Euroleague: Με τη Ζενίτ για δεύτερη σερί νίκη ο Ολυμπιακός

Τζάμπολ στις 21.00!

12 Μαρτίου 2021 11:02
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Euroleague: Τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης υποδέχεται απόψε ο Ολυμπιακός (21:00, Novasports 1HD). Η άνετη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα την περασμένη εβδομάδα έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί 9 ηττών για τον Ολυμπιακό και βελτίωσε την κακή ψυχολογία των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Με ρεκόρ 12-16, η ομάδα του Πειραιά περιμένει απλώς να ολοκληρώσει με αξιοπρέπεια το φετινό ταξίδι της στη Euroleague, κάτι που όμως... δεν ισχύει στην περίπτωση της αντιπάλου της. Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης βρίσκεται στην 8η και τελευταία προνομιούχο θέση για παρουσία στα πλέι οφ, με 16 νίκες και 11 ήττες, έχοντας δηλαδή και έναν αγώνα λιγότερο.

Η ομάδα του πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού, Τσάβι Πασκουάλ, «καίγεται» για το «διπλό» στο ΣΕΦ, αφού την ακολουθεί με 15-13 η Ζαλγκίρις Κάουνας, ενώ Μπασκόνια και Βαλένθια έχουν ρεκόρ 14-14.

Τον αγώνα θα διευθύνουν οι Ρόμπερτ Λότερμοζερ (Γερμανία), Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία) και Xoυζ Τεπενιέ (Γαλλία).

Βαθμολογία Euroleague

Euroleague: Διέλυσε την Μακάμπι ο Παναθηναϊκός (Video)

Euroleague: Με ένα τρομερό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα με 81-63 της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τον αρχηγό του, Ιωάννη Παπαπέτρου.

Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και 20 συνολικά, στην επιστροφή του στην Ευρωλίγκα μετά τον τραυματισμό του, κάνοντας... σκόνη και θρύψαλα την άμυνα της Μακάμπι, που δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει.

Αυτή ήταν η 10η νίκη για τους Πράσινους, που είχαν σε αρκετά καλή βραδιά επίσης και τον Ουάιτ που είχε 15 πόντους, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Χεζόνια και Μήτογλου.

Φουριόζος δια χειρός Χεζόνια ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Κροάτης πέτυχε ένα τρίποντο και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για να κάνει το 7-1, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε... δράση ο Ουάιτ που με δύο συνεχόμενα καλάθια άνεβασε το σκορ στο 11-3.

Οι Πράσινοι είχαν "κλειδώσει" για τα καλά στην άμυνα την Μακάμπι και έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Μποχωρίδη να "γράφει" με τρίποντο το 15-7. Ο Παπαπέτρου πήγε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο (17-7), ο Ουάιτ συνέχισε να σκοράρει, ενώ ο Χεζόνια πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο για να "εκτιναχθεί" το σκορ στο 25-7 για το Τριφύλλι, με τον Ντόρσεϊ να διαμορφώνει το 25-9 της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σημαντικές διαφορές, αρχικά με τον Μποχωρίδη να κάνει το 28-11 και τον Παπαγιάννη το 30-13 εν συνεχεία. Με τέσσερις σερί πόντους του Μπέντιλ οι Πράσινοι πήγαν εκ νέου στο +18 (34-16), με την Μακάμπι να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει, παρότι προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 34-23. Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και με τον εξαιρετικό Μήτογλου προηγήθηκε με 41-25, με τον Ουίλμπεκιν να μειώνει απλά στο 43-30 του πρώτου μέρους.

Δύο γρήγορα καλάθια από την Μακάμπι έριξαν την διαφορά στους 8 (43-35) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως με ένα δύσκολο καλάθι του Χεζόνια και δύο τρίποντα από Σαντ Ρος και Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός ανέβασε το σκορ και πάλι στο 51-35. Ο αρχηγός του Τριφυλλιού είχε ανεβάσει κατά πολύ την απόδοσή του και με δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 56-40.

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Κάτας έπαθαν... black out, η Μακάμπι πήρε μπρος στην επίθεση και με συνεχόμενους πόντους και τρία τρίποντα πλησίασε τον Παναθηναϊκό και μείωσε μόλις στους τρεις (58-55), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν τον... διακόπτη στην τελευταία περίοδο και τρέχοντας επιμέρους σκορ 23-8, διέλυσαν την Μακάμπι που είχε αναθαρρήσει στην τρίτη περίοδο. Πρωταγωνιστής του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος σκόραρε ακατάπαυστα από μέση και μακρινή απόσταση, εκτινάσσοντας την διαφορά και οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε μια επιβλητική νίκη με το τελικό 81-63 να είναι πέρα ως πέρα δίκαιο.
Παράλληλα, θρήνος επικρατεί στην οικογένεια του Παναθηναϊκού καθώς έγινε γνωστό ότι έφυγε από τη ζωή ο Μιχάλης Κίτσιος.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/40 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 11/17 βολές, 44 ριμπάουντ (33+11), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 12/36 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 12/15 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.