Εφές-Ολυμπιακός 88-69: Μπλακ άουτ στο φινάλε

Έπεσε... ο γενικός στο τέλος

17 Νοεμβρίου 2021 21:21

Ο Ολυμπιακός έκανε μια κάκιστη τελευταία περίοδο και ηττήθηκε δίκαια με 88-69 από την Αναντολού Εφές και τώρα χρειάζεται οπωσδήποτε την νίκη στο ντέρμπι του ΣΕΦ με τον Παναθηναϊκό, μετά και την ήττα από τη Ζενίτ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με θετικό πρόσημο και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Τίμπορ Πλάις (8-5, 2′) που έφτασε με αυτόν τον τρόπο τους 2000 πόντους στην Ευρωλίγκα.

Τα πράγματα άλλαξαν και οι “ερυθρόλευκοι” με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ (10π στην πρώτη περίοδο) έφτασαν στο +7 (10-17, 5’45”). Η Αναντόλου Έφες, όμως, ξέρει πως δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου. Έγινε πιο επιθετική και στις δύο άκρες του παρκέ και με τον Βασίλιε Μίτσιτς έφτασε στο +1 (23-22, 9′). Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν εκεί για το 27-32 (12’45”), αλλά φάσεις “καρμπόν” με ασίστ του Σέιν Λάρκιν προς τον Ροντρίγκ Μπομπουά στην περιφέρεια οδήγησαν στο 42-40 (18’40”) με τον Γάλλο γκαρντ να φτάνει στους 20 πόντους!

Αυτός που έδωσε την έξτρα ώθηση στην τρίτη περίοδο από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Αντριάν Μοερμάν (56-59, 24΄). Η Έφες φαινόταν να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα (60-54, 26′), αλλά ο Τόμας Ουόκαπ έδωσε την ώθηση και ο Μουσταφά Φαλ αποτελείωσε τη δουλειά ως το 63-63 (28’27”) με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, κερδίζοντας και το φάουλ. Tρίποντα από Μπουμπουά και Μίτσιτς οδήγησαν στην πρώτη διψήφια διαφορά (77-66, 35′). H απόσταση μεγάλωσε ως φινάλε με τον Ολυμπιακό να σημειώνει μόλις τρεις πόντους στην τελευταία περίοδο και την Αναντόλου Έφες να φτάνει στη νίκη με το τελικό 88-69.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου στις 19/11 (21.00). Η Αναντόλου Έφες μένει σπίτι και την ίδια μέρα αντιμετωπίζει τη Μονακό (19.15).

Διαιτητές: Γκαρθία, Νέντοβιτς, Ομπρκνέζεβιτς

Δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

Πηγή: Basketa.gr