Κυριακή, 13 Ιουνίου 2021

Euro 2020: Αρχίζει η γιορτή του ποδοσφαίρου - Τα ρόστερ των 24 ομάδων και το πρόγραμμα! Σε ποιο κανάλι θα τα δούμε;

Όλα όσα θέλετε να γνωρίζετε για τη μεγάλη γιορτή της "στρογγυλής θεάς"

11 Ιουνίου 2021 09:02
Euro 2020: Αρχίζει η γιορτή του ποδοσφαίρου - Τα ρόστερ των 24 ομάδων και το πρόγραμμα! Σε ποιο κανάλι θα τα δούμε;

Αφιέρωμα του Athensmagazine.gr στο Euro2020, που κάνει πρεμιέρα απόψε (11/6) το βράδυ.

Η μεγάλη στιγμή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου έφτασε! Η διοργάνωση που όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι περίμεναν με αγωνία, το Euro 2020, κάνει σέντρα απόψε (22:00), με την Ιταλία και την Τουρκία να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο «Ολίμπικο» για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων.

Θυμίζουμε ότι στις 17 Μαρτίου 2020, η ΟΥΕΦΑ ανακοίνωσε την αναβολή του πρωταθλήματος για ένα χρόνο λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, προτείνοντας ως πιθανές ημερομηνίες την 11η Ιουνίου έως 11 Ιουλίου 2021, οι οποίες ημερομηνίες επιβεβαιώθηκαν στις 17 Ιουνίου 2020.

Ο ΑΝΤ1 εξασφάλισε τα δικαιώματα των αγώνων και για πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης, το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου θα μεταδοθεί από ιδιωτικό κανάλι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το τουρνουά θα διατηρήσει την ονομασία «UEFA Euro 2020» και θα συμμετάσχουν 24 ομάδες με την ιδιαιτερότητα πως δεν διεξάγεται σε μία ή δύο χώρες, όπως είχαμε συνηθίσει μέχρι τώρα αλλά απλώνεται σε όλη την Ευρώπη, συγκεκριμένα σε 12 χώρες, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της 11ης Ιουλίου στο «ναό του ποδοσφαίρου», το «Γουέμπλεϊ».

Κρατήστε επίσης ότι οι τερματοφύλακες μπορούν να αντικατασταθούν κατά τη διάρκεια του τουρνουά, ακόμη κι αν ένας ή δύο γκολκίπερ της ομάδας είναι διαθέσιμοι, ενώ ένας παίκτης που έχει αντικατασταθεί δεν μπορεί να επιστρέψει στην ομάδα.

Οι συμμετέχουσες ομάδες είναι 24 (έξι όμιλοι των τεσσάρων) και οι εννέα εξ αυτών θα έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν ως... γηπεδούχες, με φιλάθλους στο πλευρό τους.

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου

Τα ρόστερ των 24 ομάδων του Euro2020

1ος όμιλος EURO 2021

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Τουρκία-Ιταλία, Ουαλία-Ελβετία

2η αγωνιστική: Τουρκία-Ουαλία, Ιταλία-Ελβετία

3η αγωνιστική: Ελβετία-Τουρκία, Ιταλία-Ουαλία

Τα ρόστερ

Ιταλία

Προπονητής: Ρομπέρτο Μαντσίνι

Τερματοφύλακες: Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα (Μίλαν), Άλεξ Μερέτ (Νάπολι), Σαλβατόρε Σιρίγκου (Τορίνο)

Αμυντικοί: Ατσέρμπι (Λάτσιο), Μπαστόνι (Ίντερ), Μπονούτσι (Γιουβέντους), Κιελίνι (Γιουβέντους), Ντι Λορέντσο (Νάπολι), Φλορέντσι (Παρί Σεν Ζερμέν), Σπινατσόλα (Ρόμα), Τολόι (Αταλάντα), Έμερσον (Τσέλσι)

Μέσοι: Μπαρέλα (Ίντερ), Κριστάντε (Ρόμα), Λοκατέλι (Σασουόλο), Πελεγκρίνι (Ρόμα), Σένσι (Ίντερ), Βεράτι (Παρί Σεν Ζερμέν), Ζορζίνιο (Τσέλσι)

Επιθετικοί: Μπελότι (Τορίνο), Μπεράρντι (Σασουόλο), Μπερναρντέσκι (Γιουβέντους), Κιέζα (Γιουβέντους), Ιμόμπιλε (Λάτσιο), Ινσίνιε (Νάπολι), Ρασπαντόρι (Σασουόλο)

Ελβετία

Προπονητής: Βλαντίμιρ Πέτκοβιτς

Τερματοφύλακες: Ζονά Ομλέν (Μονπελιέ), Μβογκό (Αϊντχόφεν), Ζόμερ (Γκλάντμπαχ)

Αμυντικοί: Ακανζί, Μπενίτο (Μπορντό), Ροντρίγκεθ (Τορίνο), Σερ (Νιούκαστλ), Ελβέντι (Γκλάντμπαχ), Βιντμέρ (Βασιλεία), Μπαμπού (Βόλφσμπουργκ), Τσέμερτ (Βασιλεία), Μπετσίρ Ομεράγκιτς (Ζυρίχη), Λοτομπά (Νις).

