Basket League: "Έδειξε" τα δόντια του ο ΠΑΟΚ στη Λάρισα

Το σκορ έληξε στο 88-91

28 Φεβρουαρίου 2021 21:10
Basket League:

Basket League: Ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στη Λάρισα και τον ΠΑΟΚ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε παράταση με τον δεύτερο να κερδίζει

Σημειώνεται ότι ο Ιωνικός κατάφερε και έδειξε τα δόντια του απέναντι στον Ηρακλή παίρνοντας το παιχνίδι με διαφορά τριών πόντων και ο αγώνας να λήγει στο 75-78.

Συγκεκριμένα η Λάρισα και ο ΠΑΟΚ μετά από μία μεγάλη μάχη δεν κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά μεταξύ τους με αποτέλεσμα να πάνε σε παράταση.

Basket League: Αναλυτικά ο αγώνας

Ο «Black Ceasar» του ΠΑΟΚ, ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 11 ασίστ και σπουδαία ηγετική εμφάνιση στην παράταση, οδήγησε την ομάδα του, στη νίκη με 88-91 στην παράταση επί της Λάρισας, του συγκλονιστικού Σμιθ.
Με το πρόγραμμα... Γολγοθά που έχει μπροστά του, το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για τον ΠΑΟΚ. Κατάφερε να το κερδίσει, με τους Αμερικανούς του, να τον οδηγούν. Ο Γκρίφιν έκανε double-double με 13 πόντους (κι ένα σπουδαίο τρίποντο στην παράταση) και 11 ασίστ, ο Τέρνερ είχε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση με 18 πόντους, ο Κάρτερ στο ντεμπούτο του, έβαλε 17 (3/5 τρίποντα) και ο Λοβ, είχε 14, όντας σημαντικός στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Για τη Λάρισα, ο Σμιθ, με 27 πόντους, 4/8 τρίποντα και 4/12 τρίποντα, πήγε να πάρει μόνος του το ματς στο τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ έχει τους λόγους του να φωνάζει για φάουλ σε σουτ τριών πόντων, 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με το σκορ στο 86-87. H Λάρισα, έμεινα στο 4-11, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 7-7, με τους Θεσσαλονικείς, να έχουν πολύ απαιτητικό πρόγραμμα στη συνέχεια, αλλά να παίρνουν άλλο ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας και πλέον, κοιτούν ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα.

Με τον Ρας «καυτό» (3/4 τρίποντα, 11π.) η Λάρισα επέβαλλε στην αρχή το ρυθμό της (17-9), με τον ΠΑΟΚ να έχει σοβαρό πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου, με εύκολα λάθη στην επίθεση, να πηγαίνει στο -12, (26-14).

Η είσοδος του Τέρνερ και το ντεμπούτο του Κάρτερ, έδωσαν επιθετικές λύσεις στην ομάδα του Λυκογιάννη, ενώ το υψηλό επίπεδο δημιουργίας του Γκρίφιν (6 ασίστ), επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει (38-37). Οι γηπεδούχοι, έβρισκαν λύσεις με τα τρίποντα (10/18 στο πρώτο μέρος) και διατηρούσαν, όμως, το προβάδισμα (43-38).

Στην τρίτη περίοδο και οι δύο, προσπάθησαν να πιέσουν με την άμυνα τους, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει λύσεις από τον Κάρτερ (17π.) και τη Λάρισα να έχει τις απαντήσεις, κυρίως με τον Σμιθ αλλά και με τον Ουέσπαν στο τέλος (57-56). Στην τέταρτη περίοδο, ο Λοβ έβαλε πολύ σημαντικούς πόντους, όσο πλησίαζε το τέλος, αλλά η Λάρισα είχε τις απαντήσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ, αστόχησε στην τελευταία επίθεση και με το σκορ στο 78-78 το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τα δύο απίστευτα τρίποντα του Σμιθ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με 86-80, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα τεράστιο τρίποντο του Γκρίφιν για το 86-85, με δικές του βολές, αλλά και καλάθι του Τέρνερ έτρεξε ένα σερί 0-9, για το 86-89. Με το σκορ στο 86-87 και 26 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι γηπεδούχοι, φώναξαν δικαιολογημένα για φάουλ του Γκρίφιν σε προσπάθεια τριών πόντων του Σμιθ, αλλά ο Σχινάς που ήταν μπροστά, δεν έδωσε κάτι... Ο Σμιθ έβαλε δύο βολές (88-89), ο Λοβ άλλες δύο (88-91) και με 6,5 δευτερόλεπτα, έκλεψε τη μπάλα από τον Παπαδάκη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78, 88-91 (παρ.)

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.