Σάββατο, 21 Μαΐου 2022

Basket League: Θα παλέψει για να σωθεί η ΑΕΚ! Έχασε και από τον Κολοσσό

Εντός ΄δρας ήττα σοκ ενώ ακολουθεί ΟΑΚΑ

6 Νοεμβρίου 2021 19:14

Ένας φοβερός Κολοσσός κοίταξε στα… μάτια την ΑΕΚ και με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία πέντε λεπτά νίκησε 85-82, μέσα στα Άνω Λιόσια!

Περίπου 4:30’’ πριν από τη λήξη, ο Παππάς έστειλε την «Ένωση» στο +3 (78-75), αλλά οι Μομίροφ και Ποτ βγήκαν μπροστά για τους Ροδίτες και τους έσπρωξαν σε επιμέρους σκορ 4-10!

Η ομάδα του Καντζούρη ολοκλήρωσε το ματς με 15/29 τρίποντα και έτσι ανέβηκε στο 4-2 στη Stoiximan Basket League. Από την άλλη, το σύνολο του Δέδα, που «έχασε» με τραυματισμό και τον Πετρόπουλο, υποχώρησε στο 3-3.

Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ήταν ο Ποτ με 16 πόντους, με τους Μομίροφ και Γουίλιαμς να είχαν από 14π. και τον Τιλί να προσθέτει άλλους 12π, με 9 ριμπάουντ.

Για την ΑΕΚ, έκανε ό,τι μπορούσε ο Ανγκόλα με 28 πόντους, με τον Παππά να είχε 13π. και τον Κολόμ με 11π.

Νευρικές ήταν και οι δύο ομάδες στην επίθεση στα πρώτα τρία λεπτά, με αποτέλεσμα το σκορ να ήταν χαμηλά (4-3). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός έβγαλε τις άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο ξέφυγε στο +9 (6-15) με τον Γουίλιαμς. Η ΑΕΚ αντέδρασε με τις προσωπικές ενέργειες του Ανγκόλα (14-20), ωστόσο δεν είχε συμπαραστάτες και στο τελευταίο δίλεπτο οι Ροδίτες «χτυπούσαν» με τον Χατζηδάκη, κλείνοντας τη πρώτη περίοδο στο +10 (16-26)

Με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα ξεκίνησε η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρει και επιθετικό ρυθμό και να κάνει επιμέρους σκορ 12-3, μειώνοντας στον πόντο (28-29), στο 15’. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με τον Ποτ για το +6 (28-34), αλλά μέσα από την άμυνά της η «Ένωση» έφερε το ματς στα ίσα (38-38), με τον Ξανθόπουλο να κάνει 1/2 βολές και να διαμορφώνει το 38-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Αγκόλα να μπαίνει πολύ «ζεστός» στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 8-1, για το +6 (46-40), στο 22’. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός πίεσε αμυντικά και με τους Τιλί και Μομίροφ κατάφερε όχι μόνο να κάνει την ανατροπή, αλλά να πάει αρχικά στο +5 (48-53) και μετά στο +7 (51-58), στο 26’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «Ένωση» πήρε τα ηνία του ματς, αρχικά με τον Φιλιππάκο, ο οποίος μείωσε στον πόντο (57-58), ενώ με τα τρίποντα των Παππά και Ανγκόλα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά (63-61).

Tα απανωτά τρίποντα του Γουίλιαμς έδωσαν στον Κολοσσό ξανά το προβάδισμα (63-67), στην αρχή τέταρτης περιόδου. Ο καταιγισμός έξω από τα 6,75μ. συνεχίστηκε και μετά, με τον Μαργαρίτη αρχικά να πηγαίνει τους φιλοξενούμενους στο +6 (67-73) και τον Χάμερ να απαντά με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση (73-73) και τον Παππά για το +3 (78-75), στο 36’. Ωστόσο, οι Ροδίτες δεν… πτοήθηκαν, με τον Μομίροφ να κάνει την ανατροπή και τον Γουίλιαμς να τους στέλνει στο +5 (80-85), στο 39’. Παρά τα λάθη των φιλοξενούμενων στο τελευταίο λεπτό, η «Ένωση» δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έτσι ο Κολοσσός νίκησε 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 38-39, 63-61, 82-85