Μέσοι: Τζάκα (Άρσεναλ), Σακίρι (Λίβερπουλ), Ζουμπέρ (Άιντραχτ), Ζακαριά (Γκλάντμπαχ), Φρόιλερ (Αταλάντα), Εντιμίλσον Φερνάντες (Μάιντς), Σόου (Άιντραχτ)

Επιθετικοί: Σεφέροβιτς (Μπενφίκα), Μεχμέντι (Βόλφσμπουργκ), Εμπολό (Γκλάντμπαχ), Γκαβράνοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Βάργκας (Άουγκσμπουργκ), Φάσναχτ (Γιουνγκ Μπόις)

Τουρκία

Προπονητής: Σενιόλ Γκιουνές

Τερματοφύλακες: Γκιουνόκ (Μπασακσεχίρ), Τσακίρ (Τραμπζονσπόρ), Μπαγιντίρ (Φενέρμπαχτσε)

Αμυντικοί: Τσελίκ (Λιλ), Μιουλντιούρ (Σασουόλο), Ντεμιράλ (Γιουβέντους), Καμπάκ (Λίβερπουλ), Σογιουντσού (Λέστερ), Αϊχάν (Σασουόλο), Μεράς (Χάβρη), Ρ. Γιλμάζ (Μπεσίκτας)

Μέσοι: Ομιούρ (Τράμπζονσπορ), Ουντέρ (Λέστερ), Τοκόζ (Μπεσίκτας), Καχβετσί (Φενέρμπαχτσε), Γιοκιουσλού (Γουέστ Μπρομ), Κιοκτσού (Φέγενορντ), Τουφάν (Φενέρμπαχτσε), Ανταλιαλί (Γαλατάσαραϊ), Τσαλχάνογλου (Μίλαν), Γιαζιτσί (Λιλ)

Επιθετικοί: Μπ. Γιλμάζ (Λιλ), Ουνάλ (Χετάφε), Ντερβισόγλου (Γαλατάσαραϊ), Καραμάν (Φορτούνα Ντίσελντορφ), Ακτιορκόγλου (Γαλατάσαραϊ)

Ουαλία

Προπονητής: Ρόμπ Πέιτζ

Τερματοφύλακες: Χένεσι (Κρίσταλ Πάλας), Γουόρντ (Λέστερ), Α. Ντέιβις (Στόουκ)

Αμυντικοί: Λόρενς (Ζανκτ Πάουλι), Μπ. Ντέιβις (Τότεναμ), Ρόντον (Τότεναμ), Μέφαμ (Μπόρνμουθ), Γκάντερ (Τσάρλτον), Νόρινγκτον-Ντέιβις (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Ν. Γουίλιαμς (Λίβερπουλ), Κόνορ Ρόμπερτς (Σουόνσι), Καμπάνγκο (Σουόνσι)

Μέσοι: Άλεν (Στόουκ), Μόρελ (Λούτον), Αμπαντού (Τσέλσι), Σμιθ (Μάντσεστερ Σίτι), Τζ. Γουίλιαμς (Κάρντιφ), Ράμσεϊ (Γιουβέντους), Λέβιτ (Μάντσεστερ Σίτι), Κόλγουιλ (Κάρντιφ), Χάρι Γουίλσον (Λίβερπουλ)

Επιθετικοί: Μουρ (Κάρντιφ), Γουίλσον (Λίβερπουλ), Μπέιλ (Ρεάλ Μαδρίτης), Μπρουκς (Μπόρνμουθ), Τάιλερ Ρόμπερτς (Λιντς), Νταν Τζέιμς (Μάντσεστερ Γιουν.)

2ος όμιλος EURO 2021

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Δανία-Φινλανδία, Βέλγιο-Ρωσία

2η αγωνιστική: Φινλανδία-Ρωσία, Δανία-Βέλγιο

3η αγωνιστική: Ρωσία-Δανία, Φινλανδία-Βέλγιο

Τα ρόστερ

Βέλγιο

Προπονητής: Ρομπέρτο Μαρτίνεθ

Τερματοφύλακες: Κουρτουά (Ρεάλ Μαδρίτης), Μινιολέ (Κλαμπ Μπριζ), Ζελζ (Στρασβούργο)

Αμυντικοί: Αλντερβάιρελντ (Τότεναμ), Μπογιάτα (Χέρτα Βερολίνου), Ντεναγιέρ (Λυών), Βερμάελεν (Βίσελ Κόμπε), Βερτόνχεν (Μπενφίκα)

Μέσοι: Καστάνιε (Λέστερ), Τσαντλί (Μπασακσεχίρ), Καράσκο (Ατλέτικο Μαδρίτης), Ντε Μπρόινε (Μάντσεστερ Σίτι), Ντεντόκερ (Γουλβς), Τ. Αζάρ (Ντόρτμουντ), Μενιέ (Ντόρτμουντ), Πρατ (Λέστερ), Τίλεμανς (Λέστερ), Βανάκεν (Κλαμπ Μπριζ), Βίτσελ (Ντόρτμουντ)

Επιθετικοί: Μπατσουαγί (Κρίσταλ Πάλας), Μπεντέκε (Κρίσταλ Πάλας), Ντοκού (Ρεν), Ε. Αζάρ (Ρεάλ Μαδρίτης), Ρ. Λουκάκου (Ίντερ), Μέρτενς (Νάπολι), Τροσάρ (Μπράιτον)

Δανία

Προπονητής: Κάσπερ Χιούλμαντ

Τερματοφύλακες: Σμάιχελ (Λέστερ), Λεσλ (Μίντιλαντ), Ρένοβ (Σάλκε)

