Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν 70-84: Τον έδεσε... Ο-κόμπο στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να δώσει αξία στη νίκη επί της Εφές

29 Οκτωβρίου 2021 22:54

Είπαμε. Η φετινή χρονιά του Παναθηναϊκού θα θυμίζει τρενάκι του λούνα παρκ.

Μία ζέστη, μία κρύο. Μία πάνω, μία κάτω. Δεν πέρασαν καλά-καλά 48 ώρες από την μεγάλη νίκη απέναντι στην Εφές και οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις ήττες καθώς η Βιλερμπάν ήταν ανώτερη και κέρδισε δίκαια μέσα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 84-70. Είχε το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα και με τον Ελί Οκομπό να πραγματοποιεί φοβερή εμφάνιση με 35 πόντους, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ελληνική ομάδα. Ωστόσο Μακάμπι-Παναθηναϊκός 77-73: Έμεινε... μισή η ανατροπή!

Ήταν ολοφάνερο ότι η Βιλερμπάν ήθελε να δώσει μπάλες σε Οκομπό και Τζόουνς, την ώρα που ο Μέικον δεν ξεκίνησε το ίδιο «ζεστός» όπως και στην αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές. Δεν υπήρχε η «σιγουριά» με τα μακρινά σουτ, με την γαλλική ομάδα να προηγείται από νωρίς με 8-14 και τους δύο γκαρντ των της Βιλερμπάν να είχαν τους 12 πόντους της ομάδας τους με... 5/5 εντος παιδιάς. Από τη στιγμή που τα πράγματα δεν λειτουργούσαν καλά για την ομάδα του Πρίφτη, η είσοδος του Παπαπέτρου έδωσε επιθετική πνοή και οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 17-18.

Μόνο που... στην αντίπερα όχθη υπήρχε η απάντηση που άκουγε στο όνομα... Κώστας Αντετοκούνμπο! Ο Έλληνας σέντερ άλλαξε τη μορφή του αγώνα, τόσο με τις άμυνές του όσο και με την κυριαρχία του στην ελληνική ρακέτα σκοράροντας 6 πόντους από δεύτερες προσπάθειες. Αποτέλεσμα; Η Βιλερμπάν να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (18-24) έχοντας πάρει το μομέντουμ του αγώνα.

Αντίθετα το πρώτο εξάλεπτο της β' περιόδου ήταν... ονειρικό για το «τριφύλλι». Με άμυνα στο «πέντε εναντίον πέντε» βγαλμένη από... σεμινάριο, πραγματοποίησε επιμέρους 16-3 και προηγήθηκε με 34-27 στο 16'. Μόνο που η συνέχεια ήταν διαφορετική και... ανάλογη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο επέστρεψε στο παρκέ και έχοντας δίπλα του ως «τεσσάρι» τον ύψους 2.21 μέτρων Ουεμπανιάμα «έκρυψαν» το καλάθι της ομάδας του. Αποτέλεσμα; Να πάρει τα ριμπάουντ η Βιλερμπάν, να... έχει παντού χέρια και με δική της επιμέρους 16-4 να κλείσει το ημίχρονο στο +5 (38-43).

Ένα διάστημα όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/29 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 15 έναντι 11 ριμπάουντ. Τζόουνς (11π.) και Οκομπό (10π.) έκαναν την... ζημιά από την περιφέρεια, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν ο παίκτης κλειδί με 10 πόντους (5/5 δίποντα, τα τέσσερα με καρφώματα!), 4 ριμπάουντ και 3 τάπες. Από τον Παναθηναϊκό, ο Τζέρεμι Έβανς έκανε ότι καλύτερο με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, την ώρα συνολικά η ομάδα μετρούσε 1/8 τριποντα, 12/18 τρίποντα και 11/12 βολές.

Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +9 για την Βιλερμπάν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (38-47 στο 23'). Ο Νέντοβιτς τόσο με δημιουργία όσο και με σκορ βοήθησε τους «πράσινους» να μειώσουν σε 47-51 και 50-53 και να «απαντούν» στον εξαιρετικό Ελί Οκομπό ο οποίος το... είχε πάρει προσωπικά στην 3η περίοδο (54-58).

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου μείωσαν στον πόντο (57-58 στο 31') αλλά τα μεγάλα σουτ από Χάουαρντ και Λακόμπ έφεραν εκ νέου τη γαλλική ομάδα στο +6 (59-65) στο 34' και ουσιαστικά ανέκτησε το μομέντουμ το οποίο και κρατούσε καθ' όλη τη διάρκεια του ματς. Ο Παναθηναϊκός μείωσε εκ νέου σε 63-65 αλλά μέχρι εκεί. Η Βιλερμπάν όχι μόνο δεν έχασε την συγκέντρωσή της αλλά κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και μάλιστα ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ (κυρίως με τον Οκομπό) κρατώντας τον δείκτη του σκορ με μαξιλαράκι ασφαλείας (66-72 στο 37').

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84