Basket League: Με "αέρα" Λάνγκφορντ βαδίζει η ΑΕΚ

Ο αγώνας έληξε 89-72

2 Ιανουαρίου 2021 22:14
Basket League: Με

Basket League: Τελείωσε και το δεύτερο παιχνίδι της νέας χρονιάς το οποίο ήταν μεταξύ της ΑΕΚ και του Κολοσσού Ρόδου με την πρώτη να καταφέρνει να παίρνει το παιχνίδι με μεγάλη διαφορά. Επίσης o Ηρακλής κατάφερε να κερδίσει τη Λάρισα με το σκορ να λήγει 73-69.

Συγκεκριμένα η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει τον Κολοσσό Ρόδου με διαφορά 17 βαθμών με το σκορ να λήγει στο 89-72.

Basket League: Αναλυτικά ο αγώνας

Πειστική αντίδραση από την ΑΕΚ μετά την πρώτη ήττα στο Λαύριο. Με δυνατή άμυνα για τρία δεκάλεπτα, ενέργεια από Μωραΐτη, Ρογκαβόπουλο και καυτό Λάνγκφορντ, επικράτησε άνετα του φορμαρισμένου Κολοσσού με 89-72. Επιστροφή και καλή εμφάνιση Λοτζέσκι.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το 2021. Αφήνοντας πίσω τα προβλήματα με τις απουσίες (Ζήσης, Σλότερ) και την ήττα από το Λαύριο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κέρδισε τον μαχητικό (για ένα ημίχρονο) Κολοσσό στο ΟΑΚΑ (89-72) και ανέβηκε στο 7-1 στην Basket League.

Η «Ένωση» είχε αρκετά προβλήματα στο πρώτο μέρος, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, όμως από την τρίτη περίοδο και μετά ήταν αυτή που έπρεπε. Βέβαια, κομβική ήταν η παρουσία του εξαιρετικού Κιθ Λάνγκφορντ, που έκανε... ό,τι ήθελε στο τρίτο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσε το ματς με . Καλοί και οι Νίκος Ρογκαβόπουλος (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Γιόνας Ματσιούλις (11 πόντοι), δεν έφτασαν για τον Κολοσσό οι προσπάθειες των Κένι Γκόινς (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) - Ντόμινικ Άρτις (12 πόντοι, 5 κλεψίματα, 3 ασίστ). Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στον Δημήτρη Μωραΐτη, που άφησε θετικές εντυπώσεις στο τέλος.

Στο κομμάτι της διακύμανσης της αναμέτρησης: Με σωστές επιλογές επιθετικά και υψηλό τέμπο, ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και πήρε από νωρίς προβάδισμα (13-17, 5'). Η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ δεν ήταν καλή και οι Ροδίτες έκλεισαν το δεκάλεπτο με +6 και 25 πόντους στο ενεργητικό τους (19-25).

Η «Ένωση» ανέβασε στροφές με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και ένα επιμέρους 12-4, με πρωταγωνιστή τον Ματσιούλις, ήταν αρκετό για να της δώσει τα ηνία (31-29, 14'). Οι φιλοξενούμενοι πάντως βρήκαν λύσεις και το προβάδισμα άλλαξε πλευρά αρκετές φορές, μέχρι το 51-47 της ανάπαυλας του ημιχρόνου.

Η εικόνα έμεινε ίδια στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι δύο ομάδες είχαν εναλλαγές στην θέση του οδηγού, μέχρι το προσωπικό... κρεσέντο του Λάνγκφορντ, που με συνεχόμενους πόντους έφερε τους γηπεδούχους στο +7 (59-52, 25'). O ασταμάτητος Αμερικανός διαμόρφωσε λίγο αργότερα το 66-55 (27') και η ΑΕΚ πήρε... ανάσα και διαφορά 11 πόντων (72-61) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το νερό μπήκε στο αυλάκι για τους γηπεδούχους, που είχαν το μομέντουμ και την ψυχολογία για να διατηρήσουν και να διαχειριστούν το προβάδισμα. Η ΑΕΚ βρέθηκε στο +19 (84-66) στο 36' και τελικά έφτασε με άνεση στη νίκη, ξεκινώντας ιδανικά το 2021.

Δεκάλεπτα: 19-25, 51-47, 72-61, 89-72