Eurocup: Βαριά ήττα του Προμηθέα από τη Ναντέρ

Άντεξε ένα δεκάλεπτο

8 Δεκεμβρίου 2020 23:42

Ένα δεκάλεπτο άντεξε ο Προμηθέας Πάτρας στη Γαλλία, καθώς ηττήθηκε από τη Ναντέρ με 91-70 για το θεσμό του Eurocup. Οι Πατρινοί στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν και γνώρισαν βαριά ήττα. Ενώ, την προηγούμενη αγωνιστική είχε λυγίσει και από την Τρέντο.

Η Ναντέρ ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 6-0, αλλά ο Προμηθέας απάντησε άμεσα και μείωσε στον έναν πόντο με δικό του σερί (6-5). Ο Μίλερ ήταν πρωταγωνιστής για την ομάδα της Πάτρας, καθώς με πέντε πόντους ηγούνταν επιθετικά των φιλοξενούμενων (9-9).

O Προμηθέας βρήκε λύσεις επιθετικά και με τρίποντο του Αγραβάνη προηγήθηκε με 14-11, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα (14-14). Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής συνέχισε να σκοράρει και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (19-21).

To ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (25-27). Ο Μίλερ ήταν κορυφαίος για τους Πατρινούς, αλλά ο Ουόρεν έκανε μεγάλη ζημιά στον Προμηθέα και με εννιά πόντους έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (39-32). Οι Γάλλοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και κράτησαν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-38).

Ο Προμηθέας Πάτρας μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο τη μείωση του σκορ και την ανατροπή. Η Ναντέρ, όμως, δεν είχε τέτοια διάθεση και κράτησε σε απόσταση τους παίκτες του Μάκη Γιατρά (54-45). Tα επιθετικά προβλήματα των Πατρινών συνεχίστηκαν και παρότι ο Μίλερ έκανε φιλότιμες προσπάθειες, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν και να διεκδικήσουν κάτι από το ματς (69-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Προμηθέας έδειξε ανήμπορος να αντιδράσει και η Ναντέρ κράταγε εύκολα το προβάδισμα της. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 20 πόντους κάποια στιγμή (84-64) και τελικά οι Γάλλοι πήραν τη νίκη με 91-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 49-38, 69-54, 91-70

Ναντέρ (Ντοναντό): Μπερχανεμεσκέλ 21 (4), Φορτάς, Φεβριέρ 4, Μπουκέτ 4, Κορντινιέρ 10 (2), Κάμπα 8, Κόνκλιν 20, Ουεμπανιάμα, Στόουν 15 (3), Ουόρεν 9 (1)

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 7, Λούντζης 5, Τζέιμς, Αγραβάνης 11 (1), Γκάρετ 9 (1), Φαγιέ 4, Χριστοδούλου 6, Μάντζαρης 7 (8ριμπ., 7ασ.), Μίλερ 16 (1), Ραντίσεβιτς 3 (1), Μαντζούκας 2, Τανούλης

Πηγή: sportdog.gr