Basket League: Εντυπωσιακό για ακόμη μία φορά το Μεσολόγγι - "Εξουδετέρωσε" και τον Ιωνικό

79-66 το τελικό σκορ

7 Νοεμβρίου 2020 20:05
Basket League: Εντυπωσιακό για ακόμη μία φορά το Μεσολόγγι -

O Xαρίλαος Τρικούπης συνεχίζει να εντυπωσιάζει στη φετινή Basket League. Η ομάδα του Μεσολογγίου πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε του Ιωνικού με 79-66 και έκανε το 3/3 στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού προηγήθηκε με 11 πόντους, αλλά οι εκπληκτικοί γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς. Ενώ λίγες ημέρες πριν "σάρωσε" και τον Κολοσσό.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες στο ξεκίνημα του ματς και πέτυχαν τέσσερα σερί τρίποντα (6-6). Η ευστοχία συνεχίστηκε και το ένα καλάθι διαδεχόταν το άλλο (10-10). Ο Φιτζπάτρικ σ΄ακόμη ένα ματς ήταν εξαιρετικός και με εφτά γρήγορους πόντους δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Μεσολογγίου, όμως, έβρισκε λύσεις στην επίθεση και με 6/8 σουτ και 5 ασίστ κατάφερνε να έχει τα ηνία του σκορ (15-14). Στη συνέχεια ο ρυθμός δεν ήταν το ίδιο καλός, αλλά το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν αρκετά υψηλό (23-20).

Ο Ιωνικός μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (23-28). Το κρεσέντο της ομάδας του Στέργιου Κουφού συνεχίστηκε και με ακόμη ένα τρίποντο από τον Τολιόπουλο προηγήθηκε με 31-23. Ο Χαρίλαος Τρικούπης είχε κολλήσει επιθετικά, ενώ ούτε στην άμυνα ήταν καλός. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με καλάθι του Σμιθ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-39). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο φινάλε του ημιχρόνου και με δικό τους σερί έριξαν τη διαφορά στους εφτά πόντους (36-43) πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, αλλά ο Φιτζπάτρικ έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του (40-45). Ο Χαρίλαος Τρικούπης τελικά έκανε την ανατροπή έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αγραβάνη, που με 15 πόντους έκανε μεγάλη ζημιά. Ο Ιωνικός δεν παράτησε όπως ήταν φυσικό το ματς και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 59-56.

Ο Ιωνικός στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν σαν να μην κατέβηκε! Ο Χαρίλαος Τρικούπης έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση, με τους φιλοξενουμένους να μην πατούν καλά. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου φυσικά και το εκμεταλλεύτηκαν και όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα τους, αλλά το διεύρυναν για πρώτη φορά στους 12 πόντους (73-61).

Ο Χαρίλαος κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη με 79-66 και έκανε το 3/3 στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Γκριν 24 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Φέργκιουσον 5 (1/4 τρίποντα), Αγραβάνης 20 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αμάρντι 4 (1/8 σουτ, 12 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (7/11 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Μάθις.

Ιωνικός (Κουφός): Σμιθ 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 λάθη), Πρίτζετ, Φιτσπάτρικ 16 (5/8 δίποντα, 2/9 τρόποντα, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 14 (0/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χουγκάζ 11 (3/10 σουτ, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάισλοφτ, Πετρόπουλος 7 (2/5 τρίποντα), Χάμοντς, Χόλογουελ 2.