Δευτέρα, 17 Ιανουαρίου 2022

Λαμία - Ιωνικός 2-0: Επικράτησαν οι γηπεδούχοι - Δείτε τα γκολ

Κοντά στους «8» η Λαμία μετά τη νίκη

2 Δεκεμβρίου 2021 19:13

Η Λαμία νίκησε τον Ιωνικό 2-0 στην έδρα της για το πρώτο σκέλος της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας, με τους Τσούκαλο και Ρόμανιτς να χρίζονται σκόρερ για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Η Λαμία ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Ιωνικό να περιμένει στο δικό του μισό. Ωστόσο οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου δυσκολευόντουσαν να απειλήσουν την εστία του Αναγνωστόπουλου. Ο Ιωνικός ήταν ο πρώτος που απείλησε με τον Καμπράλ, δίχως όμως να μπορέσει να ανησυχήσει τον Σαράνοφ.

Η Λαμία απείλησε για πρώτη φορά με τον Ελευθεριάδη στο 21ο λεπτό, ωστόσο η προβολή του πέρασε λίγο άουτ. Μετά το γκολ του Τσούκαλου, ο Ρόμανιτς έκανε το σουτ, ωστόσο ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε την μπάλα. Στο 35' ο Καμπράλ απείλησε για μια ακόμα φορά, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά, με τον Ιωνικό να προσπαθεί και να απειλήσει και αυτός με τη σειρά του, ειδικά μετά το 2-0, δίχως όμως να μπορέσει να δημιουργήσει πολλές φάσεις στην αντίπαλη εστία.

Στο 61' ο Καμπράλ βρέθηκε για μια ακόμα φορά σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν κατάφερε να πιάσει γεμάτα την μπάλα για να ανησυχήσει τον Σαράνοφ, ενώ ένα λεπτό μετά η ωραία ενέργεια του Ελευθεριάδη κόπηκε από σωτήρια επέμβαση του Βαφέα.

Όσο περνούσε η ώρα οι ποδοσφαιριστές δεν μπορούσαν να τσουλήσουν την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο σε κάθετες μεταβιβάσεις και προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με βαθιές μεταβιβάσεις. Στο 70' το σουτ του Μάναλη από μακρινή απόσταση πέρασε άουτ, ενώ στο τέλος οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν με ευκολία την πίεση του Ιωνικού χωρίς να δεχθούν ευκαιρίες, με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Λαμία: Σαράνοφ, Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Βύντρα, Γκέντσογλου, Νούνιες, Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς, Ταϊρόν, Τσούκαλος.

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Βαφέας, Σάντσεζ, Ματσούκας, Βαλεριάνος, Κάνιας, Πογοσιάν, Γκοτσούλιας, Μάναλης, Καμπράλ.