Basket League: Ασταμάτητη η ΑΕΚ - Έκανε... πλάκα με τη Λάρισα (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

31 Οκτωβρίου 2020 21:57
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

Το δύο στα δύο στην φετινή Basket League έκανε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 87-68 επί της Λάρισας στο κλειστό «Νίκος Γκάλης». Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δημιούργησε διψήφια διαφορά από την αρχή της αναμέτρησης, και αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 4 στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ψύχραιμη στην τέταρτη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Γιανίκ Μορέιρα (20 πόντους, 6 ριμπάουντ) έφτασαν στην νίκη. Νωρίτερα το Περιστέρι επικράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού.

Πολύ δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι «Κιτρινόμαυροι» με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι ζεστός και να πετυχαίνει 8 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο για να δώσει διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (14-4). Η ΑΕΚ πήγε στο +13 με τον Χρυσικόπουλο (20-7) λίγο αργότερα, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μαζέψου την διαφορά μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδάκη και καλάθι του Μπράουν (20-15). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακτήσουν διψήφια διαφορά με συνεχόμενες βολές του Μορέιρα για το 26-15 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν την Ένωση, καταφέρνοντας να μειώσουν στους 7 πόντους μετά από καλάθι του Γουέμπ (31-24). Μορέιρα και Χρυσικόπουλος με συνεχόμενους πόντους όχι μόνο απάντησαν, αλλά έδωσαν την μέγιστη διαφορά14 πόντων για την ΑΕΚ (42-28). ΟΙ φιλοξενούμενοι μείωσαν με τους Γουέμπ και Παπαδάκη στο 45-35 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν και την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις διατηρώντας την διαφορά στα ίδια επίπεδα. Οι Θεσσαλοί έφτασαν στο -4 τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ρας (54-58). Ο Λοτζέσκι με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι διαμόρφωσε το 63-56.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ θέλησε να ψάξει τον Μορέιρα στο ζωγραφιστό και είχε αποτέλεσμα καθώς ο ψηλός της με 8 συνεχόμενους πόντους ανέβασε την διαφορά στους 13 για την ομάδα του (73-60) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Οι θεσσαλοί δεν κατάφεραν να επανέλθουν στην διεκδίκηση της νίκης για να έρθει το τελικό 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κατσίβελης 2 (4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαυροειδής 10, Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μορέιρα 20 (7/10 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Ματσιούλις 3 (1), Γιάνκοβιτς, Ζήσης 4 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Γόντικας, Γκίκας 3 (1/7 σουτ), Λοτζέσκι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Λάρισα (Γαβριήλ): Γουέμπ 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρας 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κώττας, Σμιθ 6 (1), Μούρτος 11 (1), Μόσιαλος, Μπράουν 10 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Γκούντγουιν 14 (8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τσιούλκας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2).

Πηγή: sportdog.gr