Basket League: Σώθηκε στο φινάλε το Περιστέρι

Ο αγώνας έληξε 82-78

19 Δεκεμβρίου 2020 20:37

Το Περιστέρι κατάφερε να κερδίσει την Λάρισα με μεγάλη προσπάθεια με αποτέλεσμα ο αγώνας να λήξει στο 82-78. Επίσης το Λαύριο κατάφερε να κερδίσει τον Ηρακλή με μεγάλη διαφορά με το σκορ να λήγει στο 60-77.

Συγκεκριμένα το Περιστέρι φάνηκε να δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λάρισα αλλά στο τέλος έδειξε την δύναμη του και κατάφερε να κερδίσει με τον Ουέμπ να "σφραγίζει" τη νίκη, λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

Αναλυτικά ο αγώνας

Θρίλερ στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Το Περιστέρι και η Λάρισα πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, η οποία κατέληξε με μεγάλη... δυσκολία στα χέρια των γηπεδούχων (82-78). Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε μία οριακή φάση με τον Ουέμπ, που προσπάθησε να διώξει την μπάλα σε βολή του Βασιλόπουλου, με τους διαιτητές να μετρούν την παρέμβαση ως δίποντο. Αξίζει να σημειωθεί πως το ριπλέι δεν ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικό.

Σε κάθε περίπτωση, το Περιστέρι ανέβηκε στο 5-3, έχοντας σε θέση πρωταγωνιστή τον Στίβεν Γκρέι, που μέτρησε 17 πόντους. Καλός στο ντεμπούτο του ο Βαγγέλης Μάντζαρης (12 πόντοι, 4 ασίστ), βοήθησε σημαντικά και ο Γιάννης Μπουρούσης, με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 1-6, ξεχώρισε ο Κώστας Παπαδάκης, με 12 πόντους, 4/4 τρίποντα και 7 ασίστ, ενώ 15 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Τζέιμς Ουέμπ, που, όπως προαναφέραμε, είχε συμμετοχή στην φάση που έκρινε το ματς.

Με πρωταγωνιστές τους Ούεμπ - Σμιθ, η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-23). Το Περιστέρι αντέδρασε στη συνέχεια και οι Γκρέι - Μάντζαρης - Σκορδίλης βοήθησαν στο να περάσει η ομάδα τους μπροστά στο σκορ (35-24, 18'), όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +2 (38-40).

O Μπουρούσης ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και το Περιστέρι ανέλαβε τα ηνία, «χτίζοντας» παράλληλα και διαφορά έξι πόντων (55-49, 26'). Αυτό πάντως δεν κράτησε για πολύ, αφού η Λάρισα έμεινε κοντά στο σκορ (59-58, 30').

Ο Παπαδάκης ισοφάρισε με το τρίτο του τρίποντο (66-66) και τα τελευταία πέντε λεπτά είχαν έντονο τον χαρακτήρα του θρίλερ. Ο νεαρός γκαρντ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (73-76) με δύο λεπτά για την λήξη, όμως λίγο αργότερα απάντησε ο Γκρέι για το 79-78 του Περιστερίου. Ο Σμιθ δέχτηκε τάπα στη συνέχεια από τον Τζόουνς, ο Βασιλόπουλος έβαλε την πρώτη βολή, ο Ουέμπ προσπάθησε να διώξει την μπάλα και η επαφή του μέτρησε από τους διαιτητές ως δίποντο. Εκεί διαμορφώθηκε το 82-78 και τελείωσε το ματς για το Περιστέρι.

Δεκάλεπτα: 19-23, 38-40, 59-58, 82-78