Τρίτη, 23 Απριλίου 2024

Περιστέρι - Προμηθέας 81-88: Ξέσπασμα Ρογκαβόπουλου στο φινάλε

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πέτυχε τους 8 από τους τελευταίους 11 πόντους

2 Οκτωβρίου 2021 22:13

Basket League: Ο Προμηθέας Πατρών έφυγε με το διπλό από το Περιστέρι σε ένα κλειστό ματς που κρίθηκε στο φινάλε, κάνοντας ποδαρικό με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα κι έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, ο οποίος πέτυχε κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου ο Δημήτρης Κατσίβελης ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων που προηγήθηκαν με 25-20 στο 10', σουτάροντας με 90% στο δίποντο (10/11) απέναντι στον Προμηθέα που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (0/4 τρίποντα), έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τις πρωτοβουλίες του Κέντρικ Ρέι. Ακολούθως οι Πατρινοί αιφνιδίασαν το Περιστέρι, αρχίζοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 10-0 για το 25-30 στο 12:22 με τον Δημήτρη Αγραβάνη.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 45-45. Σε αυτό το διάστημα, ο Προμηθέας κυριάρχησε στα ριμπάουντ (12-20) όμως συνέχισε να σουτάρει με κακά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75 (3/13 τρίπ.).

Καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ στην τρίτη περίοδο ενώ το περιφερειακό σουτ ήταν πρόβλημα τόσο για το Περιστέρι όσο και για τον Προμηθέα. Στη συνέχεια ο Πέτεγουεϊ έκανε το 78-77 όμως ο Προμηθέας με ένα ξέσπασμα στα τελευταία 4', έχτισε διαφορά με πρωταγωνιστή τον Ρογκαβόπουλο την οποία διατήρησε ως το φινάλε.