BCL: Φινάλε με ψηλά το κεφάλι για την ΑΕΚ

Νίκη με 79-78 επί της Νίζνι

7 Απριλίου 2021 21:18

Η ΑΕΚ αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το Basketball Champions League, κερδίζοντας με 79-78 την Νίζνι, έχοντας δείξει εγωισμό για να επιστρέψει από το -12, παρά το δεδομένο αποκλεισμό.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου πριν από τον αγώνα είδε να χάνει έναν ακόμα παίκτη. Ο Δημήτης Κατσίβελης ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και αν δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό προτιμήθηκε να προφυλαχθεί. Η ΑΕΚ παρατάχτηκε στον αγώνα με 11 παίκτες, αλλά οι Ρώσοι είχαν ακόμα λιγότερους και συγκεκριμένα 10!

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με απόλυτη ισορροπία και έληξε ισόπαλο με 34-34. Στην τρίτη περίοδο όμως, η Νίζνι πάτησε το γκάζι. Με το Σέπερντ πρωταγωνιστή ανέβασε ρυθμό, από την ΑΕΚ ακολουθούσε μόνο ο Μόουζες και έτσι πήγε στο +12, 47-59 στο 29′ και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 50-59.

Η ΑΕΚ ήθελε να κλείσει με χαμόγελα την ευρωπαϊκή σεζόν, συνέχισε να το παλεύει και στο 34′ πλησίασε σε 62-67. Ο Μόουζες συνέχιζε το προσωπικό του σόου στην επίθεση, η ομαδική άμυνα είχε δυναμώσει πολύ και στο 38′ η ΑΕΚ έφερνε πια το ματ στα ίσια, 72-72. O Μέικον είχε φέρει την ισοφάριση, ο ίδιος το πήρε πάνω του και για το τρίποντο του 75-72 που ουσιαστικά έκρινε το ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΘΜΩΝ: Ισορροπημένες ήταν οι στατιστικές κατηγορίες, με μικρές διαφορές σε κάποιες από αυτές. Σε ματς που κρίθηκε στον πόντο, ίσως τα τρία περισσότερα λάθη της Νίζνι, 13-10 να έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση.

Πηγή: Basketa.gr