Euroleague: "Καθάρισε" η ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ - Πάλεψε αλλά λύγισε στο φινάλε ο Παναθηναϊκός (Video)

Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα

6 Νοεμβρίου 2020 23:45
Euroleague:
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Ο λαβωμένος από απουσίες (Μπέντιλ, Όγκαστ, Βουγιούκας) Παναθηναϊκός κόντραρε την ΤΣΣΚΑ για 30 λεπτά, αλλά η κάκιστη τελευταία περίοδος που πραγματοποίησε τον καταδίκασε σε ήττα με 89-83 για την Eurolegue.

Οι Πράσινοι κυνήγησαν μια μεγάλη ανατροπή, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 18 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (52-53) στο 25'. Ωστόσο, στο τελευταίο διάστημα του αγώνα δεν τα πήγαν καθόλου καλά σε επίθεση και άμυνα, χάρισαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και επέτρεψαν στους Ρώσους να φτάσουν στη νίκη.

Ο Νέντοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Τριφυλλιού με 19 πόντους, όμως μόλις 3 από αυτούς σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Καλή εμφάνιση έκαναν οι Παπαπέτρου (13π.), Ουάιτ (11π.), Παπαγιάννης (10π.), ενώ σημαντικές βοήθειες στην επίθεση έδωσε και ο Μποχωρίδης με 10 πόντους.

Από την ΤΣΣΚΑ, ο Κλάιμπερν είχε 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Χίλιαρντ και 10 ο Τζέιμς.

Οι Πράσινοι υποχώρησαν στο 2-3 στη Euroleague και στις 13 Νοεμβρίου υποδέχονται την Αναντουλού Εφές στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ άσχημα στο παρκέ, πετυχαίνοντας μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς στα πρώτα τέσσερα λεπτά, ενώ η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε "ζεστή" από τη γραμμή του τριπόντου. Ειδικότερα ο Χίλιαρντ ήταν... καυτός και με τρία τρίποντα στα πρώτα λεπτά βοήθησε τους Ρώσους να ξεφύγουν με 3-12, ενώ στη συνέχεια ένα ακόμα τρίποντο του Τζέιμς ανέβασε το σκορ στο 5-18. Οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση βελτιώνοντας αφενός την άμυνά τους και αφετέρου την κυκλοφορίας της μπάλας στην επίθεση. Έτσι βρήκαν ρυθμό και άρχισαν να "ροκανίζουν" τη διαφορά. Οι περιφερειακοί του Τριφυλλιού "τάισαν" εξαιρετικά τον Παπαγιάννη στη ρακέτα, με τον Έλληνα σέντερ να δίνει πολλές λύσεις στο σκοράρισμα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Μήτογλου και Παπαπέτρου. Με τρίποντο του Μποχωρίδη ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο καλάθι (20-22), ενώ με 4 σερί πόντους του Νέντοβιτς συμπλήρωσε επιμέρους σκορ 19-6 και ισοφάρισε σε 24-24 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το ξεκίνημα του Τριφυλλιού στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο, με άσχημες επιλογές στην επίθεση και αστοχία στο σουτ. Αντιθέτως, η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να... πυροβολεί (9/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και με τους Χίλιαρντ, Τζέιμς, Κλάιμπερν να κάνουν μεγάλη ζημιά ξέφυγε πάλι στο σκορ. Με επιμέρους σκορ 25-7 οι Ρώσοι έφτασαν να προηγούνται με 18 πόντους (31-49) στο 15'. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ξανά, επιτρέποντας στην ΤΣΣΚΑ να πετύχει μόνο δύο πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επίθεση, ο Νεμάνια Νέντοβιτς έπαιζε... μόνος του και με συνεχείς πόντους (16 στο ημίχρονο με 5/7 σουτ και 3/4 τρίποντα) ήταν αυτός που έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο στο ημίχρονο (42-51).

Ο Παναθηναϊκός έπειξε καταταπληκτική άμυνα και στην αρχή του δευτέρου μέρους, καθώς δέχθηκε μόλις 2 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Με τους Παπαπέτρου και Φόστερ να πετυχαίνουν μεγάλα τρίποντα, οι Πράσινοι επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν στον πόντο (52-53) στο 25'. Σε εκείνο το σημείο οι Πράσινοι "κόλλησαν" επιθετικά, με την ΤΣΣΚΑ από την πλευρά της να στοχεύει στη ρακέτα, να κερδίζει αρκετές βολές και με τον τρόπο αυτό να παίρνει μια ανάσα στο σκορ με 8-0 (52-60). Ο Φόστερ "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟ με καλάθι, αλλά ο Στρέλνιεκς απάντησε άμεσα με τρίποντο (54-63). Τέσσερις πόντοι από Φόστερ-Μήτογλου και ένα κάρφωμα του Μπολομπόι διαμόρφωσαν το 58-65, με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στην αρχή της 4ης περιόδου θύμιζε... αφύλακτη διάβαση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΤΣΣΚΑ για να πετύχει συνεχή καλάθια στη ρακέτα και με σερί 8-0 να ξεφύγει με 58-73. Οι Πράσινοι είχαν ένα... βουνό να ανέβουν και πολύ λίγο χρόνο στη διάθεσή τους. Δεν έβρισκαν όμως λύσεις στην επίθεση, ειδικά από τη στιγμή που ο Ιτούδης μπλόκαρε τον Νέντοβιτς, βάζοντας πάνω του τον Κλάιμπερν στην άμυνα. Ένα τρίποντο-μαχαιριά του Χάκετ έστειλε την ΤΣΣΚΑ στο +16 (62-78) στο 34'. Μποχωρίδης και Ουάιτ βοήθησαν το Τριφύλλι να μειώσε στους 9 (74-83) στο 38'. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους 6 (81-87) περίπου 40" πριν το φινάλε, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το... θαύμα και ηττήθηκε με 83-89.

Διαιτητές: Ράντοβιτς - Πατέρνικο - Σέμες.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ: Μπολομπόι 6 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρέλνιεκς 9 (2), Φόγτκμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6 (6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 20/43 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

ΤΣΣΚΑ: 16/32 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 21/28 βολές, 38 ριμπάουντ (25+13), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Πηγή: sportdog.gr