Euroleague: Αδίκησε τον εαυτό του ο Ολυμπιακός

Ήττα στην παράταση από τη Ρεάλ

18 Δεκεμβρίου 2020 23:18

Η Ρεάλ Μαδρίτης έζησε ένα δεύτερο «θρίλερ» στην Ελλάδα και, μετά το «διπλό» στο ΟΑΚΑ έναντι του Παναθηναϊκού, πέρασε και από το ΣΕΦ με 86-82 επί του Ολυμπιακού, σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Οι Ερυθρόλευκοι κόντραραν στα ίσια την ισπανική ομάδα σε ολόκληρο το παιχνίδι, το οποίο πήγε στην παράταση με σκορ 69-69, αφού το τρίποντο του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το «θρίλερ» συνεχίστηκε, όμως μια λάθος πάσα του Μάρτιν για τον Σλούκα 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και με τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ με 82-81, ήταν ουσιαστικά το λάθος που έκρινε το παιχνίδι.

Παρά την ήττα, οι Ερυθρόλευκοι είχαν αρκετούς πρωταγωνιστές. Οι Μάρτιν και ΜακΚίσικ έκαναν μεγάλη εμφάνιση με 18 πόντους έκαστος, όπως και ο Σλούκας με 11 πόντους και 7 ασίστ, αλλά και ο Σπανούλης με 5 πόντους και 5 ασίστ σε 18 λεπτά.

Καθοριστικός για τη Ρεάλ ήταν ο Ταβάρες με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τάπες, ο Λαπροβίτολα είχε 19 πόντους και ο Τόμπκινς 15, ενώ ο Γιούλ μέτρησε 10 πόντους και ένα μεγάλο τρίποντο στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στη Euroleague. Το ρεκόρ του πλέον είναι 7-7 και στις 23 Δεκεμβρίου δοκιμάζεται στην έδρα της Φενέρμπαχτσε.

Το παιχνίδι

Νευρικό ξεκίνημα με πολλά άστοχα σουτ έκαναν οι δύο ομάδες. Χαρακτηριστικόείναι το γεγονός πως στα πρώτα 5 λεπτά είχαν σημειωθεί συνολικά μόλις 9 πόντοι (4-5), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 12-12. Για τον Ολυμπιακό βρήκαν στόχο οι Ζαν-Σαρλ, Έλις, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου, ενώ τη Ρεάλ "κουβάλησε" επιθετικά ο Λαπροβίτολα με δύο τρίποντα.

Ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το 15' (19-19) σκοράροντας σχεδόν αποκλειστικά με βολές. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικό ρυθμό και με 8 αναπάντητους πόντους από Σπανούλη, Μάρτιν, Χάρισον και Έλις ξέφυγε με 27-19. Η αντίδραση της Ρεάλ ήταν άμεση, με τη Βασίλισσα να βελτιώνει αισθητά την άμυνά της και να βρίσκει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό ή με ελεύθερα σουτ. Με σερί 9-0 και τους Γιούλ, Φερνάντεθ, Τόμπκινς να αλλάζουν τον ρυθμό οι Ισπανοί πέρασαν εκ νέου μπροστά με 27-28. Δύο τρίποντα, ένα για κάθε ομάδα από Βεζένκοφ και Γιούλ, διαμόρφωσαν το 30-31 που ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ρεάλ μπήκε με σερί 6-0 στο δεύτερο ημίχρονο για να προηγηθεί 30-37, αλλά οι Σπανούλης, Μάρτιν και ΜακΚίσικ ανέλαβαν δράση. Οι φοβερές συνεργασίες Σπανούλη-Μάρτιν στο pick n' roll έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (36-37) και η ισοφάριση (39-39) ήρθε με τρίποντο του ΜακΚίσικ. Ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά ρυθμό στην επίθεση μέσα από τη δημιουργία του Σπανούλη και τις εκτελέσεις Μάρτιν, ΜακΚίσικ και Ζαν-Σαρλ, για να τρέξει επιμέρους σκορ και να ξεφύγει με 48-41. Η Ρεάλ, όμως, γύρισε... αστραπιαία το παιχνίδι. Οι Κάρολ και Τόμπκινς έκαναν τη διαφορά αποτελώντας μόνιμες απειλές από την περιφέρεια Ταβάρες κυριάρχησε στη ρακέτα. Αρχικά ο Ταβάρες μείωσε σε 48-43 και στη συνέχεια οι Κάρολ και Τόμπκινς μα διαδοχικά τρίποντα μείωσαν σε 51-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Κάρολ και προβάδισμα της Ρεάλ (51-52) ξεκίνησε το τελευταία δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να παίρνουν φόρα και με δύο ακόμα τρίποντα από Τόμπκινς και Λαπροβίτολα να ξεφεύγουν με 53-60. Η επιθετική ενεργοποίηση του Σλούκα βοήθησε τον Ολυμπιακό να επιστρέψει στο παιχνίδι, καθώς οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν 5 σερί πόντους από τον έμπειρο γκαρντ -μετά από καλάθι του ΜακΚίσικ- και μείωσαν σε 61-62. Ο Γιούλ απάντησε αμέσως με τρίποντο (61-65) και με τον Ταβάρες να τα κάνει όλα σε άμυνα και επίθεση οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 63-69 περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, η Ρεάλ έμεινε απόντη στα τελευταία και το φινάλε άνηκε στον Ολυμπιακό. Με τρίποντο ο Σλούκα μείωσε σε 66-69, με 1/2 βολές ο Έλις έκανε το 67-69 και ο Σλούκας ισοφάρισε με ζευγάρι βολών σε 69-69. Στην τελευταία κατοχή του αγώνα ο ΜακΚίσικ έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Σλούκα, που επιχείρησε δύσκολο σουτ για τρεις από τη γωνία και αστόχησε, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Ο Ταβάρες πέτυχε γκολ-φάουλ για το 69-72, με τον ΜακΚίσικ να μειώνει σε 71-72 από ασίστ του Σλούκα και τον Λαπροβίτολα να σημειώνει 4 σερί πόντους για το 71-76. Ο ΜακΚίσικ ευστόχησε σε τρεις βολές (74-76) και ο Μάρτιν πέτυχε γκολ-φάουλ από νέα ασίστ του Σλούκα (77-76). Η απάντηση ήταν άμεση με τρίποντο του Τόμπκινς (77-79), αλλά ο Σλούκας μοίρασε δύο ακόμα ασίστ για τον Μάρτιν, που με συνεχείς πόντους έκανε το 81-79. Ο Γιούλ σημείωσε καθοριστικό τρίποντο για το 81-82 και στην επόμενη κατοχή η συνεργασία Σλούκα-Μάρτιν δεν βγήκε, με τον Αμερικανό να κάνει λάθος πάσα και να χαρίζει την κατοχή στη Ρεάλ. Ο Λαπροβίτολα είχε 2/2 βολές (81-84), ο Σλούκας είχε 1/2 (82-84) και ο Λαπροβίτολα "σφράγισε" τη νίκη της Ρεάλ με 2/2 βολές για το τελικό 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69, 82-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Σπανούλης 5 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 4 (1/7 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/7 σουτ), Αμπάλντε 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Γιουλ 10 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/43 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 20/24 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 15/32 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 18 λάθη

Πηγή: Sportdog.gr