Europe Cup: Ο Ηρακλής επιβλήθηκε 95-75 της Λοκομοτίβ Πλόβντιβ

Πέρασε στον τελικό του 2ου προκριματικού ομίλου

29 Σεπτεμβρίου 2021 21:04

Το πρώτο βήμα για να βρεθεί στους ομίλους του FIBA Europe Cup έκανε ο Ηρακλής, που συνέτριψε 95-75 τη Λοκομοτίβ Πλόβντιβ και πέρασε στον τελικό του 2ου προκριματικού γκρουπ, όπου θα αντιμετωπίσει την Τρεφλ Σόποτ (1/10).

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου πάτησε γκάζι μετά την πρώτη περίοδο και με επιθετικό πλουραλισμό, έφτασε στην άνετη νίκη.

Κορυφαίος για τον Γηραιό ο Γούλριτζ, που πέτυχε 15 πόντους, κατέβασε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Από… κοντά οι Αγραβάνης (16 πόντοι), Ντάγκλας (16 πόντοι) και Τέιλορ (15 πόντοι).

To ματς

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 51-36, 74-60, 95-75.

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 15, Σκορδίλης 2, Φίλλιος, Αγραβάνης 16 (3), Τέιλορ 15 (5), Χαριτόπουλος 2, Πετανίδης, Κουζέλογλου 5, Ντάγκλας 16 (4), Τέρνερ 2, Παπαδάκης 8 (2), Λιντς 14.
Ακαντέμικ Πλόβντιβ (Νικόλοφ): Τιτκόφ 3 (1), Σεκούλοφ 6, Φρεϊμάνις 11 (3), Νικόλοφ 8, Μπάτσεφ 23 (5), Γιουρτλού, Μπογιάνοφ, Μίνκοφ, Μίχοφ, Γκουτζίνο 8 (1), Μπέσοβιτς 16.

Basket League: Τελείωσε την πρωτιά με «κατοστάρα» ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε την πρωτιά για την κανονική περίοδο στην Basket League εν όψει playoffs, «διαλύοντας» με 100-66 τον Ηρακλή στο «Ιβανώφειο» σε εξ' αναβολής τους παιχνίδι.

Το συγκρότημα του Όντεντ Κάτας, που προηγουμένως νίκησε στην Πυλαία, δεν είχε στη σύνθεσή του τον Χάουαρντ Σαντ-Ρόος αλλά και τον Ντίνο Μήτογλου, ενώ ο «Γηραιός» έπαιξε δίχως τον βασικό του σέντερ Βασίλη Καββαδά.

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον αναφορικά με τον νικητή μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Σε αυτό το κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και είχαν το προβάδισμα. Μάλιστα προηγήθηκαν 24-22 στο φινάλε του.

Από τη δεύτερη περίοδο όμως τα πάντα άλλαξαν ριζικά. Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και με επιμέρους σκορ 28-12 ξέφυγε 50-36 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας την υπόθεση.

Τα πάντα είχαν κριθεί όμως οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν είχαν διάθεση να χαλαρώσουν και όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο αύξαναν τη διαφορά. Στο 30′ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 53-78 και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την κόρνα της λήξης να βρίσκει το «τριφύλλι» να νικάει με 100-66.

ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Σ’ ένα εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό σκόραραν και οι δώδεκα παίκτες της ομάδας. Πρώτος και καλύτερος ο Μάριο Χεζόνια με 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν Μπεν Μπέντιλ και Ιωάννης Παπαπέτρου οι οποίοι σημείωσαν από 15. Για τους ηττημένους ο Χάνλαν σταμάτησε επίσης στους 17 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως μαρτυρά και το σκορ του παιχνιδιού η διαφορά μεταξύ των δύο αντιπάλων ήταν τεράστια, με τους «πράσινους» να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς της στατιστικής.

Πηγή: Basketa.gr