Basket League: Πήρε το ντέρμπι με Ηρακλή ο ΠΑΟΚ! (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις

23 Ιανουαρίου 2021 20:06
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής του ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Basket League, αφού επικράτησε με 79-72 του Ηρακλή στο PAOK Sports Arena. Με αυτή την νίκη ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα και ξεπέρασε τον Γηραιό στην βαθμολογία. Ενώ, την πέμπτη νίκη στη Basket League πανηγύρισε ο εντυπωσιακός Κολοσσός Ρόδου.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα (5-4), με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει ρυθμό στην συνέχεια και με 9 αναπάντητους πόντους να χτίζει διψήφια διαφορά (14-4). Ο Γηραιός κατάφερε να ψαλιδίσει κάπως την διαφορά στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε στο 21-13.

Ο Ηρακλής κατάφερε να πλησιάσει στους 6 πόντους με βολές του Χάνλαν και τρίποντο του Σαγκς (28-22), ενώ Καββαδάς και Χάτσερ μείωσαν στους τρεις λίγο αργότερα (30-27).

Το παιχνίδι στην συνέχεια απέκτησε άγρια ομορφιά με τον Χάνλαν να φέρνει την απόλυτη ισορροπία (30-30), και τους Χάτσερ και Τέρνερ να βομβαρδίζουν εκατέρωθεν (33-32). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2 πόντους (40-38).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να φτάσουν στο καλάθι. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7 με τον Μήτρου-Λονγκ, για να απαντήσουν με ένα επιμέρους 11-2 οι Κυανόλευκοι (49-51).

Ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι αέρα 6 πόντων στο τελευταίο λεπτό (57-51), με τον Γηραιό να μειώνει στον πόντο με τρίποντη βόμβα του Χάτσερ σε νεκρό χρόνο (57-56).

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 13-2 κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα πέντε λεπτά πριν το τέλος (70-58). Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Δικέφαλο να φτάνει στην νίκη με το τελικό 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72