Basket League: "Διπλό" για τον Ιωνικό στο Ιβανώφειο

Το σκορ έληξε στο 75-78

28 Φεβρουαρίου 2021 19:16
Basket League:

Basket League: Τα πάνω του φαίνεται πως παίρνει ο Ιωνικός και αυτό το έδειξε με το τελευταίο του παιχνίδι απέναντι στον Ηρακλή όπου και κατάφερε να κερδίσει.

Σημειώνεται ότι μεγάλη ανατροπή έκανε το Περιστέρι στον αγώνα του ενάντια στο Μεσολόγγι όπου μείωσε αρκετά γρήγορα την διαφορά και πήρε το παιχνίδι.

Συγκεκριμένα ο Ιωνικός με μικρή διαφορά κατάφερε και πήρε το παιχνίδι απέναντι στον Ηρακλή με το σκορ να λήγει στο 75-78.

Basket League: Αναλυτικά ο αγώνας

Ο Ιωνικός «χάλασε» το ντεμπούτο του Θανάση Σκουρτόπουλου στον πάγκο του Ηρακλή, καθώς επικράτησε των «κυανόλευκων» με 78-75 και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, ο Ιωνικός πιο ψύχραιμος κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη βαθμολογικά νίκη και πέτυχε το πρώτο του «διπλό» επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο. Κορυφαίος για τον Ηρακλή ήταν ο Χάνλαν (19π.) και από κοντά ακολούθησε ο Καββαδάς με 15 πόντους, ενώ για τον Ιωνικό ξεχώρισαν ο Μαυροκεφαλίδης, που σημείωσε double-double, με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Τολιόπουλος, με 16π. Στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση με τη φανέλα του Ηρακλή, ο Τζος Χέιγκινς άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και σημείωσε 12 πόντους.

Ο Γηραιός πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα καθώς ανταποκρινόταν καλά στην άμυνα και έβγαζε οργανωμένες επιθέσεις, με τον Ιωνικό να ακολουθεί από κοντά (7’, 13-10). Με τον Μαυροκεφαλίδη πρωταγωνιστή, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν (15-17), και ανέβασαν τη διαφορά (18-23).

Με σουτ του Τολιόπουλου, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +9 για τον Ιωνικό (13’, 21-30), προβάδισμα που διεύρυνε με έμμεσο τρίποντο ο Χουγκάζ (21-33), ενώ την ίδια στιγμή ο Ηρακλής τα έβρισκε «σκούρα» στην άμυνα των παικτών του Βαγγέλη Αγγέλου. Οι «κυανόλευκοι» χρειάστηκαν περίπου τεσσεράμισι λεπτά για να σκοράρουν, με τον Χέιγκινς να τους «ξεκολλάει» (24-33). Με τον Χόλογουελ, ο Ιωνικός προηγήθηκε με +13, με τους Τσαϊρέλη και Χάνλαν να μαζεύουν τη διαφορά για τον Ηρακλή, για το 34-39.

Ο Χάνλαν μπήκε «ζεστός» στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο σερί τρίποντα, μείωσε σε 40-43, με τον Ηρακλή να παρουσιάζει πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο και δείχνοντας σημάδια βελτίωσης στην επίθεση, έμενε κοντά στο σκορ (49-51), με τον Ενετσιόνια να ανεβάζει στροφές και να προσφέρει και θέαμα. Ο Μαυροκεφαλίδης που ήταν από τους κορυφαίους για τον Ιωνικό, έκανε το 51-56 (28΄).

Για πρώτη φορά ο Γηραιός, με τον Τσαϊρέλη πέρασε μπροστά στο σκορ, με το 60-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έπεφταν κορμιά, με τον Χέιγκινς να κάνει το 69-63 και τον Ιωνικό να απαντά με τον Τολιόπουλο, με τρίποντο από τα 9μ. (71-72). Ο Ενετσιόνια, με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ηρακλή, με 75-74, ο Μαυροκεφαλίδης με βολές, έκανε το 75-78 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα:18-23, 34-41, 55-56, 75-78