Basket League: Με ευκολία "πέρασε" από πάνω ο Κολοσσός

Ο αγώνας έληξε 90-64

5 Δεκεμβρίου 2020 19:27
Basket League: Με ευκολία

Η Λάρισα δεν κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου με αποτέλεσμα να χάσει με διαφορά πάνω από 20 πόντους. Επίσης στον Ολυμπιακό ο Γιώργος Πρίντεζης δεν εμφανίστηκε στην προπόνηση της ομάδας.

Συγκεκριμένα ο Κολοσσός Ρόδου σε αντίθεση με την Λάρισα είχε αγωνιστικό ρυθμό και το εκμεταλλεύτηκε φθάνοντας σε μία άνετη επικράτηση με 90-64 για την 6η αγωνιστική της Basket League. Οι Ροδίτες πέτυχαν μία Λάρισα, η οποία είχε μείνει χωρίς παιχνίδι από τις 31 Οκτωβρίου, επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο ήττες και ανέβηκαν στο 2-4, την ώρα που οι Θεσσαλοί είναι στο 0-3.

Ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε και κέρδισε τη Λάρισα εύκολα.

Για τους νικητές, 18 πόντους και 8 ριμπάουντ σημείωσε ο Κερέμ Καντέρ. 17 πόντους και 7 ασίστ είχε ο Ντόμινικ Άρτις, ενώ 14 πόντους πέτυχε ο Μιχάιλο Άντριτς. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Τζέιμς Ουέμπ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. 11 πόντους, όσους και ο Τζέρι Σμιθ, είχε ο Μπράντον Ρας, ο οποίος μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο ματς και από νωρίς μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, χάρη στην μεγάλη ευστοχία του. Συγκεκριμένα, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 21-11 στο 7ο λεπτό, έχοντας 9/11 σουτ εντός παιδιάς μέχρι εκείνο το σημείο.

Η Λάρισα ηττήθηκε με διαφορά πάνω από 20 πόντους ενάντια στο Κολοσσό Ρόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Θεσσαλοί βρήκαν ρυθμό, βελτίωσαν τα ποσοστά τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και κατάφεραν με την λήξη του πρώτο μέρους να μειώσουν στους πέντε την διαφορά (45-40). Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν παρόμοιο με το πρώτο. Ο Κολοσσός ήταν κυρίαρχος απέναντι σε μία κακή επιθετικά Λάρισα και με ένα επιμέρους σκορ 21-11 έφθασε στο +15.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν από νωρίς να κλειδώσουν τη νίκη, αφού πήγαν τη διαφορά μέχρι και στους 26 πόντους (88-62) 2:17 πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-40, 66-51, 90-64.