Basket League: Νέα νίκη για Λαύριο, "φωνάζει" για διαιτησία ο Άρης - Εύκολα Προμηθέας, Ιωνικός και Κολοσσός (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις

6 Φεβρουαρίου 2021 19:54
Basket League: Νέα νίκη για Λαύριο,
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Με νίκες συνέχισαν στην Basket League Λαύριο, Προμηθέας, Ιωνικός και Κολοσσός Ρόδου. Με τον Παναθηναϊκό χθες να επικρατεί μέσα στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό για τον θεσμό της Euroleague.

Άρης-Λαύριο 89-94

Το Λαύριο πήρε ακόμη μια νίκη απέναντι σε “μεγάλο” του ελληνικού μπάσκετ κερδίζοντας τον Άρη στο Παλέ με 89-94. Πάντως οι Θεσσαλονικείς ουκ ολίγες φορές διαμαρτυρήθηκαν έντονα προς τους διαιτητές (ειδικότερα ο Αναστόπουλος τα “άκουσε” από όσους βρισκόταν στο Παλέ και είχαν δικαίωμα να παρακολουθήσουν τον αγώνα) κατά την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με αρκετές εκ των αποφάσεών τους -σε βάρος της ομάδας της Θεσσαλονίκης- να είναι σε κομβικά σημεία του ματς.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι έξω από τα 6.75 (12/25 τρίποντα συνολικά) και αυτό τους βοήθησε ιδιαίτερα.

O Άρης προηγήθηκε με 6-4 (3΄) ενώ ο Χαριτόπουλος έκανε το 8-4. Το Λαύριο δεν είχε βρει τα “πατήματά” του και ο Ντεκόζι με εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 10-4 στο 5‘.

Η ομάδα του Σερέλη μείωσε σε 10-9, ο Κουζέλογλου “έγραψε” το 12-9 και ο Γερομιχαλός έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (12-14) με εύστοχο τρίποντο.

Με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Άρης ήταν σε θέση οδηγού (18-17), παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τον Κουζέλογλου που είχε έξι πόντους και επτά ριμπάουντ (από τα συνολικά 11 “σκουπίδια” που είχαν “μαζέψει” οι Θεσσαλονικείς).

Ο Γερομιχαλός “χτύπησε” ξανά από τα 6.75 (21-24), όπως και ο Μαστρογιαννόπουλος αργότερα (23-27) ενώ το Λαύριο πήρε αέρα έξι πόντων (23-29) με καλάθι του Μουράτου. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 για τον Άρη (32-29) και ο Ντιαλό (10 πόντους) διαμόρφωσε το 32-31.

Ο Σταμάτης σκόραρε για τρεις (35-32) και ο Άρης προηγήθηκε με 40-34 με καλάθι και φάουλ του Κουζέλογλου. Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με 42-34 και ο Μουράτος ήταν αυτός που “ξεκόλλησε” το Λαύριο (42-37) το οποίο πολύ γρήγορα έφτασε στην ισοφάριση (42-42). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-45 (7/14 τρίποντα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Ντιαλό με 13 πόντους).

To Λαύριο “πυροβολούσε” έξω από την γραμμή του τριπόντου (47-52), ο Βουλγαρόπουλος έκανε το 47-54 και μετέπειτα ο Καμπερίδης πήρε τάιμ άουτ.

Ο Γερομιχαλός ευστόχησε (47-57) από τα 6.75, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα πως το καλάθι δεν έπρεπε να μετρήσει γιατί είχε λήξει ο χρόνος της επίθεσης των φιλοξενούμενων. Ωστόσο οι διαιτητές δεν είδαν καν την φάση στο βίντεο, όπως ζητούσαν οι Θεσσαλονικείς.

Ο Τσάλμερς μείωσε σε 55-62 ενώ μετά το 58-62, ο Γερομιχαλός πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο (58-65) έχοντας μάλιστα 5/5 σουτ έξω από τα 6.75. Στο 30′ η ομάδα του Σερέλη ήταν μπροστά με 60-67.

Μετά από λάθος της γραμματείας αρχικά μέτρησε καλάθι του Ντιαλό το οποίο μετέπειτα ακυρώθηκε, ο Ντραγκίσεβιτς ήταν έξαλλος προς την γραμματεία και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Το σκορ έγινε 66-72 και αργότερα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 68-78.

Ο Λιτλ διαμόρφωσε το 71-78 ενώ μετά από κόψιμο του Σλαφτσάκη ο Αναστόπουλος έδωσε φάουλ, κάτι που προκάλεσε νέες διαμαρτυρίες. Το σύνολο του Σερέλη πήρε αέρα 9 πόντων (71-80) και αργότερα “γράφτηκε” το 73-84 (λίγο μετά το 36′). Ο Άρης μείωσε σε 83-87 στο τελευταίο λεπτό, μετέπειτα διαμορφώθηκε το 83-89 (στα 39” πριν το τέλος) και το ματς ολοκληρώθηκε με 89-94.

Δεκάλεπτα: 18-17, 43-45 , 60-67, 89-94

Κολοσσός – Ηρακλής 84-61

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Basket League ο Κολοσσός Ρόδου τον Ηρακλή, καθώς επικράτησε με 84-61. Οι Νησιώτες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες με έμφαση στην άμυνα προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα (6-6). Στη συνέχεια ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοση του και με ένα μικρό σερί κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (9-16). Ο Κολοσσός απάντησε με δικό του 4-0 και έριξε τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου μέρους (13-16).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος και με καλάθι του Σπάισερ πέρασαν μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (22-20). Η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις και έφτασε μέχρι και τους εφτά πόντους (27-20). Ο Ηρακλής έβγαλε αντίδραση με τους Χάτσερ και Χάνλαν, αλλά οι Νησιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους (33-28).