Αμυντικοί: Λάρσεν (Ουντινέζε), Κίερ (Μίλαν), Κρίστενσεν (Τσέλσι), Άντερσεν (Φούλαμ), Βας (Βαλένθια), Γιόργκενσεν (Κοπεγχάγη), Μέχλε (Αταλάντα), Βέστεργκαρντ (Σαουθάμπτον), Μπόιλεσεν (Κοπεγχάγη)

Μέσοι: Γένσεν (Μπρέντφορντ), Νόιργκαρντ (Μπρέντφορντ), Χόιμπγεργκ (Τότεναμ), Ντιλέινι (Ντόρτμουντ), Κρίστιανσεν (Μάλμε), Έρικσεν (Ίντερ), Σκοβ (Χόφενχαϊμ)

Επιθετικοί: Μπρέιθγουεϊτ (Μπαρτσελόνα), Κορνέλιους (Πάρμα), Σκοβ Όλσεν (Μπολόνια), Πόουλσεν (Λειψία), Ντόλμπεργκ (Νις), Βιντ (Κοπεγχάγη), Ντάμσγκαρντ (Σαμπντόρια)

Φινλανδία

Προπονητής: Μάρκου Κανέρβα

Τερματοφύλακες: Χραντέκι (Λεβερκούζεν), Γιόρονεν (Μπρέσια), Γιάακολα (Μπρίστολ Ρόβερς)

Αμυντικοί: Ραϊτάλα (Μινεσότα), Τοΐβο (Χάκεν), Λέο Βέισενεν (Έλφσμποργκ), Σάουλι Βεϊσένεν (Κίεβο), Αραγιούρι (Πάφος), Ο’Σόνεσι (Ελσίνκι HJK), Ιβάνοφ (Βάρτα Πόζναν), Ούρονεν (Γκενκ), Λαμ (Τσβόλε)

Μέσοι: Αλο (ΜΤΚ Βουδαπέστης), Σόιρι (Έσμπγιεργκ), Καμάρα (Ρέιντζερς), Καούκο (Έσμπιεργκ), Βαλακάρι (Πάφος), Σούλερ (Ντζουργκάρντεν), Σπαρβ (ΑΕΛ), Γένσεν (Άουγκσμπουργκ), Λουντ (Μινεσότα), Τέιλορ (Μπραν)

Επιθετικοί: Πογιανπάλο (Ουνιόν Βερολίνου), Λαπαλάινεν (Μοντρεάλ), Φορς (Μπρέντφορντ), Πούκι (Νόριτς)

Ρωσία

Προπονητής: Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ

Τερματοφύλακες: Ντιούπιν (Ρουμπίν Καζάν), Σαφόνοφ (Κράσνονταρ), Σούνιν (Ντιναμό Μόσχας)

Αμυντικοί: Τζικίγια (Σπαρτάκ Μόσχας), Ντιβέεφ (ΤΣΣΚΑ Μόσχας), Καραβάεφ (Ζενίτ), Κουντριασόφ (Αντάλιασπορ), Σεμένοφ (Αχμάτ), Μάριο Φερνάντες (ΤΣΣΚΑ Μόσχας)

Μέσοι: Μπαρίνοφ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Ζεμαλέντινοφ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Μουχίν (Λοκομοτίβ Μόσχας), Γκολόβιν (Μονακό), Φόμιν (Ντιναμό Μόσχας), Ζομπνίν (Σπαρτάκ Μόσχας), Κουζιάεφ (Ζενίτ), Μοστοβόι (Ζενίτ), Οζντόεφ (Ζενίτ), Τσερίσεφ (Βαλένθια), Ζιρκόφ (Ζενίτ)

Επιθετικοί: Τζιούμπα (Ζενίτ), Ζαμπολότνι (Σότσι), Σομπόλεφ (Σπαρτάκ Μόσχας), Ιόνοφ (Κράσνονταρ), Μακάροφ (Ρουμπίν Καζάν), Μιράντσουκ (Αταλάντα)

ΟΥΕΦΑ Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

3ος όμιλος EURO 2021

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Αυστρία-Β. Μακεδονία, Ολλανδία-Ουκρανία

2η αγωνιστική: Ουκρανία-Β. Μακεδονία, Ολλανδία-Αυστρία

3η αγωνιστική: Β. Μακεδονία-Ολλανδία, Ουκρανία-Αυστρία

Τα ρόστερ

Αυστρία

Προπονητής: Φράνκο Φόντα

Τερματοφύλακες: Μπάχμαν (Γουότφορντ), Περβάν (Βόλφσμπουργκ), Σλάγκερ (ΛΑΣΚ)

Αμυντικοί: Αλάμπα (Μπάγερν Μονάχου), Ντράγκοβιτς (Λεβερκούζεν), Φριντλ (Βέρντερ Βρέμης), Χιντερέγκερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Λάινερ (Γκλάντμπαχ), Λίενχαρτ (Φράιμπουργκ), Πος (Χόφενχαϊμ), Ούλμερ (Ζάλτσμπουργκ)

Μέσοι: Μπαουμγκαρτλίνγκερ (Λεβερκούζεν), Μπαουμγκάρντερ (Χόφενχαϊμ), Γκρίλιτς (Χόφενχαϊμ), Ιλζάνκερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Λάιμερ (Λειψία), Λαζάρο (Γκλάντμπαχ), Ζάμπιτσερ (Λειψία), Σάουμπ (Λουκέρνη), Σλάγκερ (Βόλφσμπουργκ), Σεπφ (Σάλκε), Ονισίβο (Μάιντς), Τρίμελ (Ουνιόν Βερολίνου)

