Ιωνικός - Αντβέρπ 81-92: Παραδόθηκε ο Ιωνικός στο δεύτερο ημίχρονο

Το μπλακ άουτ της τρίτης περιόδου αποδείχθηκε άλυτο πρόβλημα

20 Οκτωβρίου 2021 21:20

Ο Ιωνικός ηττήθηκε στην έδρα του από την Αντβέρπ με για την δεύτερη αγωνιστική του FIBA Europe Cup και δεν κατάφερε να συνδυάσει την ευρωπαϊκή του επιστροφή στη Νίκαια με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ιωνικός το πάλεψε για κάτι παραπάνω από δύο δεκάλεπτα, ωστόσο δεν κατάφερε να επαναλάβει την ονειρική πρεμιέρα απέναντι στη Μονς και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στην έδρα του. Για την ομάδα του Σεγκούρα, ένα «γεμάτο» παιχνίδι έκανε ο Άντονι Τζέρμαν με 22πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ , με τον Γόντικα να είναι επίσης εξαιρετικός με 16 πόντους (7/10 δίποντα), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την πλευρά των νικητών ο Χάντς μέτρησε 19 πόντους 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. και ο Ρόγκερς με τη σειρά του 17 πόντους, 8 ριμπάουντ (τα μισά επιθετικά) και 1 ασίστ. Ωστόσο την πρώτη του νίκη στους ομίλους του FIBA Europe Cup πήρε το Περιστέρι που επικράτησε εντός έδρας 85-83 της Μπάκεν Μπέαρς!

Όσον αφορά τον αγώνα, κάποια λάθη στο ξεκίνημα, έδωσαν το πλεονέκτημα στην Αντβέρπ που στο 4λεπτο του αγώνα προηγήθηκε με 11-6. Παρόλα αυτά, η εικόνα γύρισε και με ένα τρίποντο του Αρσενόπουλου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 24-24. Οι παίκτες του Σεγκούρα πέρασαν μπροστά (29-28) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια δεν βρήκε τις επιθετικές λύσεις που χρειαζόταν και είδε τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +9 (33-42). Μέχρι να μειώσουν ξανά στον πόντο οι Αθηναίου, Χουγκάζ και Γόντικας.Το ημίχρονο έληξε με μία ακόμη ισοπαλία στο 45-45 με τις δύο ομάδες να ξεκινούν από το... μηδέν ερχόμενες από τα αποδυτήρια.

Ο Ιωνικός επέστρεψε και στο 6:16 της τρίτης περιόδου, πήρε προβάδισμα με 4 πόντους (55-51), το οποίο όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει ή να διευρύνει και μετατράπηκε σε ένα ακόμη +10 του αντιπάλου (58-67) μέσα σε κάτι περισσότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Κάπου εκεί φάνηκε να μένει από ενέργεια με την «ψαλίδα» να ανοίγει στο +19 για τους Βέλγους (59-78)

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση φτάνοντας μέχρι και το -9 με τον Μουσταφά (73-82) στο 3:56. Δεν μπόρεσαν, όμως, να πετύχουν μία ανατροπή, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 81-92 και ο Ιωνικός μπορεί να κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92

Αναλυτικά τα στατιστικά

• Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 20/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 17/27 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα.
  • Ομαδικά στατιστικά - Αντβέρπ: 26/43 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 25/33 βολές, 41 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Ιωνικός δοκιμάζεται στο γήπεδο της Σπόρτινγκ (26/10, 22:30), ενώ η Αντβέρπ υποδέχεται την Μονς - Αϊνό (27/10, 21:00).