ΠΑΟΚ-Ηρακλής 72-69: Πήρε «ανάσα» ο Δικέφαλος

Επικράτησε στο παρά τσακ

16 Οκτωβρίου 2021 22:15

Οι τέσσερις ήττες στα πρώτα παιχνίδια του στο Πρωτάθλημα και το BCL έβαλαν τον ΠΑΟΚ από πολύ νωρίς σε πίεση που την έκαναν μεγαλύτερη τα αλλεπάλληλα προβλήματα του (Λοβ, Καμπερίδης, Κάρτερ). Με αυτό το δεδομένο χρειαζόταν νίκη με «μισό» πόντο στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή για να ανασάνει και την πήρε, επικρατώντας με 72-69.

Η νευρικότητα και η βιασύνη ξεχείλιζαν για τον ΠΑΟΚ της πρώτης περιόδου. Ο Δικέφαλος χρειάστηκε 3:38 για τον πρώτο πόντο του και 5:13 για το πρώτο του καλάθι εντός παιδιάς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-0 στο 2’ και με 3/3 τρίποντα του Ντάγκλας ήταν μπροστά στο 8’ με 16-8, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη μέγιστη διαφορά (10-20).

Το δεύτερο rotation του ΠΑΟΚ λειτούργησε καλύτερα από το πρώτο, για ένα σημαντικό μέρος της δεύτερης περιόδου –ο Τολιόπουλος σημείωσε 10 από τους 23 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα- και οι γηπεδούχοι στα μισά της ισοφάρισαν στους 26 πόντους. Ο Ηρακλής όμως με τον Κουζέλογλου να παίρνει προσπάθειες, κράτησε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (33-37). Ήταν όμως μια μικρή διαφορά, δεδομένου ότι ο Ηρακλής είχε 44% εντός παιδιάς (13/29) και ο ΠΑΟΚ μόλις 30% (9/30).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον ΠΑΟΚ που μέσα από την άμυνα του και με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να τον οδηγεί σε ένα σερί 11-0 με δικούς του πόντους, πήρε το προβάδισμα. Έκανε το 43-43, 51-43 στο 28’ και έκλεισε το δεκάλεπτο με αέρα οχτώ πόντων (56-48).

Ο Ηρακλής μπήκε αποφασιστικά στην τέταρτη περίοδο και με γρήγορο 7-0 πλησίασε στον πόντο (56-55 στο 33’) και στο 1:51 η νίκη ήταν στο τραπέζι και για τους δύο (64-63). Ο «απών» μέχρι εκείνο το σημείο Γκρίφιν με ένα καλάθι και μία ασίστ στον Τζόουνς, έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα πέντε πόντων (68-63). Στα 43’’ ο Γκρίφιν έκανε με βολές το 70-65 και ο Λιντς μείωσε στο 70-67 στα 40’’. Ο Γκρίφιν αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Ντάγκλας δεν ευστόχησε στα 10’’ στο τρίποντο της ισοφάρισης. Ο ΝτιΛέο με βολές τελείωσε το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ.