Basket League: Ξέσπασε στο Μεσολόγγι ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός - Μεσολόγγι 102-68

27 Μαρτίου 2021 21:47

Με τον Λευτέρη Μποχωρίδη σε μεγάλη μέρα και του Μήτογλου-Χεζόνια άξιους συμπαραστάτες, ο Παναθηναϊκός διέλυσε στο ΟΑΚΑ το Μεσολόγγι (102-68) και έπιασε ξανά κορυφή στη βαθμολογία.

Περίπατος στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στο Μεσολόγγι και πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη, «ξεσπώντας» για την ήττα στην Πόλη από την Εφές.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ έδωσε τον τόνο στον Παναθηναϊκό, με τους Χεζόνια (11π), Μακ (10π) και Μήτογλου (9π, 5ρ) να ακολουθούν. Στην αντίπερα όχθη, οι 15 πόντοι του Λάιονς και οι 14 του Γκότσερ δεν ήταν αρκετοί.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παρκέ και με τον Μήτογλου να δίνει λύσεις κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς (13-7, 4'). Ο Μποχωρίδης ανέλαβε δράση και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (17-7, 5'). Το Μεσολόγγι έδειξε σημάδια ζωής και μείωσε τον Λάνγκφορντ (22-15, 8'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από Χεζόνια και Σαντ Ρος, όμως το Μεσολόγγι έκλεισε το δεκάλεπτο με τον Μοτσενίγο να σκοράρει με τρίποντο για το 29-21.

Ξέσπασε στο Μεσολόγγι ο Παναθηναϊκός

Οι παίκτες του Κάτας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Μπέντιλ ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (35-24, 14'). Το Μεσολόγγι αντέδρασε και με τον Λάιονς μείωσε ξανά (35-30, 16'). Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο με τον Μποχωρίδη να αναλαμβάνει δράση (45-36, 19'). Ο Λάιονς μείωσε με τρίποντο, αλλά ο Ουάιτ έγραψε τον επίλογο για το 48-39 του πρώτου μέρους.

Ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος στο δεύτερο μέρος, με τον Παπαπέτρου να ανεβάζει τη διαφορά για τους γηπεδούχους (56-42, 24'). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μειώσουν, με τους Παπαπέτρου-Χεζόνια να φέρνουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (65-44, 27'). Ο Παπαγιάννης ανέλαβε δράση, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (72-48, 29'). Το +24 έμεινε ως το τέλος για το 74-50 της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να έχει εξασφαλίσει τη νίκη. Η κατάσταση δεν άλλαξε, με το «τριφύλλι» να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό και το παιχνίδι και να φτάνει σε άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68.