Basket League: Δύο στα δύο το Περιστέρι - Πήρε "διπλό" μέσα στον Ιωνικό (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις

31 Οκτωβρίου 2020 20:53
Basket League: Δύο στα δύο το Περιστέρι - Πήρε
Από Γιάννης Κυριακόπουλος

To δύο στα δύο την φετινή Basket League έκανε το Περιστέρι επικρατώντας εκτός έδρας επί του Ιωνικού με 75-80 στο τελευταίο παιχνίδι των ηττημένων στο «Σοφία Μπεφόν». Η ομάδα του Στέργιου Κουφού κατάφερε να επιστρέψει από το -16, ωστόσο τα χαμένα ριμπάουντ και οι βιαστικές επιθέσεις κόστισαν με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα. Ενώ, λίγο νωρίτερα το Μεσολόγγι πέρασε από την Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό.

Αρκετά αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενουμένους να καταφέρνουν να προηγηθούν με 5 πόντους με τρίποντο του Γκρέι στο τέταρτο λεπτό (5-10), και τον Σμιθ να απαντάει δύο λεπτά αργότερα μειώνοντας στο καλάθι (10-12). Στην συνέχεια οι άμυνες κυριάρχησαν με τις δύο ομάδες να μένουν για τρία λεπτά χωρίς καλάθι εντός παιδιάς. Ο Βασιλόπουλος έδωσε τέλος στην επιθετική ανομβρία στο τελευταίο λεπτό (12-17) με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 14-19.

Οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανέβασαν στροφές και με 6 σερί πόντους του Μακλίν πήγαν την διαφορά στους 11 πόντους (14-25). Στην συνέχεια οι παίκτες του Περιστερίου έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 8-0 μειώνοντας στους 3 (22-25), με τον Παπανικολόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 8 με τους Μακλίν και Αθηναίου (22-30), ενώ λίγο αργότερα πήγαν την διαφορά στους 12 με φοβερό τρίποντο και φάουλ του Γιάννη Αθηναίου (24-36), με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα μέχρι το ημίχρονο (28-40).

Αρκετά νωχελικά μπήκαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο και τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 10 με βολές του Τζόουνς (33-43). Οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν να μειώσουν και άλλο την διαφορά μέσα από την άμυνα τους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν λύσεις με τον Πέτεγουεϊ να κάνει το +15 για την ομάδα του (36-51).

Η άμυνα της ομάδας του Ιωνικού απέδωσε καρπούς στο φινάλε του δεκαλέπτου, όταν με συνεχόμενους πόντους του Τολιόπουλου η διαφορά έπεσε στους 7 (46-53). Μάλιστα, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ μείωσε στους 5 στο φινάλε της περίοδο με όμορφη διείσδυση και λέι απ για το 48-53.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα πολύ μεγάλο come back στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τους Χουγκάζ και Ζέισλοφ να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα (53-53). Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε συναρπαστικό με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με ξεφύγουν και πάλι και να τα καταφέρουν με τον Γκρέι να πηγαίνει την διαφορά στους 7 πόντους (63-70).

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο έχασαν κρίσιμα ριμπάουντ, με το Περιστέρι να παίζει και με τον χρόνο για να δυσκολέψει ακόμα περισσότερο το έργο του Ιωνικού. Ο Σμίθ με καλάθι και φάουλ μείωσε στους 4 (71-75) με το παιχνίδι να οδηγείται στην ρώσικη ρουλέτα των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα και τον Γκρέι να είναι ψύχραιμος για το τελικό 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-40, 48-53, 75-80

Ιωνικός (Κουφός): Σμιθ 17 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρίτζετ 2, Φιτζπάτρικ 7 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 20 (8/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ζάισλοφτ 9 (3/5 τρίποντα), Πετρόπουλος, Βλάχος, Χόλογουελ 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πέτεγουεϊ 8 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 6, Τζόουνς 11 (4/5 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκρέι 18 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Αθηναίου 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράμπελας, ΜακΛίν 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ)

Πηγή: sportdog.gr