Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Euroleague: Ο Σλούκας έστειλε τον Ολυμπιακό στα ουράνια!

Πήρε το ντέρμπι!

28 Οκτωβρίου 2021 23:05

Σε ματς που έπεφταν κορμιά, ο Σλούκας αποφάσισε για τον νικητή με κίνηση που φέρει την υπογραφή του! Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη (67-65) κι οι Τούρκοι γυρίζουν με άλλη μια ήττα από την Ελλάδα.

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, στο ένα μεγάλο σουτ, ο Ολυμπιακός πήρε μία τεράστια νίκη σε βάρος της Φενέρμπαχτσε (67-65) και διατήρησε αλώβητη την έδρα του (5-0). MVP για τους «ερυθρόλευκους» ο Κώστας Σλούκας που με την μπάλα να «καίει» σκόραρε για το νικητήριο σουτ με τον Βέσελι «κρεμασμένο» πάνω του και τον χρόνο να κυλά αντίστροφα (2"). Για τον Ολυμπιακό είναι μία ακόμη νίκη εδραίωσης στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει ίδιους στόχους, την πρόκριση στην προνομιούχο 8άδα των πλέι οφ.

Πέρα από το μεγάλο σουτ νίκης ο Σλούκας είχε ακόμη 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ (20 ranking). Σε απόδοση τον ακολούθησε ο κυρίαρχος Μουσταφά Φαλ (10π., 9ριμπ., 2κοψ.) και οι Ντόρσεϊ (10π.), Λαρεντζάκης (10π.). Για την Φενέρ (2-5) πρώτος σκόρερ ήταν ο Βέσελι με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Ολυμπιακό την προσεχή Πέμπτη (5/11, 21:00) με αντίπαλο την Μονακό. Θυμίζουμε ότι οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεπό την προσεχή αγωνιστική της Basket League.

Με «σφραγίδα» Ντόρσεϊ και Ουόκαπ

Οι δύο πιο αξιόπιστοι σκόρερ του Ολυμπιακού μέχρι στιγμής, Σάσα Βεζένκοφ και Τάιλερ Ντόρσεϊ, ήταν εκείνοι που πέτυχαν τα πρώτα καλάθια του ματς (5-0), με την Φενέρ να ισοφαρίζει άμεσα (5-5 στο 3'). Ακολούθησαν τέσσερα άστοχα «ερυθρόλευκα» σουτ προτού ο Βεζένκοφ συνδεθεί ξανά με το αντίπαλο καλάθι, σε ένα χρονικό σημείο που οι εξαιρετικές άμυνες και στις δύο πλευρές του παρκέ κυριαρχούσαν. Η εικόνα άλλαξε στα τελευταία τέσσερα λεπτά, όταν οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις κοντά και μακριά από το καλάθι (Ντόρσεϊ 2/3 3π. & 8π. Ουόκαπ 3ας), για αυτό και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-14.

Ξέσπασε και ξέφυγε με Σλούκα, Λαρεντζάκη

Ντόρσεϊ και Φαλ (6π.) συνέχισαν από εκεί σταμάτησαν στην α' περίοδο, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 9 με κάρφωμα του Γάλλου σέντερ (23-14 στο 11'). Ο «ζεστός» Νάντο Ντε Κολό (8π.) και ένα γκολ-φάουλ του Πολονάρα επέτρεψαν στην Φενέρ να μειώσει (25-21 στο 13'), ενώ 2/2 τρίποντα του Μαχμούτογλου έφεραν το ματς στην ισοπαλία (27-27 στο 15'). Η 5λεπτη επιθετική δυστοκία του Ολυμπιακού (μόλις 8π.), όμως, έλαβε τέλος με εκκωφαντικό τρόπο. Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και σωστά kick out κατέληξαν σε εύστοχα τρίποντα από Σλούκα και Λαρεντζάκη, με την διαφορά να παίρνει διψήφια τιμή (40-27 στο 28' από 13-0 σερί) και να «κάθεται» στο +11 (45-34 στο 20'). «Κλειδί», φυσικά, τα 7/17 τρίποντα, με ελληνικό δίδυμο της περιφέρειας να δίνει άλλη επιθετική πνοή (Σλούκας 8π. και 5ας, Λαρεντζάκης 8π. με 2/2 3π., 2/2 βολές).

Τα «χάλασε» όλα στο τελευταίο 4λεπτο

Το ελληνικό δίδυμο διαδέχτηκε το... τρίποντο δίδυμο, με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να κάνουν πετυχημένα αυτό που μας έχουν συνηθίσει όταν σουτάρουν πίσω από τα 6,75, για την μεγαλύτερη διαφορά του ματς (53-40 στο 23'). Την ίδια στιγμή, Παπανικολάου και Ουόκαπ έπαιζαν άμυνα για... τέσσερις και είχαν «μπλοκάρει» τους Τούρκους (55-42 στο 26' με 3/14 3π.). Αρκούσε, ωστόσο, ένα τετράλεπτο καλού μπάσκετ με τον Γκούντουριτς κεντρικό δημιουργό, ώστε να βγει αντίδραση από την Φενέρ και να φτάσει σε απόσταση αναπνοής (55-53 στο 30'), διαφορά που ίσως δεν αντανακλούσε στην συνολική εικόνα του ματς.

Κώστας Σλούκας: That's the title!

Το τεράστιο σερί της Φενέρ συνεχίστηκε και στην δ' περίοδο, με τον εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση Βέσελι να δίνει ασίστ-τρίποντο στον Γκούντουριτς για το προβάδισμα των Τούρκων (55-56 στο 31', 0-14 επιμέρους). Η επιθετική ανομβρία του Ολυμπιακού τελείωσε με 2/2 βολές του ΜακΚίσικ (χωρίς σκορ για 6:48'), με τον Σλούκα να επιστρέφει στο σκοράρισμα με ένα δύσκολο γκολ-φάουλ ισοφάρισης (62-62 στο 35'). Στην τελική ευθεία του ματς το άγχος, οι άμυνες και η αστοχία είχαν τον πρώτο λόγο. Στην crunch time του τελευταίου 2λέπτου οι ομάδες μπήκαν από την ίδια αφετηρία (62-62), με τον Σλούκα να «μιλά» ξανά με ένα μεγάλο τρίποντο (65-62 στα 100"). Ακολούθησε μία απίθανη φάση street basket με την Φενέρ μεγάλη κερδισμένη (ισοφάριση σε 65-65 με γκολ-φάουλ του Πολονάρα στα 39"). Το φινάλε δεν ήταν για καρδιακούς, με τον Κώστα Σλούκα να δηλώνει ξανά παρών. Με τρομερά δύσκολο καλάθι στα 2" ενώ ο Βέσελι πίεζε ασφυκτικά έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ και χάρισε μία τεράστια νίκη, καθώς ο Γκούντουριτς αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65