Euroleague: «Λύγισε» ο Ολυμπιακός απ' τη Φενέρμπαχτε (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις

23 Δεκεμβρίου 2020 21:45
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στην Τουρκία την Φενέρμπαχτσε για την 16η αγωνιστική της Euroleague και «λύγισε» στο τέλος με 84-77. Με τον Παναθηναϊκό χθες να γνωρίζει επίσης την ήττα με 89-81 από τη Μακάμπι.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και μόλις στο δεύτερο λεπτό προηγήθηκαν με 2-8, αλλά η Φενέρμπαχτσέ με επιμέρους σκορ 9-0 έγραψε το 11-8 στο 4'.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με δύο σερί τρίποντα από Χάρισον και Ζαν Σαρλ σημείωσε το 11-14 με τους δύο αντιπάλους στη συνέχεια να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Το τρίποντο του Κώστα Σλούκα έγραψε το 22-27 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου με τους ερυθρόλευκους να έχουν 7/11 τρίποντα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Μάρτιν να γράφει το 22-29, αλλά και πάλι οι Τούρκοι με σερί 8-0 πήραν το προβάδισμα με 30-29 και ξέφυγαν με +5 (41-36). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους στο +4 (45-41).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Φενέρ να είναι φουριόζα και με πέντε γρήγορους πόντους έφτασε τη διαφορά στο +9 (50-41). Ο Ολυμπιακούς απειλούσε μόνο από μακριά και με ένα τρίποντο του Χάρισον μείωσε σε 52-46.

Όμως, οι Τούρκοι πάτησαν και πάλι γκάζι και πήραν διψήφια διαφορά (59-46) στα μισά του δεκαλέπτου, αλλά οι Πειραιώτες μείωσαν με τον Σλούκα σε 61-53 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 66-54.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης πήρε διαφορά με +13 (70-57), αλλά ο Σπανούλης με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 9 (70-61) στο 34΄. Ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 3-11 μπήκε και πάλι στο ματς με το σκορ στο 73-68 με τρίποντο του Βεζένκοφ στο 37΄ και ο ίδιος παίκτης με δύο σερί τρίποντα έγραψε το 75-74 στο 38΄ και έκανε θρίλερ τα τελευταία λεπτά.

Ο Ντε Κολό με δύο βολές έγραψε το 77-74 και ο Πιέρ το 79-74. Ο Σπανούλης μείωσε σε 79-76, αλλά ο Πιερ με τρίποντο έβαλε τέλος. Το τελικό σκορ ήταν το 84-77.

Η Φενέρμπαχτσέ είχε επτά ήττες στα τελευταία οκτώ ματς, αλλά με τη νίκη της ανέβηκε στο 6-10 και ο Ολυμπιακός έπεσε 7-8.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοφ): Μπράουν 7 (1), Γκούντουριτς 4, Μαχμούτογλου 12 (2), Ντε Κολό 10 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πιέρ 14 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 11, Βέσελι 17 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντι 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2 (4 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11, Σπανούλης 11 (2 ασίστ, 3 λάθη), Σλούκας 5 (7 ασίστ), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 17 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 6, Ζαν-Σαρλ 12 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τζένκινς, Έλις 2, ΜακΚίσικ 8.