Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Basket League: Αντίδραση πρωταθλητή για τον Παναθηναϊκό

Νίκη με 94-83 επί της ΑΕΚ

23 Μαΐου 2021 23:29

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε… σαν πρωταθλητής στην προηγούμενη ήττα του, νίκησε την ΑΕΚ με 94-83 κι έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά για την Basket League, απέχοντας ένα «βήμα» από τους τελικούς.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και από τις δυο ομάδες στο Game 3 του ΟΑΚΑ, με πολλά λάθη και λίγες εύστοχες επιθέσεις. Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ ήταν εκείνη που συνήλθε πιο γρήγορα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 6-2. Κάπου εκεί ήταν που ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα.

Το σημείο-κλειδί ήταν η είσοδος του Μάριο Χεζόνια στο παρκέ. Ο Κροάτης ήταν ασταμάτητος και πέτυχε σε πέντε περίπου λεπτά 12 πόντους! Οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 14-2 και κάπως έτσι, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους.

Βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει ο κόουτς Αγγέλου πήρε δύο απανωτά τάιμ αουτ, με σκοπό να βάλει τον Μέικον στην εξίσωση του αγώνα. Σε πρώτη φάση το κατάφερε, καθώς ο Αμερικανός με ένα καλάθι και φάουλ, μια ασίστ στον Λοτζέσκι για τρίποντο και τρεις βολές από φάουλ του Μποχωρίδη, έριξε τη διαφορά στο -6 για την Ένωση (25-19).

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ξανά αντίδραση και μέσα σε λίγα λεπτά, με μπροστάρηδες τους Σαντ-Ρος και Παπαπέτρου, βρέθηκε στο +11 (30-19). Στο τελευταίο δίλεπτο πριν το ημίχρονο οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε έναν... άτυπο διαγωνισμό τρίποντων, με τους Παπαπέτρου και Μασιούλιτς να έχουν έκαστος δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ από τα 6.75. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον «Εξάστερο» στο +13 (50-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Λοτζέσκι βγήκε μπροστά και με το εκπληκτικό 3/3 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, έριξε τη διαφορά στο -5 (63-58). Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Μήτογλου έκανε απίθανο παιχνίδι και κράτησε τη διαφορά σε σχεδόν διψήφια επίπεδα, με τον Μπέντιλ να μπαίνει επίσης στην εξίσωση με πέντε συνεχόμενους πόντους για το 69-60 της τρίτης περιόδου.

Η κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε με την εκκίνηση κιόλας, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από Χεζόνια (2) και Μήτογλου, εκτοξεύοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (78-62)! Η ΑΕΚ ροκάνισε ένα μέρος αυτής, με τον απίθανο Λοτζέσκι να μέτρα 5/6 τρίποντα. Εκεί, ένα νέο τρίποντο και φάουλ του Μπέντιλ διαμόρφωσε το σκορ στο 82-67 υπέρ των «πράσινων».

Ο φανταστικός Μορέιρα ήταν ουσιαστικά ο μόνος, που προσπαθούσε να κρατήσει την Ένωση μέσα στο ματς. Δίνοντας ο ψηλός της ΑΕΚ το... σήμα ακολούθησε και ο Μασιούλιτς, ο οποίος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους 3:30 λεπτά πριν τη λήξη, κατέβασε τη διαφορά ξανά στους πέντε (86-81)!

Για ακόμα μια φορά ο Παναθηναϊκός ανταποκρίθηκε στο «πρέπει» και με τον Ουάιτ να έχει ένα καθοριστικό κλέψιμο και ένα ακόμα καθοριστικότερο τρίποντο, διαμόρφωσε το τελικό 94-83 του τρίτου ημιτελικού. Ο «Εξάστερος» πήρε ξανά κεφάλι στη σειρά με 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 30-27, 19-23, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1 (0/4 σουτ), Παπαπέτρου 12 (1/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μήτογλου 23 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σαντ-Ρος 4 (2/7 δίποντα, 3 ασίστ), Μπρέι, Χεζόνια 20 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 5 (1), Μπέντιλ 17 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές)

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 21 (9/10 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μέικον 13 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 14 (2/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς, Λοτζέσκι 16 (5/6 τρίποντα), Κατσίβελης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3, Ζήσης 3 (1), Γόντικας 6, Γκίκας 2 (1/7 σουτ), Κίνγκσλεϊ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/39 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 22/26 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 17 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/29 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 12/15 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη

Πηγή: Sportdog.gr