Επιθετικοί: Αρναούτοβιτς (Σανγκάι Πορτ), Γκρέγκοριτς (Άουγκσμπουργκ), Καλάιτζιτς (Στουτγάρδη)

Ολλανδία

Προπονητής: Φρανκ ντε Μπουρ

Τερματοφύλακες: Μπίζοτ (Άλκμααρ), Κρουλ (Νόριτς), Στεκέλεμπουργκ (Άγιαξ)

Αμυντικοί: Φαν Άανχολτ (Κρίσταλ Πάλας), Ακέ (Μάντσεστερ Σίτι), Μπλιντ (Άγιαξ), Ντουμφρίς (PSV), Χάτεμπουρ (Αταλάντα), Ντε Λιχτ (Γιουβέντους), Φέλτμαν (Μπράιτον), Ντε Φράι (Ίντερ), Βίνταλ (Άλκμααρ)

Μέσοι: Φαν ντε Μπεκ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Γκράβενμπερχ (Άγιαξ), Φ. ντε Γιονγκ (Μπαρτσελόνα), Κλάασεν (Άγιαξ), Κοοπμέινερς (Άλκμααρ), Ντε Ρουν (Αταλάντα), Βαϊνάλντουμ (Λίβερπουλ), Πρόμες (Σπαρτάκ Μόσχας), Τίμπερ (Άγιαξ),

Επιθετικοί: Μπερχάους (Φέγενορντ), Γκάκπο (PSV), Λουκ ντε Γιονγκ (Σεβίλλη), Μάλεν (PSV), Μέμφις Ντεπάι (Λυών), Βέγκχορστ (Βόλφσμπουργκ)

Βόρεια Μακεδονία

Προπονητής: Ίγκορ Ανγκελόφσκι

Τερματοφύλακες: Ντιμιτριέφσκι (Ράγιο Βαγιεκάνο), Σισκόφσκι (Δόξα Κατωκοπιάς), Γιανκόφ (Ραμποτνίτσκι)

Αμυντικοί: Στεφάν Ριστόφσκι (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Μουσλιού (Φέχερβαρ), Μπεϊτουλάι (Σκεντίγια), Ριστέφσκι (Ούιπεστ), Ζαΐκοφ (Σαρλερουά), Βελκόφσκι (Ριέκα), Αλιόσκι (Λιντς)

Μέσοι: Αντέμι (Ντινάμο Ζάγκρεμπ), Μπάρντι (Λεβάντε), Σπιρόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Νικόλοφ (Λέτσε), Κοσταντίνοφ (Ρουζομπέροκ), Χασάνι (Παρτιζάνι), Ελμάς (Νάπολι), Τσουρλίνοφ (Στουτγάρδη), Μίλαν Ριστόφσκι (Σπάρτακ Τρνάβα)

Επιθετικοί: Αβραμόφσκι (Καϊσέρισπορ), Πάντεφ (Τζένοα), Ραντέσκι (Ακαντέμια Πάντεφ), Τραϊκόφσκι (Μαγιόρκα), Τριτσκόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Στογιανόφσκι (Σαμπλί), Βελκόφσκι (Σαράγιεβο)

Ουκρανία

Προπονητής: Αντρέι Σεβτσένκο

Τερματοφύλακες: Μπουστσάν (Ντιναμό Κιέβου), Πιατόβ (Σαχτάρ), Τρουμπίν (Σαχτάρ)

Αμυντικοί: Σομπόλ (Μπριζ), Ζαμπάρνι (Ντιναμό Κιέβου), Μικολένκο (Ντιναμό Κιέβου), Καραβέεβ (Ντιναμό Κιέβου), Τίμτσικ (Ντιναμό Κιέβου), Ποπόβ (Ντιναμό Κιέβου), Κρίβτσοβ (Σαχτάρ), Ματβιένκο (Σαχτάρ)

Μέσοι: Σουντάκοβ (Σαχτάρ), Στεπανένκο (Σαχτάρ), Μάρλος (Σαχτάρ), Σίντορτσουκ (Ντιναμό Κιέβου), Σαραπένκο (Ντιναμό Κιέβου), Τσιγκάνκοβ (Ντιναμό Κιέβου), Γιαρμολένκο (Γουέστ Χαμ), Μαλινόφσκι (Αταλάντα), Μακαρένκο (Κορτράικ), Ζιντσένκο (Μαν. Σίτι), Μπεζους (Γάνδη), Ζούμπκοβ (Φερεντσβάρος)

Επιθετικοί: Γιάρεμτσουκ (Γάνδη), Μπεσεντιν (Ντιναμό Κιέβου), Ντόβμπικ (Ντνίπρο)

4ος όμιλος EURO 2021

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Αγγλία-Κροατία, Σκωτία-Τσεχία

2η αγωνιστική: Κροατία-Τσεχία, Αγγλία-Σκωτία

3η αγωνιστική: Κροατία-Σκωτία, Τσεχία-Αγγλία

Τα ρόστερ

Κροατία

Προπονητής: Ζλάτκο Ντάλιτς

Τερματοφύλακες: Λιβάκοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Κάλινιτς (Χάιντουκ Σπλιτ), Σλούγκα (Λούτον)

Αμυντικοί: Βρσάλικο (Ατλέτικο Μαδρίτης), Μπάρισιτς (Ρέιντζερς), Τσαλέτα-Τσαρ (Μαρσέιγ), Λόβρεν (Ζενίτ), Γιουράνοβιτς (Λέγκια Βαρσοβίας), Βίντα (Μπεσίκτας), Γκβάρντιολ (Λειψία), Μπράνταριτς (Λιλ), Σκόριτς (Όσιγιεκ)

