Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Προμηθέας-Γκραν Κανάρια 81-85: «Λύγισε» στο τέλος

«Πάρτι τριπόντων»

26 Οκτωβρίου 2021 21:25

Προμηθέας και Γκραν Κανάρια αναμετρήθηκαν στην Πάτρα για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup. Αν και η ομάδα του Κασιμίρο έκανε υπερπροσπάθεια, με πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα, υπέπεσε σε ορισμένα λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 81-85.

Ο αγώνας

Ο Αϊζάια Μάιλς κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Γκραν Κανάρια (25-25), σημειώνοντας 11 πόντους με 1/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο σούταραν με 62.5% πίσω από τα 6μ.75 (5/8) απέναντι στους Ίβηρες που βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζον Σούρνα (10π., 4ριμπ.).

Ακολούθως, η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 40-46 με τον Κρις Κρέιμερ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-49, βελτιώνοντας το ποσοστό της στο τρίποντο. Ο Προμηθέας αντέδρασε στη συνέχεια και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τζεράι Γκραντ, ο οποίος έκανε το 54-53 με 2/2 βολές ενώ ο Ντίλαν Ένις διαμόρφωσε το 66-66 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Η Γκραν Κανάρια είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Προμηθέα κι εν τέλει, έφτασε στη νίκη με 81-85.

ΜVP: Κορυφαίος του αγώνα ο ‘Ενις με 20 πόντους, 2 ασίστ, 4 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο. Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Ρογκαβόπουλος με 21 πόντους.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Νίκος Γκίκας δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε, σκοράροντας μόλις 5 πόντους στο ματς.

THE POINT: Το στατιστικό που «ξεχώρισε» ήταν τα πολλά εύστοχα τρίποντα των δύο ομάδων. Ο Προμηθέας είχε 16/30, ενώ η Γκραν Κανάρια 13/29.