Euroleague: Με «μπόμπερ» Νέντοβιτς ετοιμάζεται για Κάτας ο Παναθηναϊκός

Νίκη με 88-71 επί της Βιλερμπάν

13 Ιανουαρίου 2021 23:02

Ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται να υποδεχθεί την εποχή του Όντεντ Κάτας, που θα είναι ο νέος του προπονητής, με τους "πράσινους" να έχουν έναν εξαιρετικό Νεμάνια Νέντοβιτς και να επικρατούν της Βιλερμπάν με 88-71 για τη Euroleague.

Το Τριφύλλι, που προ ημερών πήρε τον πρώτο λόγο για το πρωτάθλημα, συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους Γάλλους μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο "καθάρισε" με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει απίστευτα πράγματα.

Ο Σέρβος πραγματοποίησε μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 33 πόντους και 5/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και μία τάπα!

Άξιοι συμπαραστάτες του Νέντοβιτς ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης (18π. και 8 ριμπάουντ) και ο Ντίνος Μήτογλου (11π. και 9 ριμπάουντ).

Οι Πράσινοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στη Euroleague σε 6-12 και την Παρασκευή (14/1) αντιμετωπίζουν τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Το παιχνίδι

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Μπορεί η Βιλερμπάν να ξεκίνησε καλύτερα και να πήρε προβάδισμα 8 πόντων (7-15) με τον Κόουλ να μπαίνει "ζεστός" στο παρκέ, αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη να βρίσκουν ρυθμό και να προσφέρουν σκορ στο Τριφύλλι, η ομάδα του Χαραλαμπίδη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-6 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά στο σκορ με 25-21.

Εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία της "πράσινης" άμυνας να περιορίσει τον Κόουλ στην περιφέρεια και τον Φαλ στη ρακέτα, οι Γάλλοι απάντησαν και με επιμέρους σκορ 15-11 ισοφάρισαν σε 36-36. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι ο Νέντοβιτς να πετύχει τρίποντο, φτάνοντας τους 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με σκορ 45-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του Παναθηναϊκού, ο οποίος "έχτισε" διαφορά υπέρ του. Η άμυνα του Τριφυλλιού βελτιώθηκε αισθητά, αλλά ο καταλύτης της υπεροχής του ήταν ο φοβερός Νεμάνια Νέντοβιτς, που συνέχισε το κρεσέντο του και σκόραρε 15 πόντους στην τρίτη περίοδο! Άξιοι συμπαραστάτες του αποδείχθηκαν οι Παπαγιάννης και Μήτογλου, που βοήθησαν τον Σέρβο στο σκοράρισμα, εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία της γαλλικής άμυνας στη ρακέτα. Ο Νέντοβιτς πέτυχε 10 σερί πόντους για να ανέβασει τη διαφορά στο +7 (55-48). Ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 29' με καλάθι του Μήτογλου (66-56) και το διατήρησε μέχρι το τέλος της τρίτου δεκαλέπτου (70-60).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει απαντήσεις σε όποιο πρόβλημα προσπαθούσε να του βάλει η γαλλική ομάδα και διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο (76-65 στο 34'). Ο Ντίνος Μήτογλου κατέβαζε τα ριμπάουντ, ο Σαντ-Ρος ήταν... παντού, οι Νέντοβιτς - Παπαγιάννης δεν είχαν αντίπαλο και τίποτα δεν σταματούσε τους «πράσινους». Το τρίποντο του Μήτογλου στο 35' έμοιαζε με... κερασάκι στην τούρτα (78-65), με τη Βιλερμπάν να μην μπορεί να επιστρέψει ξανά. Η ελληνική ομάδα είχε βρει τον δρόμο της και έφτασε στην 6η νίκη της στη σεζόν (88-71).

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Χαραλαμπίδης): Μακ 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 4, Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Νέντοβιτς 33 (6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 2, Μήτογλου 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 5 (1), Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Ντιότ 4 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουόλτον Τζούνιορ 5 (2/7 σουτ), Μπακό 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές), Λάιτι 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιαμπουσέλε 7 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Κόουλ 15 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 24/38 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Βιλερμπάν: 24/49 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 8/12 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη.

Πηγή: Sportdog.gr