Euroleague: «Διπλό»... για την τιμή των όπλων ο Ολυμπιακός

Νίκη με 88-79 στη Βαλένθια

1 Απριλίου 2021 00:08

«Διπλό»... για την τιμή των όπλων πήρε ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα απέναντι στη Βαλένθια με 88-79, αν και κόντεψε να κινδυνεύσει από το +33.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης για 30 λεπτά, μπήκαν στο τελευταία δεκάλεπτο με 33 πόντους διαφορά (41-74), αλλά παραλίγο να τα διαλύσουν όλα στο τέλος, αφού η Βαλένθια επικράτησε με 38-14 στο επι μέρους σκορ της τελικής περιόδου. Τελικά η ομάδα του Μπαρτζώκα βρήκε τις λύσεις στα τελευταία λεπτά και απέφυγε την... αυτοκτονία φτάνοντας στη νίκη, έχοντας ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια.

Ο Βεζένκοφ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 19 πόντους, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Πρίντεζης, που σταμάτησε στους 18. Ο Έλις πρόσθεσε 11 πόντους για τους Πειραιώτες.

Το παιχνίδι

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων, οι οποίοι πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 6ο λεπτό (12-12). Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 10-0 με τους Βεζένκοφ και Πρίντεζη να "ζεσταίνονται" στην επίθεση και ξέφυγε με 7 πόντους (12-19) στο 8'. Η Βαλένθια πλησίασε στο καλάθι (19-21) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Κουφού και σκορ 19-23.

Ο Σάστρε ήταν ο κορυφαίος της Βαλένθια στο πρώτο μέρος και την κράτησε κοντά στο σκορ με τρίποντο (22-25), αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά ανώτερος σε άμυνα και επίθεση. Οι Ερυθρόλευκοι χτύπησαν στην αντίπαλη ρακέτα, βρίσκοντας εύκολους πόντους με Κουφό, Πρίντεζη, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ και ανεβάζοντας τη διαφορά στους 11 (22-33 στο 15') με σερί 8-0.

Ο Σπανούλης μπορεί να μη σκόραρε, αλλά ήταν ο "μαέστρος" του Ολυμπιακού, μοιράζοντας ασίστ, κατά κύριο λόγο στον Ζαν-Σαρλ. Ο Γάλλος πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους για τον Ολυμπιακό, για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Βεζένκοφ που ανέβασε τη διαφορά στο +16 (28-44) για τους Πειραιώτες. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-44 έπειτα από τρίποντο του Λαμπεϊρί για τη Βαλένθια.

Ο Πρίντεζης μπήκε "καυτός" στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε 7 σερί πόντους και "εκτόξευσε" τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού στο +20 (31-51), με τον Βεζένκοφ να την ανεβάζει ακόμα περισσότερο με τρίποντο (33-54). Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εκπληκτική, καθώς κράτησε τη Βαλένθια μόλις στους 8 πόντους σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο. Πρίντεζης και Βεζένκοφ έκαναν... πάρτι στην ισπανική ρακέτα, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 33 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (41-74)!

Η Βαλένθια μπήκε αποφασισμένη να κυνηγήσει μια επική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο , την ώρα που ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε εφησυχασμένος. Το επιμέρους σκορ έφτασε το 30-5 και οι Ισπανοί από το -33 γύρισαν μέχρι και το -8 (71-79 στο 38' με αντεπίθεση διαρκείας). Όμως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε ψυχραιμία στο τελευταίο δίλεπτο και ένα μεγάλο σουτ του Σάσα Βεζένκοφ, για να... τελειώσει τη δουλειά και να εξασφαλίσει το διπλό, το οποίο θα μπορούσε να έχει πάρει και πιο εύκολα (79-88).

Πηγή: Sportdog.gr