Euroleague: Με φόρα από το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός - Υπέταξε την Ζενίτ στο ΟΑΚΑ!

"Πράσινη" νίκη-βαθμολογική ανάσα επί των Ρώσων του Τσάβι Πασκουάλ

26 Νοεμβρίου 2021 00:03

Κάνοντας ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, επικρατώντας της Ζενίτ με 70-64 και βελτιώνοντας σε 3-9 το ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα.

Με αρχική πεντάδα τους Πέρι, Μέικον, Παπαπέτρου, Οκάρο και Παπαγιάννη ξεκίνησε το παιχνίδι με τη Ζενίτ στο ΟΑΚΑ ο Δημήτρης Πρίφτης, ο οποίος είδε την ομάδα του να μην κάνει καθόλου καλή εκκίνηση στο παρκέ. Συγκεκριμένα επέτρεψε στους Ρώσους να τρέξουν ένα σερί 12-0, με κύριους εκφραστές τους Μίκι και Λόιντ.

Οι «πράσινοι αντέδρασαν με ένα τρίποντο του Σαντ-Ρος (3-12) και σταδιακά άρχιζαν να αποκτούν επαφή με το καλάθι, βάζοντας στην εξίσωση και τον εξαιρετικό ξανά Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος ήταν απολαυστικός στην επίθεση και με δικό του τρίποντο ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και έφτασε γρήγορα στο -5 (11-16). Είναι ενδεικτικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο και παίζοντας λίγα μόνο λεπτά, ο «Νέντο» είχε 8 πόντους και 2 ασίστ, συμπεριλαμβανομένου και ενός τρίποντου και φάουλ!

παναθηναικοσ-μπασκετ

Μεγάλο ήταν το πρόβλημα για το «τριφύλλι» το αμυντικό ριμπάουντ. Όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο δηλαδή η Ζενίτ άρχισε να είναι άστοχη από κοντά και μακριά, κατάφερνε να ανανεώνει επιθέσεις και έτσι να βρίσκει μέσα από δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες σκορ. Ο Παπαπέτρου δεν ήταν σε καλό βράδυ (σ.σ. δεν είχε ευστοχήσει σε σουτ στο ημίχρονο), με τον Νέντοβιτς να είναι ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το σύνολο του Πρίφτη στο πρώτο μισό. Το οποίο και βρήκε τους «πράσινους» στο -3 (33-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταπληκτικό για τον Παναθηναϊκό, με τον Παπαγιάννη να κάνει απίστευτα πράγματα σε άμυνα και επίθεση! Αρχικά, το «τριφύλλι» έχτιζε ένα προβάδισμα με συνεχόμενα τρίποντα του Σαντ-Ρος και του Νέντοβιτς (46-42), για να κάνει αμέσως μετά... πάρτι πάνω κι από τα δύο καλάθια. Alley-oop καρφώματα από ασίστ από «Νέντο» και Ρος, ριμπάουντ και τάπες, συνέθεταν την εικόνα μίας απίστευτης τρίτης περιόδου για τον διεθνή σέντερ! Αποτέλεσμα; Να πάει ο Παναθηναϊκός στο φινάλε του δεκαλέπτου με το 53-48 υπέρ του!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Πρίφτη μπήκε κάπως αγχωμένη να πάρει τη νίκη, όντας αρκετά άστοχη στην επίθεση. Η Ζενίτ το εκμεταλλεύτηκε αυτό και με 5 συνεχόμενους πόντους του Φράνκαπ μείωσε στους τρεις! Λίγο μετά μάλιστα με τρίποντο Κουζμίνσκας οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά! Εκεί μίλησε ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ «Νέντο» και πάλι, που με τρίποντο αλα... ΣΕΦ έφερε τον Παναθηναϊκό στοπ +2 (64-62)! Με... σκυλίσια άμυνα οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας έτσι την τρίτη νίκη τους στην Ευρωλίγκα απέναντι στη Ζενίτ με σκορ 70-64.

παναθηναικοσ-ζενιτ

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι (0/3 σουτ), Μέικον 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (8/9 δίποντα, 2/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 4 (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 8 (1/5 σουτ, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Φλόιντ, Νέντοβιτς 18 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 2, Σαντ Ρος 6 (2).

ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζαχάροφ, Καράσεφ, Κουλάγκιν (0/4 σουτ), Μπαρόν (0/3 σουτ), Κουζμίσνκας 13 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ (0/4 σουτ), Πόιτρες 7 (3/4 δίποντα, 1/2 βολές), Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 14 (3/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μίκι 9 (1), Γκουντάιτις 2.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 14/29 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 15/21 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 6 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης: 20/41 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 6/10 βολές, 29 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.