Τρίτη, 07 Δεκεμβρίου 2021

Βasket League: Κολοσσός - Απόλλων Πάτρας 73-56: Πάτησε... γκάζι και χάθηκε στο 4ο δεκάλεπτο

Ανώτερος στο β' μέρος ο Κολοσσός

10 Οκτωβρίου 2021 19:05

Ο Κολοσσός κατάφερε να φτάσει στο πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στη Βasket League, αφού επικράτησε με 73-56 του Απόλλωνα Πάτρας, εντυπωσιάζοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί με 7-11 χάρη στον Δίπλαρο, όμως ο Κολοσσός αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα με τις δύο βολές του Χατζιδάκη που έκαναν το 16-15, τέσσερα λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά, με τους Πατρινούς να γράφουν το 19-22 με τον Ντέιβις στο 9'.

Η ομάδα του Βετούλα συνέχισαν σε θέση οδηγού και με τον Διαμαντάκο έκαναν το 25-30 στο 12'. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και πήγαν στο αποδυτήρια στο 30-37 χάρη στον Τσαλμπούρη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 τρίποντα στο ημίχρονο.

Το σύνολο από τη Ρόδο ανέβασε την απόδοση του στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να περάσει μπροστά, τρέχοντας ένα σερί 11-2 για το 41-39 με τον Μέσιτσεκ στα μέσα της τρίτης περιόδου. Με το καλάθι του Σλαφτσάκη ο Κολοσσός πήγε στο 63-54, τρία λεπτά για το τέλος. Με δύο σερί καλάθια του Μαργαρίτη έγινε το 68-56 στο 39' και το ματς κλείδωσε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Κολοσσός ήταν εκπληκτικός στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 20-4, παίζοντας φοβερή άμυνα. Επίσης οι γηπεδούχοι είχαν 22 ασίστ αντί 9 των φιλοξενούμενων.

Ο ΜVP: Ο Ουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 19 πόντους, ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τόμας έμεινε άποντος για τον Απόλλωνα στα 21 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μέσιτσεκ πραγματοποίησε ακόμα μια μεστή εμφάνιση με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καλό ματς και ο Ποτ με 12 πόντους και 9 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 22 ασίστ του Κολοσσού και τα 11/29 δίποντα του Απόλλωνα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι τέσσερις σερί πόντοι του Μαργαρίτη που έγραψαν το 68-56 στο 39' και τελείωσαν το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 30-37, 53-52, 73-56