Basket League: «Σκόρπισε» τον Κολοσσό ο Μουράτος

Θρίαμβος του Λαυρίου με 87-68

11 Μαΐου 2021 18:08

Με τον Βασίλη Μουράτο να κάνει τα πάντα... και να συμφέρει, το Λαύριο «συνέτριψε» με 87-68 τον Κολοσσό Ρόδου κι έκανε το πρώτο «βήμα», λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την προσεχή Πέμπτη (13/5, 16.00) στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο. Σε περίπτωση νίκης του Λαυρίου θα εξασφαλίσει την πρόκρισή του για τους ημιτελικούς -όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Προμηθέας Πάτρας-Περιστέρι ενώ σε περίπτωση νίκης του Κολοσσού, θα διεξαχθεί τρίτο παιχνίδι στο Λαύριο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, αυτό είχε χαρακτήρα ντέρμπι μόνο στην πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 33-19 και στο ημίχρονο είχαν εξασφαλίσει διαφορά δέκα πόντων (40-30) κι έδειξαν να έχουν τον πρώτο λόγο.

Και στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να κυριαρχεί και κράτησε το ασφαλές προβάδισμα. Στο 30′ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 65-51.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν 65-58 στο 32′, αλλά δεν υπήρχε συνέχεια και το Λαύριο «καθάρισε» την αναμέτρηση τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό 87-68.

Πηγή: Basketa.gr