Μέσοι: Κόβατσιτς (Τσέλσι), Μόντριτς (Ρεάλ Μαδρίτης), Μπρόζοβιτς (Ίντερ), Μπάντελι (Τζένοα), Βλάσιτς (ΤΣΣΚΑ Μόσχας), Πάσαλιτς (Αταλάντα), Πέρισιτς (Ίντερ), Όρσιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Ιβανούσετς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ)

Επιθετικοί: Μπρέκαλο (Βόλφσμπουργκ), Ρέμπιτς (Μίλαν), Πέτκοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Μπούντιμιρ (Οσασούνα), Κράμαριτς (Χόφενχαϊμ)

Τσεχία

Προπονητής: Γιάροσλαβ Σιλχάβι

Τερματοφύλακες: Βάτσλικ (Σεβίλλη), Παβλένκα (Βέρντερ Βρέμης), Μαντούς (Όλομουτς)

Αμυντικοί: Κουφάλ (Γουέστ Χαμ), Καντεράμπεκ (Χόφενχαϊμ), Τσελούστκα (Σπάρτα Πράγας), Κάλας (Μπρίστολ Σίτι), Ζίμα (Σλάβια Πράγας), Μπόριλ (Σλάβια Πράγας), Ματέγιου (Μπρέσια), Μπράμπετς (Βικτόρια Πλζεν), Χόλες (Σλάβια Πράγας)

Μέσοι: Μάζοπουστ (Σλάβια Πράγας), Νταρίντα (Χέρτα Βερολίνου), Σούτσεκ (Γουέστ Χαμ), Μπαράκ (Βερόνα), Κραλ (Σπάρτακ Μόσχας), Γιάνκτο (Σαμπντόρια), Πέσεκ (Λίμπερετς), Σάντιλεκ (Λίμπερετς)

Επιθετικοί: Χλόζεκ (Σπάρτα Πράγας), Σικ (Λεβερκούζεν), Κρμέντσικ (ΠΑΟΚ), Βίντρα (Μπέρνλι), Πέκχαρτ (Λέγκια), Σέβτσικ (Σλάβια Πράγας)

Αγγλία

Προπονητής: Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ

Τερματοφύλακες: Ντιν Χέντερσον (Μαν. Γιουνάιτεντ), Τζόνστοουν (Γουέστ Μπρομ), Πίκφορντ (Έβερτον)

Αμυντικοί: Κάιλ Γουόκερ (Μαν. Σίτι), Κόνορ Κόντι (Γουλβς), Τζον Στόουνς (Μαν. Σίτι), Μαγκουάιρ (Μαν. Γιουνάιτεντ), Μινγκς (Άστον Βίλα), Αλεξάντερ-Άρνολντ (Λίβερπουλ), Ρις Τζέιμς (Τσέλσι), Τρίπιερ (Ατλέτικο Μαδρίτης) Λουκ Σο (Μαν. Γιουνάιτεντ), Τσίλγουελ (Τσέλσι)

Μέσοι: Φόντεν (Μαν. Σίτι), Γκρίλις (Άστον Βίλα),Κάλβιν Φίλιπς (Λιντς), Μάουντ (Τσέλσι), Μπέλιγχαμ (Ντόρτμουντ), Ντέκλαν Ράις (Γουέστ Χαμ), Τζόρνταν Χέντερσον (Λίβερπουλ), Σάντσο (Ντόρμουντ), Μπουκάγιο Σάκα (Άρσεναλ)

Επιθετικοί: Ράσφορντ (Μαν. Γιουνάιτεντ), Στέρλινγκ (Μαν. Σίτι), Κέιν (Τότεναμ), Κάλβερτ-Λιούιν (Έβερτον)

Σκωτία

Προπονητής: Στιβ Κλαρκ

Τερματοφύλακες: Γκόρντον (Χαρτ οφ Μιντλόθιαν), Μάρσαλ (Ντέρμπι), ΜακΛάφιν (Ρέιντζερς)

Αμυντικοί: Κούπερ (Λιντς), Γκάλαχερ (Μάδεργουελ), Χάνλεϊ (Νόριτς), Χέντρι (Σέλτικ), ΜακΚένα (Νότιγχαμ Φόρεστ), Ο’Ντόνελ (Μάδεργουελ), Πάτερσον (Ρέιντζερς), Ρόμπερτσον (Λίβερπουλ), Γκρεγκ Τέιλορ (Σέλτικ), Τίρνι (Άρσεναλ)

Μέσοι: Στ. Άρμστρονγκ (Σαουθάμπτον), Κρίστι (Σέλτικ), Φλεκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Φόρεστ (Σέλτικ), Φρέιζερ (Νιούκαστλ), Γκίλμουρ (Τσέλσι), ΜακΓκιν (Άστον Βίλα), ΜακΓκρέγκορ (Σέλτικ), ΜακΤόμινεϊ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Τέρνμπουλ (Σέλτικ)

Επιθετικοί: Τσε Άνταμς (Σαουθάμπτον), Ντάικς (ΚΠΡ), Νίσμπετ (Χιμπέρνιαν)

5ος όμιλος EURO 2021

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Πολωνία-Σλοβακία, Ισπανία-Σουηδία

2η αγωνιστική: Σουηδία-Σλοβακία, Ισπανία-Πολωνία

3η αγωνιστική: Σλοβακία-Ισπανία, Σουηδία-Πολωνία

Τα ρόστερ

Πολωνία

Προπονητής: Πάουλο Σόουζα

Τερματοφύλακες: Φαμπιάνσκι (Γουέστ Χαμ), Στσέσνι (Γιουβέντους), Σκορούπσκι (Μπολόνια)