Ο Καββαδάς πήρε μπρος στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσε πολύτιμες λύσεις στους φιλοξενουμένους, αλλά ο Κολοσσός είχε τα ηνία στο σκορ. Οι Νησιώτες μετά το πέμπτο λεπτό της περιόδου έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (53-38). Ο Γηραιός ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους (60-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Κολοσσός διατήρησε τα ηνία του σκορ και πανηγύρισε τη νίκη με 84-61.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Άρις 14 (10ασ.), Άντριτς 18 (4/4), Μπιλής, Ζάρας 13 (3), Σπάισερ 6, Ξανθόπουλος 2 (9ασ.), Λιάπης 7 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (11ριμπ.), Γκόινς 1

Ηρακλής (Καλύβας): Ενεχιόνγια 3 (1), Σαγκς 8 (2), Καββαδάς 13 (8ριμπ.), Μπόολιν 5 (1), Χάνλαν 14 (2), Έμπακς 1, Σχίζας 3 (1), Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (1)

Προμηθέας – Λάρισα 81-63

Συνέχεια στην ανοδική του πορεία έδωσε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, μετά τον θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού, επικράτησε άνετα και της Λάρισας με 81-63 στην Πάτρα κι ανέβηκε στο 9-4, παραμένοντας στο κυνήγι των πρώτων θέσεων.

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ, η Λάρισα δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική κόντρα στον Προμηθέα κι υποχώρησε στο 5-9. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αγραβάνης με 17 πόντους. Από τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρας με 13 πόντους.

Ο Προμηθέας φρόντισε να δείξει στη Λάρισα ποιο είναι το αφεντικό της αναμέτρησης από νωρίς, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Πατρινοί ήταν εντυπωσιακοί στο μπροστά και στο πίσω μέρος του παρκέ, έπνιξαν τους Θεσσαλούς με την άμυνα τους κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, μπροστά στο σκορ με 19-3.

Η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους (38-17) στο τέλος του ημιχρόνου, με το δεύτερο μέρος να αποτελεί τυπική διαδικασία και την ΑΕΛ να βρίσκει την ευκαιρία να περιορίσει την έκταση της ήττας της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

Ιωνικός – Μεσολόγγι 100-85

Πολύ μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο Ιωνικός στο κλειστό του Πλάτωνα, καθώς επικράτησε με 100-85 επί του Μεσολογγίου, καταφέρνοντας να καλύψει και την διαφορά των 13 πόντων της ήττας τους από το παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε δύο φορές προβαδίσματα της τάξης των 15 πόντων, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν δύο φορές, ωστόσο η τρίτη φορά που ξέφυγε δεν είχε επιστροφή για την ομάδα του Καλαμπάκου, με την νίκη να έρχεται αλλά και την διαφορά.

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ιωνικός, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα του Χουγκάζ κατάφερε να προηγηθεί με 9-2 μετά από τρία λεπτά αγώνα. O Ιωνικός συνέχισε να είναι πολύ καλύτερος και στις δύο πλευρές του παρκέ, και κατάφερε να κάνει νταμπλ σκορ ένα λεπτό πριν το φινάλε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 28-19 του δεκαλέπτου.

Οι αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με εξαιρετική άμυνα και και εύκολους πόντους στην επίθεση κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους με τρίποντο του Γκότσερ (30-27).

O Ιωνικός αντέδρασε με τους Χόλογουελ και Σμιθ να παίρνουν την σκυτάλη στην επίθεση από τον Χουγκάζ, και δεν επέτρεψε στο Μεσολόγγι να πλησιάσει περισσότερο ανεβάζοντας πάλι την διαφορά στους 7 πόντους (39-32), με τον Χόλογουελ να την ανεβάζει στους 10 λίγο αργότερα (42-32). Οι Νικαιώτες διατήρησαν τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο του βρήκε προηγούμενους με 7 (51-44).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και στο ξεκίνημα της επανάληψης βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση να αντιπαραβάλλουν στην φοβερή επιθετική εμφάνιση του Γκότσερ. Μια ο Χουγκάζ κάτω από το καλάθι μια 6 συνεχόμενοι πόντοι του Μαυροκεφαλίδη, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους (63-47) πριν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο της επανάληψης.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα καλάθι του Λάνγκφορντ τρέχοντας ένα επιμέρους 11-0 (66-63) με τον Γκότσερ να φτάνει τους 26 πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-65.

Το παιχνίδι όπως αναμενόταν και πριν την έναρξη του έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Ο Ιωνικός ωστόσο στην συνέχεια κατάφερε και πάλι να ξεφύγει μετά από τέσσερα λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο με 7 (76-69) με το Μεσολόγγι να μειώνει εκ νέου στους τρεις (76-73) με μικρό σερί 4-0.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά στους 11 πόντους. Το σερί του Ιωνικού διευρύνθηκε και άλλο με τον Τολιόπουλο με τρίποντο να την στέλνει στους 14 πόντους (93-79), με τον Ιωνικό να φτάνει στην νίκη καλύπτοντας και την διαφορά από το παιχνίδι του πρώτου γύρου (100-85).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85