Eurocup: Έπεσε μαχόμενος ο Προμηθέας

Ήττα από την Γκραν Κανάρια

5 Νοεμβρίου 2020 00:34

Ο Προμηθέας εξαναγκάστηκε από την απαράδεκτη απόφαση της Euroleague να ταξιδέψει στην Ισπανία, έδωσε τεράστια «μάχη» με τους νεαρούς του παίκτες, αλλά τελικά ηττήθηκε με 98-83 από την ισχυρή Γκραν Κανάρια.

«Μαγικό βράδυ» από τον 17χρονο Μαντζούκα με 24 πόντους και 6/6 τρίποντα, ενώ καλή εικόνα είχαν και οι δύο συνομήλικοί του Μπαζίνας (7π.) και Τανούλης (6π.).

Επίσης, περίπου 15 λεπτά αγωνίστηκε ο 15χρονος Βασιλείου. Από ‘κει και πέρα, ο Ραντίτσεβιτς σημείωσε 16π. απέναντι στην πρώην ομάδα του, αλλά στο 34’ αποχώρησε τραυματίας. Από τους «μεγάλους», ξεχώρισε ο Μάντζαρης με 13π. και 5 ασίστ.

Με τη δεύτερή της νίκη κόντρα στον Προμηθέα, η ισπανική ομάδα ανέβηκε στο 4-1 στο Eurocup και εκμεταλλευόμενη τη λειψανδρία των Πατρινών πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ μέτρησε και 19/43 τρίποντα.

Κορυφαίος ήταν ο Οκόγε με 25 πόντους, με τον Ντίμσα να είχε 17π. και τον Κοστέλο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 16π. και 10 ριμπάουντ.

Οι πολλές απουσίες που μετρούσε ο Προμηθέας τον ανάγκασαν να μπει χαλαρός στο παιχνίδι, βασιζόμενος περισσότερο στην επίθεση (16-17). Ο ρυθμός του αγώνα παρέμενε πολύ υψηλός, αφού οι άμυνες είχαν πάει… περίπατο, αλλά η Γκραν Κανάρια έγινε ακόμη πιο αποτελεσματική έξω από τα 6,75μ., κάνοντας ένα 11-0 και ξεφεύγοντας στο +9 (30-21), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι Πατρινοί πίεσαν –όσο μπορούσαν- στην άμυνα και με το τρίποντο του Μάντζαρη έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -6 (30-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ο Μαντζούκας και μόνος του έριξε τη διαφορά στον πόντο (30-29). Μάλιστα, ο νεαρός φόργουορντ συνέχισε να ήταν το ίδιο «καυτός» και έχοντας βοήθεια από τον επίσης καλό Μάντζαρη, οι Πατρινοί πήγαν στο +6 (37-43), στο 14’. Λόγω των πολλών απουσιών, η ομάδα του Γιατρά άρχισε να «πληγώνεται» στο αμυντικό ριμπάουντ κυρίως από τον Γουάιλι, αλλά ο καλός επιθετικός ρυθμός την κρατούσε μπροστά (44-49). Στα εναπομείναντα λεπτά, επέστρεψε στο παρκέ για τους γηπεδούχους ο Οκόγε, ο οποίος διαμόρφωσε το 51-52 του πρώτου ημιχρόνου.

Με Μαντζούκα και Ραντίτσεβιτς, ο Προμηθέας κρατούνταν μπροστά (52-57), μέχρι το 22’, με τον Οκόγε εκεί να σπρώχνει την Γκραν Κανάρια σε ένα 8-0 (60-57). Το τρίποντο του Μαντζούκα έκοψε το σερί των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν ξανά το προβάδισμα, με τους Πατρινούς όμως να αρνούνταν να… παραδοθούν (68-65), μέχρι το 26’. Οι Ισπανοί δεν είχαν… σταματημό έξω από τα 6,75μ., με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +10 (75-65), ωστόσο οι Μαντζούκας και Τανούλης μείωσαν στο -4 (76-72), με το τρίποντο του Φεράρι να κάνει το 79-72 της τρίτης περιόδου.

Η κούραση έκανε τα σημάδια της για τον Προμηθέα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με την Γκραν Κανάρια να ξεφεύγει στο +14 (89-75), στο 33’. Όπως είναι φυσικό, από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ισπανική ομάδα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 51-52, 79-72, 98-83

Πηγή: Sportdog.gr