Θριάμβευσε ο Παναθηναικός έναντι της ΑΕΚ με "100άρα"

Νίκη με 100-75

13 Νοεμβρίου 2021 22:47
Θριάμβευσε ο Παναθηναικός έναντι της ΑΕΚ με

Μετά και τη νέα ήττα στην EuroLeague, αυτή τη φορά από την Ούνικς Καζαν στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός έβλεπε το «πρέπει» να βαραίνει ακόμα περισσότερο τις πλάτες του και η φράση «νίκη πάση θυσία» να στριφογύριζε στο μυαλό όλων.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση στην Basket League και την δεύτερη καλύτερη (δεδομένης της αξίας του αντιπάλου) μετά από το ματς κόντρα στην Αναντολού Εφές. Στον αντίποδα η ΑΕΚ των προβλημάτων και των απουσιών παρουσίασε ένα μέτριο έως και κακό αγωνιστικό πρόσωπο, κάτι που απλοποίησε ακόμα περισσότερο το έργο των γηπεδούχων οι οποίοι προηγήθηκαν και με 27 πόντους διαφορά (76-49) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκείνος που ηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο προκειμένου να φτάσει ο δείκτης του σκορ σε... αστρονομικά νούμερα (20π., 4/5τρ., 5ριμπ., 3ασ.) με τους Σαντ Ρος (13π.) και Πέρι (11π.) να τον ακολουθούν. Το «τριφύλλι» στηρίχθηκε πολύ στα τρίποντα προκειμένου να φτάσει στην τελική επικράτηση έχοντας στο σύνολο 15 εύστοχα σουτ σε 31 προσπάθειες έξω από τα 6.75 μέτρα.

Η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του αγώνα έχοντας 4/4 τρίποντα (!) με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-4 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει νωρίς-νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Έκτοτε οι «πράσινοι» συνήλθαν από το... αρχικό σοκ που τους προκάλεσαν τα τρίποντα των Παππά, Ανγκόλα, Γκρίφιν και με σερί 9-0 πήραν το προβάδισμα με 13-12! Και αυτό χάρη στην καλη τους άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε το 25-18 για λογαριασμό του «τριφυλλιού» έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 21-6 έως το τέλος της περιόδου.

Έκτοτε άρχισε το... κονσέρτο για τρίποντα πολυβόλα, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη άρχισαν να βρίσκουν με χαρακτηριστική ευκολία τον στόχο έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων και έφτασαν να προηγηθούν με +15 πόντους διαφορά (44-29). Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν εκείνος που είχε ξεχωρίσει περισσότερο με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ άλλους 11 πόντους είχε ο εξίσου θετικός Κέντρικ Πέρι με 2/2 τρίποντα και 3 ασίστ. Στον αντίποδα η ΑΕΚ τα περίμενε όλα μόνο από τα τρίποντα (7/16 στο ημίχρονο) ωστόσο το πρώτο μισό του ματς έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα με 54-40.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 13/23 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 10/10 βολές, 23 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν τα δύο πρώτα δεκάλεπτα με 7/19 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 5/6 βολές. Στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε αρχικά στους 23 πόντους (70-47 στο 25') με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να παίρνει τη σκυτάλη από τον Σαντ-Ρος και να σκοράρει κατά... ριπάς έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων. Στη συνέχεια ο δείκτης του σκορ άγγιξε τις παρυφές των 30 πόντων (76-49 στο 28') και ο αρχηγός των «πρασίνων» είχε 20 πόντους με 5/6 τρίποντα!

Έκτοτε το ματς ήταν απλά μια... τυπική διαδικασία με τον Παναθηναϊκό να... τραβάει χειρόφρενο καθώς ακολουθεί και η «διαβολοβδομάδα» στην EuroLeague έχοντας τα δύο ταξίδια σε Κάουνας και Μόναχο για τα παιχνίδια με την Ζάλγκιρις και την Μπάγερν Μονάχου αντίστοιχα.

Πηγή: gazzeta.gr