Αμυντικοί: Μπέντναρεκ (Σαουθάμπτον), Μπερεζίνσκι (Σαμπντόρια), Γκλικ (Μπενεβέντο), Χέλικ (Μπάρνσλεϊ), Κεντζιόρα (Ντιναμό Κιέβου), Πιατκόβσκι (Ράκοβ Τσεστοτσόβα) Πούτσαζ (Λεχ Πόζναν), Ριμπούς (Λοκομοτίβ Μόσχας)

Μέσοι: Νταβίντοβιτς (Βερόνα), Φρανκόφσκι (Σικάγο Φάιερ), Γιόζβιακ (Ντέρμπι), Κλιχ (Λιντς), Κοζλόφσκι (Πογκόν Στσέτσιν), Κριχόβιακ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Λινέτι (Τορίνο), Μόντερ (Μπράιτον), Πλαχέτα (Νόριτς), Ζιελίνσκι (Νάπολι)

Επιθετικοί: Κοβνάσκι (Φορτούνα Ντίσελντορφ), Λεβαντόβσκι (Μπάγερν Μονάχου), Μίλικ (Μαρσέιγ), Σβιντέρσκι (ΠΑΟΚ), Σβιέρτζοκ (Πιαστ Γκλίβιτσε)

Σλοβακία

Προπονητής: Στέφαν Τάρκοβιτς

Τερματοφύλακες: Ντουμπράβκα (Νιούκαστλ), Ροντάκ (Φούλαμ), Κούτσιακ (Λέχια Γκντανσκ)

Αμυντικοί: Χάντσκο (Σπάρτα Πράγας), Κοστσέλνικ (Λίμπερτς), Πέκαρικ (Χέρτα Βερολίνου), Σάτκα (Λεχ Πόζναν), Βάβρο (Ουέσκα), Σκρίνιαρ (Ίντερ), Χούμποτσαν (Ομόνοια), Βάλιεντ (Μαγιόρκα)

Μέσοι: Χάμσικ (IFK Γκέτενμποργκ), Λομπότκα (Νάπολι), Χροσόβσκι (Γκενκ), Κούτσκα (Πάρμα), Ντούντα (Κολωνία), Βάις (Σλόβαν Μπρατισλάβα), Μπένες (Άουγκσμπουργκ), Χαρασλίν (Σασουόλο), Σούσλοβ (Χρόνιγκεν), Γκρέγκους (Μινεσότα), Χρομάντα (Σλάβια Πράγας)

Επιθετικοί: Ντούρις (Ομόνοια), Μπόζενικ (Φέγενορντ), Σχρανς (Γιάμπλονετς), Μακ (Φερεντσβάρος)

Ισπανία

Προπονητής: Λουίς Ενρίκε

Τερματοφύλακες: Ντε Χέα (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Σιμόν (Αθλέτικ Μπιλμπάο), Σάντσεθ (Μπράιτον)

Αμυντικοί: Γκαγιά (Βαλένθια), Άλμπα (Μπαρτσελόνα), Πάου Τόρες (Βιγιαρεάλ), Λαπόρτ (Μάντσεστερ Σίτι), Γκαρθία (Μάντσεστερ Σίτι), Ντιέγκο Γιορέντε (Λιντς), Αθπιλικουέτα (Τσέλσι)

Μέσοι: Μπουσκέτς (Μπαρτσελόνα), Ρόδρι (Μάντσεστερ Σίτι), Τιάγκο Αλκάνταρα (Λίβερπουλ), Κόκε (Ατλέτικο Μαδρίτης), Φαμπιάν Ρουίθ (Νάπολι), Μάρκος Γιορέντε (Ατλέτικο Μαδρίτης), Όλμο (Λειψία), Φεράν Τόρες (Μάντσεστερ Σίτι), Αντάμα Τραορέ (Γουλβς), Σαράμπια (Παρί Σεν Ζερμέν)

Επιθετικοί: Οιαρθάμπαλ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Ζεράρ Μορένο (Βιγιαρεάλ), Μοράτα (Γιουβέντους), Πέδρι (Μπαρτσελόνα)

*Ο Λουίς Ενρίκε επέλεξε 24 παίκτες

Σουηδία

Προπονητής: Γιάνε Αντερσον

Τερματοφύλακες: Γιόνσον (Κοπεγχάγη), Νόρντφελντ (Γκεντσλερμπιρλιγκί), Όλσεν (Έβερτον)

Αμυντικοί: Κραφτ (Νιούκαστλ), Λίντελοφ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ντάνιελσον (Νταλιάν Γιφάνγκ), Αουγκούστινσον (Βέρντερ Βρέμης), Πόντους Γιάνσον (Μπρέντφορντ), Χελάντερ (Ρέιντζερς), Γκράνκβιστ (Χέλσινμποργκ), Μπένγκτσον (Βέιλε), Λούστιγκ (ΑΙΚ)

Μέσοι: Φόρσμπεργκ (Λειψία), Σέμα (Γουότφορντ), Κλάεσον (Κράσνονταρ), Κουλουσέφσκι (Γιουβέντους), Σεμπάστιαν Λάρσον (ΑΙΚ), Έκνταλ (Σαμπντόρια), Κρίστοφερ Όλσον (Κράσνονταρ), Καγιούστε (Μίντιλαντ), Σβάνμπεργκ (Μπολόνια), Σβένσον (Γκουανγκζού), Κουάισον (Μάιντς)

