Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Basket League: «Πετάει» ο Προμηθέας - «Ροπαλιά» στον Ηρακλή (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις

10 Ιανουαρίου 2021 20:49

Basket League: Αήττητος παρέμεινε στην έδρα του ο Προμηθέας πετυχαίνοντας την 4η νίκη του στο «Δ. Τόφαλος» την τρέχουσα σεζόν και 5η στο σύνολο σε 8 αγώνες στην Basket League. Παράλληλα, επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ μετά το χαμένο παιχνίδι με το Περιστέρι.

Τρίτο διαδοχικό «θύμα» των Αχαιών, μετά το Περιστέρι και το Μεσολόγγι, αποδείχτηκε ο Ηρακλής, 85-61, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Ίαν Μίλερ είχε πετύχει τους 17 από τους 21 πόντους του στις αρχές της 2ης περιόδου και ήταν ο ηγέτης των νικητών. Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα, αφού οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, ήταν εύστοχοι στα τρίποντα και δεν χαλάρωσαν ποτέ.

Ο Ηρακλής που προερχόταν από εντός έδρας νίκη επί της Λάρισας γνώρισε την 6η ήτα του σε 11 αγώνες και πλέον μετρά 16 βαθμούς. Ο Ουίλιαμ Χάτσερ σημείωσε 11 πόντους (τους 7 στην 1η περίοδο), ενώ 11 πρόσθεσε και ο σέντερ του «Γηραιού», Βασίλης Καββαδάς.

Προβάδισμα 9 πόντων πήρε με το... καλημέρα ο Προμηθέας, αφού ξεκίνησε με σερί 9-0 και σκόρερ του Ίαν Μίλερ και Τζέριαν Γκραντ. Οι Αχαιοί διατηρούσαν μία διαφορά 7-8 πόντων με τον Μίλερ «καυτό», αφού είχε σημειώσει ήδη 11 πόντους, με το σκορ 19-12 υπέρ του Προμηθέα.

Ο «Γηραιός» στηριζόντα κυρίως στον Ουίλιαμ Χάτσερ (7π. στην 1η περίοδο) και ήταν αυτός μαζί με τους Τσαϊρέλη και Μπόουλιν που απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-6 για να μειώσει στους 3 πόντους, ο «Γηραιός» (21-18). Ο Μίλερ με το πρώτο του τρίποντο αύξησε σε 14 τους προσωπικούς πόντους (24-18), ενώ ο Βασίλης Καββαδάς, διαμόρφωσε το σκορ του 1ου δεκαλέπτου, 24-20.

Ο Σκάιλερ Μπόουλιν μείωσε στο καλάθι για τους φιλοξενούμενους, με την έναρξη της 2ης περιόδου (24-22), όμως το «φονικό ένστικο» του Ίαν Μίλερ έξω από τη γραμμή του τριπόντου έδωσε... ανάσα στον Προμηθέα (27-22).

Η τελευταία φορά που ο Ηρακλής απείλησε ήταν με καλάθι του Σχίζα (27-24). Ο Χάρης Γιαννόπουλος μάζευε τα ριμπάουντ (6 στο ημίχρονο και 7 πόντους), ο Τζέριαν Γκραντ μοίραζε το παιχνίδι (5 ασίστ στο α΄ μέρος) και μαζί με τον αδελφό του Τζεράι είχαν πετύχει 16 πόντους στο πρώτο 20άλεπτο.

Παρά τις προσπάθειες των Μάικ Μουρ και Βασίλη Καββαδά, η ομάδα της Πάτρας, παίζοντας ομαδικά, σταθεροποίησε μια διαφορά της τάξης των 10 πόντων (35-25 και 37-27), ενώ πήγε στο +12 στα αποδυτήρια, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, 44-32.

Η αντίδραση από τον Ηρακλή δεν ήρθε στην 3η περίοδο, ο Προμηθέας συνέχισε με επιμέρους σκορ 17-13 διατηρώντας προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας, με τον Γιάννη Αθηναίου να είναι παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα.

Οι Αχαιοί μετέτρεψαν το 61-45 του 3ου λεπτού σε +24, 82-58 2 λεπτά πριν τη λήξη, προσφέροντας θέαμα. Ο τεχνικός του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς έριξε τότε στο παρκέ τους Χριστοδούλου, Μπαζίνα και Τανούλη και όταν ήχησε η κόρνα της λήξης, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 85-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-32, 61-45, 85-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Αγκμπελέσε 4, Αγραβάνης Γ 2. Γκραντ Τζέριαν 16 (2), Γιαννόπουλος 10 (2), Μίλερ 21 (2), Γκραντ Τζεράι 15, Λούντζης, Αγραβάνης Δ. 6 (2), Χριστοδούλου, Αθηναίου 8 (1), Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Στέργιος Καλύβας): Σχίζας 4, Καββαδάς 11, Μπόουλιν 8, Μουρ 7 (1), Χάνλαν 9 (2), Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 6, Φίλιος, Βεργίνης 3 (1), Ντάνιελ 2, Γκιουζέλης, Χάτσερ 11 (2)