... ξυπνήσει και πάλι και θα αναλάβει το σκοράρισμα και με δικούς του πόντους και θα φέρει και πάλι τον αγώνα στην ισοπαλία (69-69) περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες θα είναι και πάλι αρκετά άστοχες σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, όμως ο Βεζένκοφ θα δώσει πνοή σε άμυνα και επίθεση κρατώντας μπροστά την ομάδα του με 71-72. Ο Φαλ θα χάσει δύο βολές και παράλληλα την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα των Πειραιωτών, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ, αμέσως μετά θα δώσει και πάλι αέρα τριών πόντων στην ομάδα του (72-75).

Μια τάπα του Ελληνοαμερικανού στον Μπράουν στο 1,5 λεπτό πριν το τέλος, θα δώσει πολύ σημαντική επίθεση στον Ολυμπιακό, όμως το λάθος στην επίθεση θα φέρει νέα ισοπαλία, μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Κάναν.Ο Φαλ από κοντά θα δώσει νέο πλεονέκτημα στους Ερυθρόλευκους, με 75-77, σκοράροντας στα 2,2'' πριν το τέλος της επίθεσης, όμως ο Γιεκίρι θα πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και θα φέρει νέα ισοπαλία στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την τελευταία επίθεση 12'', με τον Ντόρσεϊ να σουτάρει έξω από την γραμμή του τριπόντου κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στην παράταση (75-75).

Ο Φαλ και δύο εύστοχες βολές του Βεζένκοφ θα δώσουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (77-81) στους Πειραιώτες, με την έναρξη της παράτασης, ενώ τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα, αν ο Σλούκας δεν έκανε επιθετικό φάουλ στον αιφνιδιασμό. Η ελληνική ομάδα θα έχει μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, αλλά οι λάθος επιλογές δεν έδιναν την ευκαιρία να... τελειώσει τον αγώνα. Το παιχνίδι θα πάει πάλι στο καλάθι (79-81), όμως ο Λαρεντζάκης με μεγάλο καλάθι μπροστά στον Χεζόνια θα φέρει το +4 (79-83) 1:15'' πριν το τέλος. Ένα καλάθι του Μπράόυν μετά από καραμπόλα θα φέρει το 81-83 με τον Κάναν να απαντά σε τρίποντο του Βεζένκοφ κάνοντας το 84-86. Ο Σλούκας θα ευστοχήσει σε μια από τις δύο βολές κάνοντας το σκορ 84-87, στα 6'' πριν τελειώσει το παιχνίδι, με τον Χεζόνια να αστοχεί σε νεκρό χρόνο, δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Πηγή: Sportdog.gr