Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024

Euroleague: Απόδραση από την Αγία Πετρούπολη για τον Ολυμπιακό

Τεράστια νίκη επί της Ζενίτ

5 Νοεμβρίου 2020 21:15

Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, είδε τον κόπο του να κοντεύει να χαραμιστεί στη συνέχεια, αλλά σε κάθε περίπτωση κατάφερε να αποδράσει από την Αγία Πετρούπολη με το 75-66 επί της Ζενίτ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σε μεγάλη βραδιά τον Χασάν Μάρτιν που τελείωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ καθοριστικοί στα τελευταία λεπτά όταν οι Ρώσοι έφτασαν και στο -3, ήταν οι Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ!

Με τη νίκη αυτή οι Πειραιώτες έφτασαν σε ρεκόρ 4-3 στη Euroleague και… ρέφαραν κάποια από τις εντός έδρας ήττες τους, όπως η προηγούμενη με την Εφές, ενώ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που έπαιζε για 40 λεπτά χωρίς κάποιο σχέδιο και στηριζόμενη αποκλειστικά στα τρίποντα, έχασε για πρώτη φορά φέτος στο γήπεδό της.

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο έδειξε ωριμότητα στο παιχνίδι του και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 5 πόντους (9-14 στο 5’). Η ομάδα του Πειραιά ευτύχησε να βλέπει το δίδυμο Σλούκα – Μάρτιν να συνεργάζεται άψογα. Ο Έλληνας γκαρντ δημιουργούσε και ο σέντερ εκτελούσε με απόλυτη ακρίβεια, βάζοντας σε κάθε φάση δύσκολα στην άμυνα των Ρώσων.

Παράλληλα, η περιφέρεια ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα από τους Τζέκινγκς, Σλούκα και Παπανικολάου, γεγονός που έδινε στον Ολυμπιακό το ζητούμενο του σκοραρίσματος. Αν οι παίκτες του Μπαρτζώκα περιόριζαν και τα λάθη τους (είχαν έξι στο πρώτο δεκάλεπτο) και αν έβρισκαν ένα αντίδοτο για τον Χόλινς ο οποίος είχε πάρει «φωτιά» με 4/4 τρίποντα, τα πράγματα θα ήταν ακόμα πιο ευνοϊκά για τον Ολυμπιακό, που τελικά είδε τους Ρώσους να προσπερνούν με 20-19 και να κλείνουν με αυτό το σκορ την περίοδο.

Όπως και τελικά συνέβη! Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν εξαιρετικά στο πίσω μέρος του γηπέδου αποδιοργανώνοντας την Ζενίτ. Ήταν τέτοια η αδυναμία των Ρώσων να βρουν το καλάθι της ομάδας του Πειραιά, που είναι χαρακτηριστικό ότι τέλειωσαν με μόλις επτά πόντους το δεκάλεπτο!

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να κυριαρχεί και επιθετικά. Ο Έλις με 4 συνεχόμενους πόντους έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (22-23), ο Ρίβερς πέτυχε ένα τρίποντο για το 25-23 και έκτοτε ο Ολυμπιακός άνοιξε το… γκάζι και εξαφανίστηκε. Βεζένκοφ και Πρίντεζης αγωνίζονταν στην ίδια πεντάδα και ο Ολυμπιακός είχε ένα πιο ευέλικτο σχήμα, γεγονός που έφερε τη Ζενίτ σε μεγάλη αμηχανία. Στο 19’ το σκορ ήταν στο +10 για τον Ολυμπιακό (27-37). Ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 27-41.

Με την ίδια φόρα έτρεξε και στην γ’ περίοδο ο Ολυμπιακός που πλέον έδειχνε ότι είχε βρει τον τρόπο να περάσει ένα ήσυχο βράδυ. Η Ζενίτ έφτασε στο -8 (36-44), όμως ο Ολυμπιακός με τους Ζαν Σαρλ και Μάρτιν πήγε τη διαφορά στο +15 (36-51). Το νερό έδειχνε να έχει μπει στο αυλάκι. Η Ζενίτ αδυνατούσε να επιστρέψει, η γ’ περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό στο +15 (43-58).

Όμως η Ζενίτ δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Οι παίκτες του Πασκουάλ μπήκαν αποφασισμένοι να μην πέσουν αμαχητί και με επί μέρους σκορ 14-5 μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της νίκης και έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες που πλέον έπαιζαν αγχωμένα και δεν έβρισκαν απαντήσεις στη «ζώνη» του ισπανού προπονητή. Η Ζενίτ έφερε τον αγώνα στο 60-63 με τον Μπάρον να αναλαμβάνει να οδηγήσει τους συμπαίκτες του, όμως ο Βεζένκοφ απάντησε με τρίποντο και στη συνέχεια ο Μακίσικ με ένα εκπληκτικό κάρφωμα έκανε το 68-60 ανακτώντας την ψυχολογία και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ (66-75) αδικεί τον Ολυμπιακό, ο οποίος αν δεν χαλάρωνε στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, θα έφευγε με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά από τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/6 τρίποντα, Πάνγκος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 λάθος), Χόλινς 12 (4/10 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 13 (3), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 7 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 6

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 7 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζένκινς 3 (1), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Πηγή: Sportdog.gr