Παναθηναϊκός - Εφές 95-69: Το τριφύλλι έδωσε ρέστα στο παρκέ

Τρομερή εμφάνιση στο πρώτη ημίχρονο από τους «πράσινους»

27 Οκτωβρίου 2021 22:57

Μετά από τις τρεις σερί ήττες στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ΟΑΚΑ με ψυχολογία... νικητή, αφού «στραγγάλισε» την Αναντολού Εφές από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και με πρωταγωνιστή τους Χάουαρντ Σαντ-Ρος και Νταρίλ Μέικον (34 π., 2/2 διπ., 9/12 τριπ., 3/3 βολές) έχτισε μία σημαντική διαφορά που δεν την έχασε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και ήταν έτοιμος να... μασήσει σίδερα απέναντι στην Εφές. Προσπάθησε να βρει ρυθμό μέσα από την άμυνά του και φυσικά το κατάφερε στον απόλυτο βαθμό. Παπαγιάννης και Έβανς είχαν στήσει... τοίχος στην «πράσινη» ρακέτα μοιράζοντας το ένα μπλοκ μετά το άλλο! Με αυτόν τον τρόπο ο Παναθηναϊκός πήρε ψυχολογία και στην επίθεση, έχοντας τους Ντάριλ Μέικον (10π., στο α' δεκάλεπτο με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (8π., 4ριμπ. στο α' δεκάλεπτο), σε «σεληνιασμένο» mode στην πρώτη περίοδο. Η διαφορά έφτασε και στους 14 πόντους (22-8) με τους «πράσινους» να έχουν πιάσει... δαιμονιώδη ρυθμό!

Παναθηναϊκός εφές

Βέβαια οι... (έτσι και αλλιώς) απαραίτητες αλλαγές έδωσαν τη δυνατότητα να μειώσει σε 22-13 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και να βάλει σε... ανησυχία τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά δεν έχασαν το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα. Το αντίθετο. Από τη στιγμή που οι καλές άμυνες παρέμεναν η... σταθερά του Παναθηναϊκού και ο Μέικον έκανε πράγματα και θαύματα (21π., 2/2δίπ., 4/4τρ., 2/2β.) στο πρώτο ημίχρονο ο δείκτης του σκορ εκτοξεύθηκε και στο +19 δύο φορές (45-26 στο 17' και 52-33 στο 19') για να κλείσει το πρώτο μισό στο 52-35.

Ένα ημίχρονο όπου ο Παναθηναϊκός ήταν «φωτιά και λάβρα» έχοντας 11/14 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 6/6 βολές, 18 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη, ενώ η Εφές μετρούσε αντίστοιχα 9/20 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 11/14 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Το... «πράσινο» πάρτι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο! Σ' ένα ΟΑΚΑ που γνώριζε μεγάλες πιένες ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά και στο +25 (73-48 στο 28') με τον Ντάριλ Μέικον (31π., 7/9τρ.) να κάνει πράγματα και θαύματα. Με τέτοιο μομέντουμ, ο Παναθηναϊκός απλά δεν... μπορούσε να απειληθεί από την Εφές. Η καλη άμυνα συνεχιζόταν, λύσεις στην επίθεση υπήρχαν ακόμα και όταν ο Μέικον έκρυβε για λίγο τα... όπλα του και κάπως έτσι η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους και στην τελευταία περίοδο.