Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 81-78: «Λύγισε» στο τέλος το τριφύλλι

Μπορούσε αλλά δεν τα κατάφερε

18 Νοεμβρίου 2021 23:32

Ούτε στο Μόναχο τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός. Λύγισε από την Μπάγερν με 81-78, έπεσε στο 2-9 και κινδυνεύει να πέσει στην τελευταία θέση της κατάταξης αν η Ζάλγκιρις νικήσει την Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Παρασκευής.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε απεγνωσμένα την νίκη στο Μόναχο, πάλεψε όσο μπορούσε, στο τέλος όμως λύγισε απέναντι στην Μπάγερν (81-78) και έπεσε στο 2-9 μετά από την 11η αγωνιστική. Αν η Ζάλγκιρις νικήσει αύριο την Φενέρμπαχτσε στο Κάουνας, τότε θα πιάσει και θα προσπεράσει τους πράσινους που θα πέσουν στην 18η και τελευταία θέση της κατάταξης της κανονικής περιόδου.

Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 81-78:

Οι άμυνες είχαν πάει έναν μικρό... περίπατο στο ξεκίνημα του αγώνα αφού ούτε ο Παναθηναϊκός, αλλά ούτε και η Μπάγερν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση στο να πιέσουν και να δημιουργήσουν προβλήματα. Ο Νταρούν Χίλιαρντ ήταν εκείνος που έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στους «πράσινους» ξεκινώντας το ματς με 12 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Χάρη στην ευστοχία τους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-10 στα μέσα της πρώτης περιόδου και με 22-17 στο 8'. Όμως ένα 5-0 από Μποχωρίδη και Έβανς έφερε το ματς στα ίσια (22-22) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του στα ριμπάουντ (2-11!) καθώς η Μπάγερν μετρούσε 5/11 τρίποντα.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και στην άμυνα και με σερί 7-0 μετέτρεψαν το -2 (28-26 στο 12') σε +5 (28-33 στο 14'.) Στην επίθεση έδειξαν βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, έβγαλαν καλές συνεργασίες, κάτι που αποτυπώνεται από τις 10 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε και στους 8 πόντους (34-42 και 36-44) ένα λεπτό πριν από τη λήξη της δεύτερης περιόδου (37-44).

Ο Παπαπέτρου ήταν η... σταθερά των «πρασίνων» στο πρώτο μισό με 12 πόντους (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ενώ παίκτης-κλειδί ήταν Τζέρεμι Έβανς (7π., 4ριμπ.) με τον Μέικον (6π., 3ριμπ., 2ασ., 1κλ.) να... ανεβάζει στροφές από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και μετά. Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» μέτρησαν 12/17 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 8/12 βολές ενώ είχαν +7 ριμπάουντ (16-9), +4 ασίστ (10-6) την ώρα που η Μπάγερν είχε 10/17 δίποντα, 5/16 τρίποντα (0/5 στην β' περίοδο) και 2/3 βολές.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα «ζώνης» είχε αποδιοργανώσει την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, ενώ την ίδια ώρα οι «πράσινοι» είχαν «διαβάσει» εξαιρετικά αυτά που τους έδινε η Μπάγερν με αποτέλεσμα να στείλουν την διαφορά στους 10 πόντους (47-57) στο 25'. Παρόλα αυτά δεν υπήρξε και η ανάλογη συνέχεια, παρά το καλό πρόσωπο που είχαν δείξει έως εκείνο το σημείο. Η είσοδος του Ομπστ, ο οποίος όταν έπαιρνε τη μπάλα... σούταρε δίχως δεύτερη σκέψη, σε συνδυασμό με κάποια αχρείαστα λάθη στην επίθεση, βοήθησαν τους Βαυαρούς να μειώσουν σε 59-60 με τη λήξη της γ' περιόδου έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 13-2.

Μάλιστα με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου το επιμέρους της Μπάγερν έγινε 15-2 με αποτέλεσμα να πάρει και προβάδισμα με 61-60 στο 31'. Όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι τα αμυντικά του πατήματα και με σερί 10-0 (με τρίποντα από Μέικον και Νέντοβιτς) πήρε εκ νέου διαφορά εννέα πόντων (61-70) στο 35'. Και πάλι. Δεν μπόρεσε να «τελειώσει» το ματς, αν και θα... μπορούσε. Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει στο καλάθι σε δύο περιπτώσεις (72-74 στο 02:51 και 74-76 στο 01:50) και να κάνει εκ νέου το ματς πραγματικό... ντέρμπι.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με τον Οκάρο Ουάιτ να αστοχεί στο πιο κρίσιμο ζευγάρι βολών στα 44'' με το σκορ στο 74-76 και στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Λούτσιτς να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει το προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Ο Μέικον είχε την τελευταία ευκαιρία στα 9'' αλλά το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.