Ιωνικός-Άρης, 93-83: Σπουδαία νίκη με υπογραφή Κολοβέρου-Χουγκάζ

Δια πυρός και σιδήρου πήραν τη νίκη οι Νικαιώτες

9 Οκτωβρίου 2021 19:42

Με τους Ιωσήφ Κολοβέρο και Νίκο Χουγκάζ να είναι «καυτοί» στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη (93-83) για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, οι Νικαιώτες κατόρθωσαν να πάρουν μια πολύ μεγάλη νίκη μετά από μια παράταση γεμάτη ανατροπές!

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα διατηρούσε ένα ικανοποιητικό προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Με την πρώτη περίοδο να βρίσκονται στο +7 (25-18) και τη δεύτερη να διευρύνει ακόμη περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς στο +14 για να περάσουν στα αποδυτήρια με το 47-33. Ενώ ο Προμηθέας Πατρών ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του ΠΑΟΚ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του.

Οι «κίτρινοι» δεν το έβαλαν κάτω

Με την επιστροφή στο παρκέ οι «κίτρινοι» δεν το έβαλαν κάτω και ξυπνώντας μνήμες από την προηγούμενη αγωνιστική με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, όταν έκαναν την απόλυτη ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα από το -19, έσφιξαν τα δόντια και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής τους γηπεδούχους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό με τον «καυτό» Τζουίστον να οδηγεί την ομάδα για το 74-76 στο 39'. Από εκεί κι έπειτα ακολούθησε ένα «κυνηγητό» με τους γηπεδούχους να προηγούνται και να μένουν πίσω στο σκορ ξανά και ξανά. Με τον πίνακα του σκορ να γράφει 77 όλα όταν το χρονόμετρο μηδένισε για να ακολουθήσει η παράταση.

Στο επιπλέον χρόνο οι παίκτες του Σεγκούρα ήταν πιο ψύχραιμοι και οι προσπάθειες του Κολοβέρου και του Μουσταφά τους έδωσαν ένα μικρό... μαξιλαράκι (81-77 στο 42'). Ο Άρης δεν κατόρθωσε να επιστρέψει και το πεντάλεπτο της παράτασης έληξε με το τελικό 93-83.

«Ραψωδίες» συνέθεσαν οι Έλληνες Ιωσήφ Κολοβέρος και Νίκος Χουγκάζ. Ο μεν πρώτος μετρώντας 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και έχοντας καθοριστική συμβολή στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ ο δε δεύτερος «άγγιξε» το double double (18π., 9ρ.)

• Τα Δεκάλεπτα: 25-18, 47-33, 63-54, 77-77.
  • Η Παράταση: 93-83