Επιθετικοί: Μπεργκ (Κράσνονταρ), Ισάκ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Τζόρνταν Λάρσον (Σπαρτάκ Μόσχας)

6ος όμιλος EURO 2021

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική: Ουγγαρία-Πορτογαλία, Γαλλία-Γερμανία

2η αγωνιστική: Ουγγαρία-Γαλλία, Πορτογαλία-Γερμανία

3η αγωνιστική: Πορτογαλία-Γαλλία, Γερμανία-Ουγγαρία

Τα ρόστερ

Γαλλία

Προπονητής: Ντιντιέ Ντεσάν

Τερματοφύλακες: Γιορίς (Τότεναμ), Μανταντά (Μαρσέιγ), Μενιάν (Λιλ)

Αμυντικοί: Ντιν (Έβερτον), Ντιμπουά (Λυών), Λούκας Ερνάντες (Μπάγερν Μονάχου), Κιμπεμπέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Κουντέ (Σεβίλλη), Λενγκλέ (Μπαρτσελόνα), Παβάρ (Μπάγερν Μονάχου), Βαράν (Ρεάλ Μαδρίτης), Ζουμά (Έβερτον)

Μέσοι: Καντέ (Τσέλσι), Κομάν (Μπάγερν Μονάχου), Λεμάρ (Ατλέτικο Μαδρίτης), Πογκμπά (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ραμπιό (Γιουβέντους), Μούσα Σισοκό (Τότεναμ), Τολισό (Μπάγερν Μονάχου)

Επιθετικοί: Μπεν Γεντέρ (Μονακό), Μπενζεμά (Ρεάλ Μαδρίτης), Ουσμάν Ντεμπελέ (Μπαρτσελόνα), Ζιρού (Τσέλσι), Γκριεζμάν (Μπαρτσελόνα), Μπαπέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Τουράμ (Γκλάντμπαχ)

Γερμανία

Προπονητής: Γιόακιμ Λεβ

Τερματοφύλακες: Νόιερ (Μπάγερν Μονάχου), Λένο (Άρσεναλ), Τραπ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης)

Αμυντικοί: Ματίας Γκίντερ (Γκλάντμπαχ), Ρίντιγκερ (Τσέλσι), Γκόζενς (Αταλάντα), Κρίστιαν Γκίντερ (Φράιμπουργκ), Χάλστενμπεργκ (Λειψία), Χούμελς (Ντόρτμουντ), Κλόστερμαν (Λειψία), Κοχ (Λιντς), Ζίλε (Μπάγερν Μονάχου), Τσαν (Ντόρτμουντ)

Μέσοι: Γκιουντογκάν (Μάντσεστερ Σίτι), Κροος (Ρεάλ Μαδρίτης), Κίμιχ (Μπάγερν Μονάχου), Μουσιάλα (Μπάγερν Μονάχου), Γκνάμπρι (Μπάγερν Μονάχου), Γκορέτσκα (Μπάγερν Μονάχου), Χόφμαν (Γκλάντμπαχ), Σανέ (Μπάγερν Μονάχου), Νέιχαους (Γκλάντμπαχ)

Επιθετικοί: Βέρνερ (Τσέλσι), Φόλαντ (Μονακό), Μίλερ (Μπάγερν Μονάχου), Χάβερτς (Τσέλσι)

Ουγγαρία

Προπονητής: Μάρκο Ρόσι

Τερματοφύλακες: Μπόγκνταν (Φερεντσβάρος), Ντίμπους (Φερεντσβάρος), Γκουλάσι (Λειψία)

Αμυντικοί: Μπέντεγκουζ Μπόλα (Βίντι), Μπότκα (Φερεντσβάρος), Φιόλα (Βίντι), Κεσκές (Λουγκάνο), Άνταμ Λανγκ (Ομόνοια), Λόβρεντσιτς (Φερεντσβάρος), Όρμπαν (Λειψία), Ατίλα Σάλαϊ (Φενέρμπαχτσε), Νεγκό (Βίντι)

Μέσοι: Σέρι (Μεζεκόβεντς), Γκάζνταγκ (Χόνβεντ), Κλάινχεϊσλερ (Όσιγεκ), Νάγκι (Μπρίστολ Σίτι), Σάφερ (Ντουνάισκα Στρέντα), Σίγκερ (Φερεντσβάρος), Κέβιν Βάργκα (Κασίμπασα), Ρόλαντ Βάργκα (ΜΤΚ)

Επιθετικοί: Χαν (Πακς), Χόλεντερ (Παρτίζαν), Νέμανια Νίκολιτς (Βίντι), Ρόλαντ Σάλαϊ (Φράιμπουργκ), Σάμπολς Σεν (Ντάλας), Άνταμ Σάλαϊ (Μάιντς)

Πορτογαλία

Προπονητής: Φερνάντο Σάντος

Τερματοφύλακες: Λόπες (Λυών), Ρούι Πατρίσιο (Γουλβς), Σίλβα (Γρανάδα)

Αμυντικοί: Κανσέλο (Μάντσεστερ Σίτι), Νέλσον Σεμέντο (Γουλβς), Φόντε (Λιλ), Πέπε (Πόρτο), Ρούμπεν Ντίας (Μάντσεστερ Σίτι), Νούνο Μέντες (Σπόρτινγκ), Γκερέιρο (Ντόρτμουντ)

