Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024

Basket League: Προμηθέας - ΠΑΟΚ 84-77: Φτιάχνουν σερί οι Πατρινοί

Αποβλήθηκε ο Λυκογιάννης

9 Οκτωβρίου 2021 19:17

Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Προμηθέας Πατρών ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του ΠΑΟΚ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Αμερικανούς του.

Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» παραμένει χωρίς νίκη σε τρία επίσημα παιχνίδια του, καθώς είχαν προηγηθεί οι ήττες από το Λαύριο στην πρεμιέρα της Basket League και από την Ιγκοκέα στο εναρκτήριο ματς του BCL. Ενώ Άρης - Παναθηναϊκός 81-71: «Βόμβα» μεγατόνων στη Θεσσαλονίκη.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Προμηθέα, μετατρέποντας το εις βάρος του 8-4 σε 8-14 στο 5:25 με τον Μάρβιν Τζόουνς. Ακολούθως ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με +8 (10-18, 7:57) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 15-20, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Γκρίφιν και σουτάροντας με 58% στο δίποντο (7/12).

Στη συνέχεια όμως ο Προμηθέας βελτίωσε τα ποσοστά του πίσω από τα 6μ.75, σημείωσε 5/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-41 απέναντι στον ΠΑΟΚ που κυριάρχησε μεν στα ριμπάουντ (12-18) όμως πληγώθηκε από το περιφερειακό σουτ των Πατρινών. Ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενω στην τρίτη περίοδο ενώ ο Χαντ τελείωσε τη φάση με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 67-59 στο 32'!

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε να ολοκληρώσει το ματς δίχως τον Άρη Λυκογιάννη, αφού ο κόουτς των «ασπρόμαυρων» αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία στα 6:41 για το φινάλε μαζί με τον πρόεδρο της ΚΑΕ, Θανάση Χατζόπουλο! Έτσι ο Γιαννόπουλος με 3/4 βολές ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για τους γηπεδούχους (72-62).

Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 73-70 με τον Γιάνκοβιτς όμως ο Προμηθέας είχε καλύτερες επιλογές και προηγήθηκε με +11 με το τρίποντο του Γιαννόπουλου (81-70, 37:21). Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε και επικράτησε με 84-77.

• Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77.

Πηγή: gazzetta.gr