Basket League: Έκανε σεφτέ με Λαύριο ο Κολοσσός! (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις

14 Νοεμβρίου 2020 19:23
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός που επικράτησε με 77-62 επί του Λαυρίου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Ενώ, χθες ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Εφές για το θεσμό της Euroleague.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε ποσοστά πάνω από 70% στα δίποντα, αλλά και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καντέρ, ο οποίος άγγιξε το ντάμπλ νταμπλ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και τον Άντριτς, ο οποίος είχε 15 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ το οποίο ήταν 8-6 στο πεντάλεπτο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην συνέχεια και με ένα σερί 8-0 πήρε προβάδισμα 6 πόντων με τρίποντο του Ντέιβις (8-14). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με πέντε συνεχόμενους πόντους μειώνοντας στον πόντο (13-14) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 22-20 υπέρ του Λαυρίου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Λεγκίκα και Κάρτερ πήγαν και πάλι στο +8 (20-28), με τους γηπεδούχους να ροκανίζουν την διαφορά, η οποία έφτασε στο καλάθι με καλάθι του Καντέρ (28-30). Στα τελευταία λεπτά το πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα θεαματικό με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά βούληση, και τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ στο φινάλε (38-39).

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα της επανάληψης απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, με σκληρά μαρκαρίσματα και τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ και τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με τρίποντο του Καντέρ στο 25’ (50-48). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 4 πόντους (52-48) με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να τρέχει ένα σερί 4-0 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (52-52). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της περιόδου που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 5 (59-54).

Ο Κολοσσός διεύρυνε κι άλλο την διαφορά του στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τους Άντριτς και Γκόινς να την φτάνουν σε διψήφια επίπεδα (64-54), βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Το Λαύριο κατάφερε να μειώσει στους 8, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και να μην επιτρέπουν στον αντίπαλο να ξαναμπεί στο παιχνίδι φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 59-54, 77-62

Πηγή: sportdog.gr