Μέσοι: Μπερνάρντο Σίλβα (Μάντσεστερ Σίτι), Ντανίλο Περέιρα (Παρί Σεν Ζερμέν), Παλίνια (Σπόρτινγκ), Ρούμπεν Νέβες (Γουλβς), Μπρούνο Φερνάντες (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μουτίνιο (Γουλβς), Ρενάτο Σάντσες (Λιλ), Ολιβέιρα (Πόρτο), Γουίλιαμ Καρβάλιο (Ρεάλ Μπέτις), Γκονσάλο Γκουέντες (Βαλένθια), Πότε (Σπόρτινγκ)

Επιθετικοί: Αντρέ Σίλβα (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Κριστιάνο Ρονάλντο (Γιουβέντους), Ζότα (Λίβερπουλ), Φέλιξ (Ατλέτικο Μαδρίτης), Ράφα Σίλβα (Μπενφίκα)

Οι διαιτητές της διοργάνωσης:

Οι 18 διαιτητές που θα σφυρίξουν στο Euro είναι οι:

Μπριχ (Γερμανία)

Τσακίρ (Τουρκία)

Ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία)

Εκμπεργκ (Σουηδία)

Γκρίνφιλντ (Ισραήλ)

Χάτεγκαν (Ρουμανία)

Καράσεφ (Ρωσία)

Κόβακς (Ρουμανία)

Κάιπερς (Ολλανδία)

Μακέλι (Ολλανδία)

Λαόθ (Ισπανία)

Ολιβερ (Αγγλία)

Ορσάτο (Ιταλία)

Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία)

Σέμπερτ (Γερμανία)

Τέιλορ (Αγγλία)

Τουρπέν (Γαλλία)

Βίντσιτς (Σλοβενία)

Όλοι οι τελικοί του Εuro

Euro 1960

10/07/1960 Παρίσι, Παρκ Ντε Πρενς (17.966 θεατές)

Σοβιετική Ένωση - Γιουγκοσλαβία 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)

(49’ Μετρεβέλι, 114’ Πονεντέλνικ – 41’ Γκάλιτς)

Euro 1964

21/06/1964 Μαδρίτη, Σαντιάγο Μπερναμπέου (79.115 θεατές)

Ισπανία–Σοβιετική Ένωση 2-1

(6’ Περέδα, 84’ Μαρτσελίνιο – 8’ Κουσάινοφ)

Euro 1968

10/06/1968 Ρώμη, Ολίμπικο (55.000 θεατές)

Ιταλία - Γιουγκοσλαβία 2-0

(12’ Ρίβα, 31’ Αναστάζι)

Euro 1972

18/06/1972 Βρυξέλες, Χέιζελ (49.000 θεατές)

Δυτική Γερμανία - Σοβιετική Ένωση 3-0

(27’, 58’ Mίλερ, 52’ Μπίμερ)

Euro 1976

20/06/1976 Βελιγράδι, γήπεδο Ερυθρού Αστέρα (35.000 θεατές)

Τσεχοσλοβακία - Δυτική Γερμανία 5-3 πέν. (2-2 παρ., 2-2 κ.α.)

(8’ Σβέλικ, 25’ Ντόμπιας – 28’ Ντ. Μίλερ, 89’ Χολτσενμπάιν)

Euro 1980

22/06/1980 Ρώμη, Ολίμπικο (47.864 θεατές)

Δυτική Γερμανία - Βέλγιο 2-1

(10’, 88’ Χρούμπες – 72’ πέν. Βαντερέικεν)

Euro 1984

27/06/1984 Παρίσι, Παρκ Ντε Πρενς (47.368 θεατές)

Γαλλία - Iσπανία 2-0

(57’ Πλατινί, 90’ Μπελονέ)

Euro 1988

25/06/1988 Μόναχο, Ολίμπια Στάντιον (72.000 θεατές)

Ολλανδία - Σοβιετική Ένωση 2-0

(33’ Γκούλιτ, 54’ Φαν Μπάστεν)

Euro 1992

26/06/1992 Γκέτεμποργκ, Ούλεβι (37.800 θεατές)

Δανία - Γερμανία 2-0

(18’ Γένσεν, 78’ Βίλφορτ)

Euro 1996

30/06/1996 Λονδίνο, Γουέμπλεϊ (76.700 θεατές)

Γερμανία-Τσεχία 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)

(73’, 95’ Μπίρχοφ – 59’ πέν. Μπέργκερ)

Euro 2000

02/07/2000 Ρότερνταμ, Ντε Κάιπ (50.000 θεατές)

Γαλλία - Ιταλία 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)

(90’ Βιλτόρ, 113’ Τρεζεγκέ – 55’ Ντελβέκιο)

Euro 2004

04/07/2004 Λισαβόνα, Λουζ (62.865 θεατές)

Ελλάδα-Πορτογαλία 1-0

(57’ Χαριστέας)

Euro 2008

29/06/2008 Στάδιο Ερνστ Χάπελ, Βιέννη (51.428 θεατές)

Γερμανία - Ισπανία 0-1

(33' Τόρες)

Euro 2012

01/ 07/2012 Ολυμπιακό Στάδιο, Κίεβο (63.170 θεατές)

Iσπανία – Ιταλία 4-0

(14’ Ντ. Σίλβα, 41’Άλμπα, 84’Τόρρες, 88' Μάτα)

Euro 2016

10/07/2016 Σταντ ντε Φρανς, Παρίσι (75.868 θεατές)

Πορτογαλία – Γαλλία 1-0 παρ. (0-0 κ.α.)

(109’ Έντερ)

 

Sports

Ροή ειδήσεων

Share