Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024

Euroleague: Ταπείνωση του Παναθηναϊκού στο Κάουνας! (Video)

Έχασε με κάτω τα χέρια στην Λιθουανία από την Ζαλγκίρις - Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

8 Απριλίου 2021 21:56
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Euroleague: Τραγικός για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Παναθηναϊκός καθώς έχασε με κάτω τα χέρια στην Λιθουανία από την αποδεκατισμένη, από τους τραυματισμούς, Ζαλγκίρις. Μπορεί στον αγώνα με την Αρμάνι να μην την πάτησε όμως στη Λιθουανία οι Πράσινοι έζησαν ένα πραγματικό Βατερλό και έχασαν με 93-78.

Το ματς:

Οι Πράσινοι δεν ξεκίνησαν καλά για ακόμα μια αναμέτρηση με τους Λιθουανούς να κάνουν ένα γρήγορα 5-0, με τον Σαντ Ρος να κάνει δύο φάουλ και τρία λάθη σε πέντε λεπτά αγώνα.

Οι παίκτες του Κάτας θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν 7-7, όμως από εκείνο το σημείο και μετά θα υπάρχει… κατηφόρα. Οι παίκτες της Ζαλγκίρις θα διαβάσουν σωστά τα λάθη στην άμυνα του "Τριφυλλιού" και είτε θα σκοράρουν κοντά από καλάθι, είτε θα βρουν τις διεισδύσεις κάτι που έκανε τους γηπεδούχους να προηγηθούν με +12 (19-7).

Οι Πράσινοι ήταν απογοητευτικοί τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα και θα βρεθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να κυνηγάνε… φαντάσματα βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 27-14.

Η άνοδος του Χεζόνια θα βοηθήσει τον Παναθηναϊκό να βρουν τον απαιτούμενο ρυθμό στην επίθεση, όμως ο πρώην παίκτης της ομάδας, Λεκαβίτσιους, θα συνεχίσει να τους πληγώνει.

Η αλλαγές στα μαρκαρίσματα που θα αποφασίσει να παίξει στην άμυνα ο Κάτας θα κάνει τους Πράσινους να επανέλθουν και να τρέξουν ένα σερί 10-0 φτάνοντας από το 33-20, στο 33-30 με κάρφωμα του "Super Mario" μετά από κλέψιμο του Νεντοβιτς.

Και πάλι όμως εκεί θα βρεθεί ο Λεκαβίτσιους που με δύο τρίποντα θα στείλει τη διαφορά στο +9 (39-30). Οι Λιθουανοί έβρισκαν λύσεις είτε έξω από τα 6,75 ή από κοντά διαβάζοντας καλά και πάλι τις προσαρμογές που προσπαθούσε να κάνει ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα να συντηρεί αυτή την απόσταση. Ένα καλάθι του Μήτογλου από κοντά θα κάνει το σκορ 52-47 που θα είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Όμως ότι… έχτισε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε και το κατέστρεψε σε τρία λεπτά. Οι Λιθουανοί με το ξεκίνησε το δεύτερο μέρος θα καταφέρουν να τρέξουν ένα απίστευτο σερί 14-0 και να βρεθούν στο +15 (66-49).

Οι Πράσινοι φαινόταν να τα έχουν… χαμένα και συνέχισαν τις κακές άμυνες με την διαφορά να φτάνει στο -19 (71-52). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι σήκωσαν για λίγο το πόδι από το… γκάζι, όμως και πάλι οι λάθος επιλογές ήταν πολλές για τους παίκτες του Κάτας πράγμα που δεν τους επέτρεπαν να ψαλιδίσουν την διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο -14 (74-60).

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ο Νέντοβιτς θα καταφέρει να δώσει μια… ανάσα στους Πράσινους που θα ρίξουν τη διαφορά στους -12 (75-63), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι έδειχναν αποφασισμένοι να ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στην φετινή διοργάνωση όχι απλά με νίκη, αλλά και με πολύ καλή εμφάνιση και άμεσα ξέφυγαν και πάλι με +19 (82-63) μετά από τρίποντο του Γιακουμπάιτις.

Τα λάθη του Παναθηναϊκού συνεχίστηκαν με κανέναν από τους παίκτες του να μην δείχνουν έστω πείσμα για να μην διασυρθούν, ενώ αντίθετα η Ζαλγκίρις φαινόταν… σεληνιασμένη και έφτασε στο +24 (88-64). Η εικόνα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν θα αλλάξει με το τελικό σκορ να είναι 93-78.

Με την ήττα στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός κλείνει την κανονική διάρκεια της Euroleague με το χειρότερο ρεκόρ της ιστορίας του, αλλά και ελληνικής ομάδας στη νέα δομή της διοργάνωσης με 11-21, ενώ απομένουν δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις με ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ζενίτ που είναι προγραμματισμένες να γίνουν την Δευτέρα (12/4) και Τέταρτη (14/4) εκτός έδρας αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 18 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλάζεβιτς 7, Λεκαβίτσιους 20 (3/5 τρίποντα), Γκαρίνο 8 (2), Γιανκούνας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λουκοσιούνας 6 (2), Ρουμπσταβίτσιους 2, Γκέμπεν 8, Γιοκουμπάιτις 10 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Βαστούρια 1, Γκριγκόνις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4 (6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ 9 (1), Παπαπέτρου 9 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χεζόνια 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα, 5 λάθη), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 13 (0/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Σαντ Ρος 1.

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 22/36 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 10/12 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 13/31 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (19+10), 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.