Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024

Απόλλων - Ιωνικός 80-72: Πάτησαν «γκάζι» οι Πατρινοί

Show Δίπλαρου και τριάδα-φωτιά

3 Οκτωβρίου 2021 19:07

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στα σαλόνια της Basket League ο Απόλλων Πάτρας. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε με του Ιωνικού και μπήκε με το... δεξί στη μεγάλη κατηγορία. Οι Πατρινοί είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Κόουλμαν (22π., 9 ριμπ.), Δίπλαρο (24π., 10ασ, 6 ριμπ) και Τσαλμπούρη (16π.), είχαν σε όλο το ματς προβάδισμα και πανηγύρισαν στο τέλος μια νίκη που τους δίνει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Ο αγώνας

O Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο ματς και με δύο τρίποντα του Τσαλμπούρη προηγήθηκε με 15-6 στο 5'. Με όμορφη προσπλαθεια του Δίπλαρου η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε με 20-8, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Γκιουζέλης ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το 22-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ιωνικός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να κάνει το 24-19, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Όμως Κόουλμαν και Τσαλμπούρης επανέφεραν το προβάδισμα στο +9 (28-19). Το σύνολο από τη Νίκαια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 1/12 τρίποντα, ενώ ο Απόλλωνας είχε 5/12.

Με πέντε πόντους από τον Κόουλμαν, ο Απόλλωνας κατάφερε να πάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-31). Ο Τσαλμπούρης συνέχισε το... βιολί του και με κάρφωμα, έγραψε το 49-36 στο 26'.

Η ομάδα του Γιαπλέ αντέδρασε γρήγορα στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου και με τον Τζέρμαν έκανε το 58-54 στο 33'. Οι Πατρινοί αντέδρασαν, πάτησαν γκάζι και έφυγαν με τον Δίπλαρο στο 64-52. Ο Ιωνικός μείωσε σε 67-58, αλλά οι γηπεδούχοι με Δίπλαρο και Τσαλμπούρη, έτρεξαν σερί 8-0 για το 75-58 και κλείδωσαν τη νίκη στο 37'.