Euroleague: Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός 97-73: Βαριά ήττα για τους "πράσινους"

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε το χειρότερο φετινό του παιχνίδι μένοντας έτσι στις τρεις νίκες μετά από 10 ματς στην EuroLeague

1 Δεκεμβρίου 2020 23:59
Euroleague: Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός 97-73: Βαριά ήττα για τους

Μπορεί να είχε καλή ψυχολογία και να έμοιαζε έτοιμος ο Παναθηναϊκός για το εξ αναβολής παιχνίδι κόντρα στην Βιλερμπάν, αλλά όπως αποδείχθηκε πήγε για μαλλί και βγήκε... κουρεμένος!

Όχι μόνο δεν διεκδίκησε τη νίκη, όχι μόνο δεν ήταν ανταγωνιστικός, αλλά γνώρισε βαριά ήττα από την γαλλική ομάδα με 97-73, με την οποία κάνει πισωγύρισμα μετά το ματς με την Μπάγερν.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν το χειρότερο παιχνίδι τους τη φετινή σεζόν, αφού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά... κατέρρευσαν μετά και τα συνεχόμενα τρίποντα των γηπεδούχων. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Βιλερμπάν τελείωσε το ματς έχοντας 17/24 τρίποντα, αριθμός που ρίχνει εύκολα στο καναβάτσο οποιαδήποτε ομάδα.

Το έκανε απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 13/21 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα, το επανέλαβε μερικά 24ωρα αργότερα κόντρα στον κάκιστο Παναθηναϊκό.

Αν μη τι άλλο πρόκειται για ένα ματς το οποίο θέλουν να ξεχάσουν άμεσα στο «τριφύλλι», πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που ακολουθεί σε δύο μέρες η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο την ερχόμενη Πέμπτη (3/12, 21:45). Φυσικά κανένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν ξεχώρισε (εξαίρεση αποτελεί ο Παπαγιάννης που ήταν θετικός και προσπάθησε περισσότερο), ούτε στην επίθεση, αλλά ούτε και στην άμυνα.

Όσο καλά και αν προσπάθησε να ξεκινήσει το ματς ο Παναθηναϊκός, όσο καλές άμυνες και αν «έβγαλε» στο πρώτο πεντάλεπτο, στην επίθεση δεν μπόρεσε να τις εξαργυρώσει. Και όσο η αστοχία αποτελούσε το μόνιμο πρόβλημα των «πρασίνων» άλλο τόσο η Βιλερμπάν έπαιρνε... ψυχολογία με δύο εύστοχα σουτ από την περιφέρεια.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ντίνος Μήτογλου αποτελούσε τη μοναδική αξιόπιστη λύση του «τριφυλλιού» έχοντας ξεκινήσει με επτά γρήγορους πόντους για το 10-12 της ελληνικής ομάδας, αλλά από εκεί και πέρα, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στη μεριά των γηπεδούχων.

Με 10-5 στο τελευταίο τρίλεπτο πήρε τα ηνία στο σκορ (20-17) με τη λήξη της α' περιόδου και έκτοτε άρχισε ο... κατήφορος στο «Astroballe». Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ πετούσαν... βότσαλα στον ωκεανό, ενώ την ίδια ώρα είχε «χαλάσει» το μυαλό των παικτών του Παναθηναϊκού οι οποίοι θύμιζαν... Μπάγερν Μονάχου του πρώτου 15λεπτου στο ΟΑΚΑ.

Η Βιλερμπάν είχε 6/6 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ και στο +18 (44-26) με επιμέρους 21-7 από το 23-19 που ήταν και η τελευταία φορά που το «τριφύλλι» είχε επαφή με το σκορ.

Η διαφορά στα ποσοστά ήταν χαώδης στο πρώτο ημίχρονο (44-30). Η Βιλερμπάν είχε 7/14 δίποντα και 10/13 τρίποντα (!!!) χωρίς να «εκτελέσει» καμία βολή, ενώ είχε και 9 λάθη!

Ο Χάουαρντ ήταν ο κύριος εκφραστής με 3/3 τρίποντα και 1/1 δίποντο, ενώ 3/4 τρίποντα είχε και ο Κόουλ. Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού δεν ήταν ούτε τα ριμπάουντ (17-17), ούτε τα λάθη (4) αλλά τα κάκιστα ποσοστά εντός παιδιάς με 8/22 δίποντα και 3/14 τρίποντα, όπερ και σημαίνει 11/36 στο σύνολο. Δηλαδή ποσοστό 30% έναντι 63% που είχε η γαλλική ομάδα.

Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να ρίξει την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους χάρη σ' ένα γρήγορο 5-0 με την έναρξη της 3ης περιόδου για το 44-35. Έκτοτε έχασε κάθε επαφή με το σκορ. Η Βιλερμπάν πάτησε και πάλι το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους 17-2 (!!!)

Εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +24 για το 61-37 ενώ το δεκάλεπτο έληξε στο +17 για τους γηπεδούχους (68-51). Μέχρι το 30' η Βιλερμπάν είχε 13/18 ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 4/20 και τον Νέντοβιτς με 0/7!!!

Ουσιαστικά η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό αφού δεν είχε ούτε την ψυχολογία, αλλά ούτε και την ενέργεια για να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73

Πηγή: gazzetta.gr